Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vyslovení nezájmu otce o dítě

Květinka14 se ptá 22.08.12

Dobrý den,

můj manžel si chce osvojit moji skoro sedmiletou dceru. Bohužel nemůžeme najít jejího biologického otce, aby nám u soudu dal souhlas, protože se přestěhoval a za celou dobu nejsme spolu v kontaktu. Tak nám paní soudkyně poradila podat návrh na vyslovení nezájmu otce o dítě.

Chtěla bych se zeptat, jak se tento nezájem prokazuje a jestli zase musí být přitomen u soudu? Za 7 let jí neviděl, platil jen chvíli, když jsem peníze vymáhala, žádné dárky, žádný zájem jak se malé daří, vůbec se neznají. A také, jestli potom, když se tento nezájem potvrdí, jestli je šance na osvojení bez jeho souhlasu?

Jsem s manželem 6,5 let a manželé jsme 4 roky. Celou dobu malá vyrůstá s manželem a bere ho za jediného otce, který se o ní opravdu po všech stránkách stará. Už si nevíme rady, protože vypátrat otce nám prý soud nepomůže.

Děkujeme moc za informace. Květa

JUDr. Lucie Štrusová odpovídá 22.08.12

Dobrý den,

souhlasu biologického otce není třeba, jestliže po dobu nejméně šesti měsíců soustavně neprojevoval opravdový zájem o dítě (tzv. kvalifikovaný nezájem), zejména tím, že dítě pravidelně nenavštěvoval, neplnil pravidelně a dobrovolně vyživovací povinnost k němu a neprojevuje snahu upravit si v mezích svých možností své rodinné a sociální možnosti tak, aby se mohl osobně ujmout péče o dítě.

Pakliže na základě Vámi podaného návrhu o vyslovení nezájmu soud rozhodne o tom, že v případě biologického otce byla splněna některé ze shora uvedených podmínek a není tedy třeba jeho souhlasu k osvojení, soud v tomto řízení vydá rozhodnutí, které je pak podkladem pro samotné řízení o osvojení. To již jeho souhlas nevyžaduje.

Pokud otec není k nalezení, soud by mu měl ustanovit opatrovníka, který v řízení bude vystupovat místo něj.

S pozdravem

JUDr. Lucie Štursová
www.advokati-bolzanova33.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama