Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Výpověď z nájmu s okamžitou platností

Papaja 67 se ptá 23.02.18

Dobrý den, měla bych pár dotazů ohledně výpovědi z nájmu.

Měli jsme nedoplatky od 5. měsíce 2017 v celkové sumě 5820 Kč plus se přidal nezaplacený nájem za únor v částce 9500 Kč. S majitelkou bytu jsme mluvili a byli domluvení, že jakmile příteli uvolní deponované peníze, vše jí uhradíme. Ona s tím souhlasila. 14.2.2018 mi byla doručena výpověď z nájmu, a to okamžitou výpovědí.

Já při kontrole plateb, protože mi to nedalo, zjistila, že od května 2015 do posud platíme fond oprav, ale ten má pronajímatelka dle mých vypočtů zahrnut ve službách, nikoliv přímo v nájemném. Ve smlouvě je přímo uvedeno nájemné činí 5 500 Kč včetně internetu a úhrada za energie a náklady spojené s užíváním bytu činí 4000 Kč měsíčně.

Chci se tedy zeptat, zda máme nárok na normální 3měsíční výpovědní lhůtu. Zda můžeme požadovat zpět peníze, které byly zaplaceny do fondu oprav a co majitelka bytu teď proti nám může a nemůže. Vše jsem jí napsala a ona, že jí vyhrožujeme apod. a že se také tak zařídí. Mám tedy strach, aby nás nějakým způsobem nešikanovala nebo jiné horší věci.

Děkuji za jakoukoliv radu

Mgr. Petr Novák odpovídá 28.02.18

Dobrý den,

ze zákona vyplývá pronajímateli bytu možnost ukončit nájem bez zákonné výpovědní lhůty 3 měsíců, pokud nájemce porušuje své povinnosti zvlášť závažným způsobem, mezi což se řadí také neplacení nájemného a nákladů na služby za alespoň tři měsíce. Z Vámi zadaných informací nelze jednoznačně určit, zda Váš nedoplatek splňoval zmíněná kritéria a opravňoval pronajímatele k okamžitému vypovězení nájmu.

Podobně nelze posoudit, zda máte nárok na vrácení peněz zaplacených na fondu oprav, neboť v tomto případě záleží na konkrétní formulaci Vaší nájemní smlouvy.

Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.