Výše příspěvku při neuvedení otcovství

6
20.05.19

Dobrý den,

zajímalo by mne, pokud si nechá matka dítě a nenapíše otce do rodného listu - je pravda, že dle nějakého nového zákona nemá pak nárok na nejrůznější příspěvky apod od státu? Chápu, že nedostane výživné na dítě od otce, ale údajně ani od státu?

Děkuji za vysvětlení

Daniela Kočí
29.10.20

Dobrý den,
pokud otec není uveden v rodném listě dítěte, nebude mít vůči němu žádná práva ani povinnosti (právo dítě vídat, v případě nového vztahu nebudete muset získat jeho souhlas s adopcí, nebude muset platit výživné). Jestliže není otec dítěte uveden v rodném listě, nebudou jeho příjmy při posuzování nároku na sociální dávky posuzovány společně a tak alespoň v této fázi to budete mít malinko jednodušší, protože pro vás bude jednodušší tyto dávky získat.
Jako svobodná matka si budete moci zažádat o některé dávky ze systému státní sociální podpory, jejichž přehled najdete na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí.
Složitější to bude s dávkami v hmotné nouzi, protože tím, že není v rodném listu uveden otec, může mít správní orgán při rozhodování o nároku za to, že jste se vzdala možnosti řádně uplatňovat nároky na výživné a tím si i zvýšit příjem (kdyby byl totiž otec uveden v rodném listě, mohla byste po něm nárokovat výživné na nezletilé dítě). Držím palce při obhajování argumentů!

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
https://www.partners.cz/…ka-partners/