Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Výpověď po rodičovské dovolené a odstupné

Evelýna 1 se ptá 15.10.18

Dobrý den pane magistře,

obracím se na Vás z dotazem, na co mám nárok od zaměstnavatele. Měla bych se na konci prosince vracet po rodičovské dovolené do zaměstnání.

Mám smlouvu na dobu neurčitou, ale zaměstnavatel mi sdělil, že pro mě nemá místo a dá mi výpověď.
Sdělil mi, že mi vyplatí odstupné ve výši 3 platů. Dle mého názoru bych však měla dostat výpověď s 2měsíční výpovědní lhůtou, a protože je překážka na straně zaměstnavatele (kvůli reorganizaci nemám 2 měsíce kde odpracovat), tak bych měla dostat za tyto 2 měsíce průměrné platy.

Dle mého názoru mi tak náleží 2 x průměrný plat + 3 odstupné.
Dle zaměstnavatele jen 3× odstupné.
Výpověď je z jejich strany, ne dohodou.

Prosím můžete mi poradit, na co mám nárok?

Děkuji za odpověď

Eva

Mgr. Petr Novák odpovídá 18.10.18

Vážená paní Evo,

jelikož po dobu rodičovské dovolené jste v tzv. ochranné lhůtě, ve které Vám nelze dát výpověď, je skutečně pravda, že pokud Vám zaměstnavatel chce dát výpověď pro nadbytečnost, musí tak učinit až po skončení Vaší rodičovské dovolené. Před skončením pracovního poměru potom musí uplynout dvouměsíční výpovědní doba, která počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž Vám byla výpověď doručena. Ve výpovědní době Vám zaměstnavatel musí přidělovat práci, nemůže-li tak učinit, jedná se skutečně o překážku v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku.

V tomto případě máte také nárok na odstupné. Jeho výše se odvíjí od počtu odpracovaných let u zaměstnavatele. Trval-li pracovní poměr méně než rok, odpovídá výše odstupného průměrnému měsíčnímu výdělku, dvěma průměrným měsíčním výdělkům, pokud trval jeden až dva roky a třem průměrným měsíčním výdělkům, pokud trval déle než tři roky.

Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.