Vojtova metoda – dítě 13 let

1
12.03.19

Dobrý den,

moje dcera má nohy do x. Je jí 13 let.

Myslíte, že by nám pomohla Vojtova metoda? Nebo existuje nějaké cvičení na nápravu (alespoň částečnou) nohou do x?

Děkuji

Hana

Tým rehabilitace Be Balanced
13.03.19

Dobrý den!
Na Váš dotaz je těžké odpovědět bez vyšetření dítěte a zjištění přičiny toho, proč nohy do X má, doporučuji navštívit fyzioterapeuta osobně.
Jedna z častých příčin je například oslabení spolupráce hlubokého stabilizačního systému (velmi zjednodušeně lidově řečeno slabé břicho a chybný dechový stereotyp) a zevních rotátorů kyčelního kloubu, kdy se celá noha vtáčí dovnitř, koleno se stává valgózním (do X) a často zároveň s tím propadá i kotník dovnitř, případně se i propadá klenba nohou. Jedním z testů, kde si toto můžete jednoduše ověřit je, že necháte dceru stoupnout si na jednu nohu a na té udělat mírný podřep.
Pokud se u tohoto cviku zvýrazní vtočení kolene dovnitř, tak má určitě oslabené tyto svaly. Řešením je individuálně nastavené cvičení. Vliv na to má spoustu dalších faktorů - genetika, kvalita vaziva (případná hypermobilita obtíže potencuje), vliv má i pohybová aktivita - přílišná sportovní zátěž není vhodná, ale absence pohybové aktivity může mít následky mnohem mnohem horší atd. Vojtovu metodu bych zde vzhledem k věku a časové náročnosti provádění této terapie viděla maximálně jako doplňkovou a volila bych spíše aktivnější formy cvičení, které může dítě provádět časem i samostatně - například cvičení ve vývojových pozicích, ze kterých vychází koncept Dynamické neuromuskulární stabilizace podle Koláře.
S pozdravemMartina Metlická
fyzioterapeutka Be Balanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz