Velké kazy zubů, analgosedace

Anonymní
10.12.18

Dobrý den, pane doktore.

Již od dětství mám špatné zuby. Jsou malé, velké mezery mezi nimy, také velká kazivost. U zubaře jsem byla naposledy před rokem po osmi letech, kde jsem se s paní doktorkou domluvila na návštěvu až po porodu, na kterou jsem však nepřišla.

Potřebovala bych zuby kompletně spravit, některé stoličky mám už vylámané. Taky hledám variantu, jak vyřešit velké mezery, zároveň však, aby to nebylo finančně náročné. Jsem maminka na mateřské dovolené. Mám ale obrovský problém. Strach ze zubaře a velký stud. Teprve nedávno jsem se dozvěděla o takzvané analgosedaci.

Hradí tenhle způsob i pojišťovna? Pokud ne, jsou i jiné způsoby (levnější)?

Děkuji

MDDr. Zdeněk Řehoř
28.01.19

Dobrý den,

zdraví zubů je každodenní péče a nic se nedá změnit přes noc. Je primárně potřeba svěřit se do rukou odborníkovi, kterému budete důvěřovat a se kterým budete spolupracovat na úspěšné cestě k nápravě.
Doporučuji Vám vyhledat ve svém okolí zubaře, který Vám takzvaně sedne. Nechte si doporučit dentální hygienistku a začněte pracovat na jiném přístupu k čištění. Opakované kontroly, konzultace a nácviky čištění Vás ubezpečí, že se není čeho bát, což je fundamentální prvek na cestě k lepšímu zdraví dutiny ústní.
Další kroky vedoucí k rekonstrukci dle léčebného plánu budou již brnkačka a během pár měsíců nebo jednotek let budete mít vše zase v naprostém pořádku.
Strach ze zubního lékaře je možné řešit i za pomoci psychoterapeuta a případnou spoluprací pacienta, zubního lékaře a psychoterapeuta. Pokud máte ze zubního ošetření takový strach, že ho bez odborné pomoci zkrátka nepřekonáte, můžete zkusit řešit svou situaci i touto cestou.
Analgosedace je možnost v současnosti využívaná spíše u dětí a neposkytuje ji každý zubní lékař. Případné možnosti Vám sdělí Váš ošetřující lékař. Věřím však, že pokud najdete toho pravého zubního lékaře, nebude této metody potřeba

MDDr. Zdeněk Řehoř
zubní lékař