Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vystěhování exmanžela

konipas se ptá 21.07.14

Dobrý den,

sestra se po 20 letech rozvádí. S manželem bydlí v domě, který vlastní ona a já. Něco málo investoval její manžel - spíše do oprav (ale třeba okna platila sestra). Každý si hospodařil sám a on přispíval na domácnost jen minimální částkou, a to ještě živí dvě děti. Tak skoro vše musí uhradit sestra ze svého. Zatím jsou v rozvodovém řízení. Jak je to s vystěhováním, jak dlouho má nárok zůstat v domě a musí mu sestra hledat náhradní bydlení? Jak je to s vyrovnáním za opravy?
Děkuji za odpověď.

JUDr. Lucie Štrusová odpovídá 04.08.14

Dobrý den,

pokud jde o vystěhování, toto je možno řešit soudně po předchozí písemné výzvě po právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Po rozvodu již nemá exmanžel nárok v domě bydlet.

Co se týče investic, na jejich vyplacení má manžel nárok. Pokud se na majetkovém vypořádání neshodnou, může si exmanžel po rozvodu podat návrh na vypořádání soudem a žádat své investice zpět. Je ovšem na něm, aby investice prokázal - fakturami apod. Také bude záležet na tom, z čeho investoval, zda ze svých výlučných prostředků (např. dědictví - pak má nárok na celé investice) nebo ze společného jěmní manželů (např. ze svého platu - pak má nárok na jejich polovinu). Pokud sestra ví, že má investice manžel podloženy, doporučuji jej vyplatit dobrovolně, neboť soudní řízení, kde by uspěl, by hradila sestra.

S pozdravem

JUDr. Lucie Štursová
www.advokati-bolzanova33.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.