Výslovné přání matky - jaký dokument?

22.05.19

Dobrý den.

Mám v péči desetiletou dceru, o kterou její biologický otec nejeví zájem a neplatí stanovené alimenty. Žiji s dcerou a přítelem ve společné domácnosti, a vše funguje tak, jak má. Mezi dcerou a přítelem je jinak skvěly vztah.

Jde mi o jednu věc. Kdyby se se mnou cokoli stalo, chci, aby se o dceru do její plnoletosti postaral přítel, a ne nikoli její otec nebo moji rodiče.

Prosím tedy o radu, co udělat, aby to bylo možné a jaký dokument je k tomu potřeba.

Děkuju!

Ing. Ivo Kraus, DiS.
23.05.19

Situaci po vaší smrti můžete ošetřit pouze v závěti, ale ta není v tomto ohledu závazná. Doporučujeme tedy záležitost řešit během života. Máte různé možnosti:

  1. Uzavřít sňatek s přítelem
  2. Zkusit si podat žádost k soudu na osvojení dcery přítelem. K tomu by ale musel váš bývalý manžel souhlasit nebo byste nejprve museli žádat o zbavení jeho rodičovských práv.
  3. Spoléhat na uvážení sociální pracovnice OSPOD, která doporučí soudu, aby vaše dcera žila s vaším přítelem jakožto osobou blízkou nebo na soud, že přihlédne k jejímu přání - tato varianta je ale velmi nejistá.

Pokud nepodniknete nějaké právní kroky, tak je vysoká pravděpodobnost, že pokud si otec dítěte podá žádost na jeho svěření, že mu jí soud svěří.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz