Vyrážka u 8letého syna po užívání léku Luivac

28.03.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na Váš názor.

Syn, 8 let, je dlouhodobě léčen pro sníženou imunitu svým alergologem. Užíval Luivac, minulý rok jednu sérii, která mu nepomohla, záněty HCD trpěl stále dokola – suchý dráždivý kašel s rýmou, bez horečky. Tuto zimu dostal další sérii Luivacu, po 7 dnech užívání, kdy měl již 10denní pauzu se mu nejdříve na tváři udělala vyrážka typu kopřivky, velmi výrazná, bez teploty a jiných znaků infekce.

Praktik předepsal Desloretu plus hydrokortizonovou mast, kde jsme mazi zmizelo, ale vyrazla se začala tvořit i na krku, bříšku, stehnach. K tomu se přidalo zvracení a slabost po ránu. Vypadala zvláštně, jako by se pod tím zčervenáním tvořily i modřiny. Mastička již na ně nezabírala. Nyní jsme dostali. Prednison tablety a mírně se to zlepšuje. Minulý rok mu vyšly všechny testy na alergii negativní.

Je možné, že ten Luivac mohl imunitní systém nabudit až tak, že je teď zase moc přecitlivělý?

Děkuji za odpověď.

MUDr. Radek Klubal
09.04.19

Dobrý den,

může se jednat o přecitlivělost na Luivac. Je ale možné, že Luivac pouze “probudil” jiný podnět, který byl v organismu již dříve. Doporučuji Luivac přechodně vysadit, zkonzultujte zdravotní stav s pediatrem nebo alergologem/imunologem. Bude vhodné podrobnější vyšetření infekcí, imunity a alergií.

MUDr. Radek Klubal
imunolog, hlavní lékař Medicínského centra Praha