Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vliv kojení na imunitu

Therushka se ptá 16.01.18

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to s přenosem protilátek prostřednictvím kojení. Můj tříletý syn a dvouletá dcera postupně prodělali neštovice. Máme ještě dceru, které je 5 měsíců a která je nedostala, ačkoliv byla stále s nemocnými dětmi v kontaktu. Prý je to tím, že je kojená, já jsem neštovice měla a tak má i ona protilátky.

Je to tak? A nebo jí byly protilátky předány ještě v průběhu těhotenství? Funguje toto i u jiných nemocí, proti kterým jsem byla já očkovaná (např. meningitida)? A jak dlouho tato inunita trvá?

Děkuji a přeji hezký den

Tereza

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. odpovídá 18.01.18

Dobrý den,
Vaše 5ti měsíční dcera nedostala neštovice nejspíše proto, že má přenesené protilátky od Vás ještě z těhotenství. Takto chráněny jsou i děti nekojené.
Mateřské protilátky přenesené přes placentu ochrání novorozence a kojence i proti jiným nemocem, které matka prodělala nebo proti kterým byla očkována. Lépe než očkování funguje prodělaná infekce. Jak dlouho proti které nemoci tato ochrana trvá se přesně neví. Většinou to ale není déle než 6 měsíců.
U černého kašle se přišlo na to, že je nejlepší, pokud je těhotná očkována v 29.-36. týdnu těhotenství. Pokud je očkována třeba těsně před otěhotněním, už to tak účinné není.
Kojení chrání před infekcemi také, nejvíce před záněty středouší nebo průjmy. Možná zvýší ochranu i proti planým neštovicím, pokud je matka imunní, ale
rozhodující ochranu tu poskytují placentou přenesené protilátky. Samotné kojení nestačí, samotné protilátky ano.

S pozdravem

Zuzana Vančíková

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, Praha (zkráceně KDDL 1. LF UK a VFN Praha)

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.