Vodění za ruce – dá se nějak odnaučit?

13.06.19

Dobrý den,

mám 11měsíční dcerku, která si vynucuje vodění za ruce. Nikdy jsem ji to nechtěla učit, jsem zastáncem toho, že se dětem nemá v ničem pomáhat, na vše si mají přijít samotné, až bude čas. Ale dceři to párkrát ukázaly její babičky a ona si to teď vynucuje. Asi před měsícem a půl se naráz sama posadila, postavila a rovnou začala obcházet nábytek. Nikdy nelezla ani se neplazila (přeskočení těchto fází máme v rodině běžné).

Teď ale nedělá nic jiného, než že natahuje ruku, dokud ji nechytím, poté hned druhou a rozběhne se, kam ji nožky táhnou. Nemá snahu ani obcházet nábytek, jen se po mě sápe a visí na mně. Období separační úzkosti (nebo co ji to zároveň popadlo) mi to nijak neulehčuje.

Moje otázka tedy zní: dá se to nějak odnaučit, bez zbytečných hysteráků a scén? Nebo alespoň vodění provádět tak, aby ji to vedlo k samostatné chůzi? Snažím se, aby mi na rukách nevisela, celou váhu si nese sama, jen ji v podstatě jistím, ruce ji držím v úrovni jejího hrudníku.

Děkuju za odpověď

Tým rehabilitace Be Balanced
19.06.19

Dobrý den!
Vaše úvahy o samostatném vývoji dítěte jsou správné, opravdu se nedoporučuje děti za ruce vodit, budují si pak nesprávný stereotyp chůze, často mají těžiště moc vpředu a váhu na špičkách nebo nedostatečně zapojené bříško a prohnutá záda atd. Tak, jak to děláte - že se snažíte ji ruce nabídnout pouze jako oporu a za ručičky ji netaháte, je asi nejmenší možné „zlo“. Období separační úzkosti je někdy pěkný oříšek, zkuste jejím žádostem o ruku nevyhovět hned a spíš jí ukázat jinou variantu, jak se může přemístit - s Vaší přítomností, podporou, ale ne s pomocí. Např. zkuste si s ní kleknout na zem u nějakého nízkého stolečku, gauče, postavit se vedle ní nebo za ní, vyložte jí tam nějaké zajímavé hračky a společně s ní zkoušejte nábytek obcházet. Hračku nebo sebe posuňte jen malinký kousek, ale tak, aby na ní nedosáhla a lákat jí do obcházení. Nebo můžete zkusit obcházení mezi Vámi a tatínkem/ babičkou, osoby jsou někdy lepší lákadlo než předměty. K lezení po čtyřech mohou někdy motivovat ostatní děti lezoucí po čtyřech nebo prolézání nějakou překážkou - tunelem, pod nízkým stolečkem, lezení do schodů. Zkuste navštívit nějakého fyzioterapeuta, jistě po shlédnutí dcery navrhne nějaké další možné tipy, co s ní zkusit zacvičit.
S pozdravemMartina Metlická
fyzioterapeutka Be Balanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz

Další otázky z poradny

Doporučení fyzioterapeuta Anonymní 07.06.19
Bederní kyfóza 9měsíční Imani 04.06.19
Asymetrické plazení u 8,5měsíčního Anonymní 23.05.19
Matrace pro děti od 3 let Anonymní 16.05.19
Zavinování a psychomotorický vývoj Anonymní 04.05.19