Výpověď v práci po synových 3. narozeninách

05.04.20

Dobrý den,

prosím o radu. 20.3.synovi dovršily 3. narozeniny. Cca 11 dnu jsem kontaktovala zaměstnavatele emailem, že brzy se syn bude mít 3. narozeniny, tím mi končí ze strany zaměstnavatele držení místa. Zaměstnavatel mě již nekontaktoval, a já hloupá, už ho nadále neuháněla. Mám rodičovský příspěvek až do října 2020 aktivní, chtěla jsem tudíž zaměstnavatele poprosit o neplacené volno. Tento pátek nejednou telefon, že toto opravdu mi neumožní a že mám ihned podat výpověď, nebo mi od 20.3. vypíše A, že jsem se nedostavila. Jak mám tuto situaci řešit? Samozřejmě vím, že mě místo zrušili a jsem tudíž nadbytečná, ale vyplácet nechtějí odstupné..Vím, že bych prokázala teď, že to nebylo úmyslné a i kvůli teď špatné situaci bych i prokázala, že školky v té době už byly zavřené, tudíž by se neměl kdo starat o mé dítě do sedmi let. Jde případně žádat zpětně výhrůžkám na A ošetřovné, když ještě i aktivně pobírám rodičovskou?

Jsem fakt z toho špatná.

Děkuji

Daniela Kočí
09.04.20

Dobrý den,
ze zákona 262/2006 Sb. (zákoníku práce) vyplývá, že zaměstnavatel je povinný po dobu trvání mateřské nebo rodičovské dovolené držet pracovní místo zaměstnanci a nesmí mu dát výpověď (do 3 let věku dítěte).
Zaměstnavatele jste informovala a žádala předpokládám včas (což můžete doložit) o neplacené volno, a on nereflektoval, resp. vám to neumožnil. Teprve pokud byste zaměstnavatele nekontaktovala a neinformovala, můžete dostat výpověď kvůli neomluvené absenci. Ve vašem případě se situace velice zamotala a zkomplikovala, navíc okolnosti současných dní, zavřené školky atd., tak by bylo jednoznačně nejlepší domluvit se se zaměstnavatelem, který by měl uznat svoji chybu, když nereagoval na vaše doložitelné výzvy, aby přehodnotil svoje rozhodnutí v klidu a v rámci dobrých mravů. Pro obě strany by bylo výhodné vyhnout se sporům a domluvit se na přijatelných podmínkách. Obecně platí, že pokud je zrušeno místo, na které se chce žena po rodičovské vrátit a zaměstnavatel pro ni nemá jiné, náleží jí odstupné.
Co se týká ošetřovného, tak jednou z podmínek rodičovského příspěvku je to, že zajišťujete řádnou celodenní péči o dítě. Jestliže je vyplácen rodičovský příspěvek, nevyplácí se ošetřovné. To by byly duplicitní dávky.
Přeji vám ať se vše vyřeší!

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
https://www.partners.cz/…ka-partners/