Vilcacora na Crohnovu chorobu

25.02.19

Dobrý den.

Přítel má Crohnovu nemoc, a protože nesmí užívat kortikoidy a užívá pouze Pentasu, není mu moc dobře. Dočetla jsem se, že Vilcacora má na Crohna velmi dobrý vliv.

Co si i tom myslíte? Popřípadě velmi uvítám, pokud nám doporučíte nějaké další bylinky.

Děkuji

Mgr. Pavla Hájková
03.03.19

Dobrý den,

vilcacora (uncaria tomentosa) má mimo jiné také silné protizánětlivé účinky, a tak vzhledem k tomu, že Crohnova choroba je zánětlivým onemocněním střev autoimunitní povahy, by se tato bylina dala použít (čaj nebo kapsle, nikoliv tinktura).

Nicméně myslím si, že vilcacora sama o sobě problém nevyřeší.
Pokud by přítel měl zájem řešit svůj zdravotní stav efektivně a s nadějí na remisi nemoci, bylo by potřeba zaměřit se na následující kroky:

Strava:
1. IgE krevní testy na potravinové alergie
2. IgG test na potravinové intolerance (dá se koupit např. Food detective nebo testují za úplatu také některé nemocnice, např. Thomayerova)
3. často bývá u pacientů s Crohnovou chorobou potíž s lepkem, mléčnou bílkovinou kaseinem a cukrem - vyvolávají a zhoršují autoimunitní zánět - doporučuji vyřadit z jídelníčku a upozorňuji, že není pravda, že pacient trpící Crohnovou chorobou může jíst vše, co mu chutná nebo co mu dělá dobře.
V akutní fázi se zaměřit na konzumaci masokostních vývarů, omezit vlákninu, nejíst syrovou zeleninu a ovoce, pouze dušenou, nejíst celozrnné pečivo ani semínka.
V remisi možno zařadit vlákninu, ale ne příliš abrazivní, vláknina by měla obsahovat sliz, tj. např. ovesné vločky nebo chia semínka s vodou, syrová zelenina i ovoce…
4. eliminace případných dalších potravinových alergenů (na základě výsledků bodu 1. a 2.)
5. nutriční doplňky pro zaléčení střeva a zklidnění zánětu - jiné se používají v akutní fázi (např. jilm, glutamin), jiné v remisi (např. omega 3)

Fytoterapie:
1. eliminace primární léze - kromě potraviny to může být i nějaká bakterie, případně parazit (pokud se nic nezjistí na IgE a IgG testech, je potřeba pracovat i s touto variantou a případně nasadit antibakteriální byliny)
2. byliny zaléčující sliznice, např. sléz, proskurník; na zklidnění zánětlivých lézí je výborný také DGL (deglycyrrhizinovaná lékořice)
3. další imunomodulační a protizánětlivé byliny dle konkrétní anamnézy
Fytoterapie nabízí velké množství bylin, kterými lze ulevit od Crohnovy nemoci, ale bez změny jídelníčku a bez spolupráce s kvalifikovaným naturopatem by to byl běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem, proto doporučuji obrátit se na kvalifikovaného naturopata - seznam najdete na www.naturopati.cz, a problém řešit individuálně.

Hodně zdaru a trpělivosti,

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
www.prirozenekezdravi.cz