Vodomil bez pudu sebezáchovy

1813
22.06.16

Dobrý den,

mám možná trochu netypický dotaz, ale když jsem viděla, že tu je tato poradna, tak jsem si řekla, že to zkusím. Mám problém s tím, že syn, kterému je 19 měsíců, je hrozný vodomil. Chodíme do kojeneckého plavání (začali jsme, když mu bylo 10 měsíců) a tam je naprosto u vytržení, vždycky hned skočí do vody, skáče ze skokánku, potápí se, snaží se plavat ke mně, ke břehu, podplavávat různé věci, lovit ze dna…

Problém je ten, že mu naprosto chybí pud sebezáchovy. Do bazénu hupne klidně, i když tam nejsem, zároveň ale jeho plavecké schopnosti nejsou natolik dobré, aby pak sám doplaval třeba ke břehu. Má problém se položit na vodu, většinou se prostě zaboří nohama dolů a pak kope nohama, hrabe rukama, ale v prostoru se neposouvá (na to potřebuje, abych ho položila na vodu a šoupla tím směrem - to pak kousek doplave, nebo se mu podaří naopak se odrazit nohama od břehu).

Teď nastává léto, určitě budeme chodit k vodě a i na zahradě máme bazének a já trnu, aby někam takto neskočil ve chvíli, kdy se třeba nebudu dívat (mám ještě další dva syny, tak holt musím pozornost trochu dělit).

Jak ho naučit, že do vody se jen tak neskáče, nebo ho aspoň naučit se ve vodě otočit a doplavat ke břehu?

Zkoušela jsem ho nechat déle pod vodou, aby se vytrestal a lekl (když tam zase skočil bez povolení), ale má velkou výdrž (i paní lektorka to říkala), takže dřív mně vytečou nervy, než jemu dojde dech a i poté, co jsem ho vylovila po delší době si jen otřel oči, vykašlal se a byl zase samý úsměv.

Máte nějaký tip, jak takto malému dítěti vysvětlit, že je to prostě nebezpečné?

Jinak mě poslechne skoro ve všem, ale ta voda je prostě magnet.

Děkuji za Vaši radu

Jana Žufníčková
27.06.16

Dobrý den,
Vaše obavy plně chápu, měla jsem doma to samé :-)
S dovolením bych Váš dotaz rozdělila na dva - jak ho zastavit a jak ho naučit.

V 19 měsících už dítě chápe, kdy se matka zlobí a kdy prostě přestřelilo. Tedy bezodkladně nastavte jasná pravidla i do vody a začněte striktně vyžadovat plnění tzv. STOP signálu. Tedy Vy jdete do vody výhradně první a nastavenou dlaní (jako děti jsme tomu říkali zrcátka) jasně dáváte znát své „NE - nesmíš“. Až jste ve vodě nachystaná syna chytit, mužete mu rukou pokynout ke skoku a současně to komentovat povolením (pojď). Když se zadaří pokyn dodržet, pochvalte jej, pokud skočí dřív, vyndejte ho z vody a zkuste to znovu klidně s pohrůžkou, že jestli nepočká než dovolíte, půjdete do šatny (neříkejte domů, aby to nevypadalo, že jste si to rozmyslela). Klidně z bazénu odejděte a ve sprše znovu vysvětlete, co bylo špatně. Vraťe se k bazénu a zkuste to znova. Vůbec se nebojte většinu lekce strávit tím, že poleze do vody podle Vašich pokynů. Myslím, že je podstatnější nastavit tyto hranice než si jednou nechat utéct nějakou společnou aktivitu. Prostě dokud to nezvládne podle Vašich pokynů, tak za ostatnímu nepůjde. když zvládnete tento prvek, začněte jej rozšiřovat (tedy že si pokyn ke skoku v poslední chvíli rozmyslíte, znovu jej zastavíte a pak teprve dovolíte). Je to důležité proto, že se může stát, že bude někde chtít skočit a Vy si všimnete, že někdo plave třeba pod vodou a mohl by být skokem ohrožen. Ve dvou ltech musí dítě suverénně ovládat i několikeré zastavení před skokem. Kolem 20. měsíce by mělo být schopno opravdu během několika málo opakování pochopit i ten stopovací signál. Navíc jej můžete klidně trénovat i třeba na zahradě, když bude někde běhat. Určitě se Vám to vyplatí.

A teď jak naučit lehnout a plavat. Abych řekla pravdu, vstávají mi vlasy hrůzou, když vidím, že lektoři nechají děti, aby provozovaly pohyby, které popisujete. Takhle se prostě nikam doplavat nedá, ale dá se tak perfektně vypěstovat návyk, že takhle se „přece plave“ a už dítě nepoložíte na vodu do smrti. Prostě bude stát a hrabat, ve třiceti dá tři bazény, spotřebuje na to něco kolem 150 temp (běžně při dobré technice stačí něco kolem 15 záběrů na 25 metrů i u méně zdatných plavců) a odpadne totální únavou.
Bylo by na dlouhé povídání vysvětlovat jak na to (nejste z Brna? Jedno takové povídání mě totiž dneska čeká v RC Rolnička). Myslím, že bych to tu asi zahltila, takže jestli chcete, na mém webu je telefon, nebojte se mi zavolat, zkusím Vás instruovat jak na to. A odpusťe mi prosím, že sem neuvádím dlouhý elaborát s postupem jednotlivých kroků v učení ;)

Pěkný den,
Jana Žufníčková