Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Velká úzkost - 2. těhotenství

Minnies se ptá 08.04.17

Hezký den,

můj dotaz se týká úzkosti. V 1. těhotenství se objevila úzkost cca v 16. týdnu těhotenství - dítě už bylo jistě po mentální stránce vyvinuté a dcera momentálně 2 roky zcela v pořádku. Úzkosti před porodem z ničeho nic zmizely a objevily se až teď zase v těhotenství.

Nyní jsem znovu těhotná a ty hrozné úzkosti jsou tu znovu. Jsem ale teprve cca 4+6tt a bojím se, že mohu plod ohrozit o dost víc. Na gynekologii jsem objednaná v 8. týdnu těhotenství. V té samé budově je i psycholog, kam určitě půjdu pro pomoc, ale co do té doby? Ohrožuji nějak hodně miminko? Mam strach. Přeci jen 1. trimestr je asi nejdůležitější.

Ještě popíši stavy: mám permanentně sevřený žaludek, úzkost, strach (neopodstatněný).

Prosím, je reálné riziko, že bude dítě díky mým stavům už takto od začátku nějak postižené?
Moc Vám děkuji za Váš čas a ochotu mi poradit.

Mgr. Lucie Machová odpovídá 12.04.17

Dobrý den, Minnies,
Děkuji za dotaz a důvěru. Určitě je fajn zajít k psychologovi (a myslím kliedně hned), abyste více rozuměla tomu, co vás „sužuje i zužuje“, jak to úzkost často dělává. Často, když víme s čím, kým, to v našem životě souvisí, porozumění alespoň z části ulevuje.
Nevím, zda je dotaz o dopadu úzkosti na vývoj plodu v 1. trimestru plně v mé kompetenci psychologa (možná spíše pediatr?), ale mohu vám říci z klientské i své soukromé zkušenosti, že obavy a strach v těhotenství a obecně v situacích, kdy se se nějak sami vnitřně proměňujeme je zcela přirozený. Těhotenství je velká proměna a životní změna, i když se jedná již o druhé dítě a z „vnějšího pohledu“ se pro ženu a její rodinu příliš nemění. To je jen zdánlivý vnější pohled. Nikdy jsem neslyšela, že by počáteční úzkost a strach v prvním trimestru zapříčinily vadu plodu nebo jeho špatný vývoj. Dost často, když je ženě i tělesně hodně špatně, prostě nelze plně prožívat těšení se na miminko nebo radost. Emočně je to přirozeně náročné období, nevěřím, že by mohlo být jasnou příčinou pro chybný vývoj nebo postižení plodu. To by se zdravá miminka ani nerodila.

Držím vám pěsti a přeji brzkou úlevu!

S pozdravem
Lucie machová

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama