Výživné na nezaměstnaného manžela

301
20.12.13

Dobrý den,

jsem bývalým manželem rozvedená 7 let a máme spolu 14letého syna, který je v mé péči. Soud vyměřil bývalému manželovi výživné ve výši 2500 Kč, ale vzhledem k tomu, že je nezaměstnaný, tak jsme uzavřeli dohodu o snížení po dobu, co bude nezaměstnaný, na částku 1500 Kč. Já jsem svou část dohody dodržovala a posílala zpět ty částky, jenž byly nad rámec dohody, protože mu je výživné strháváno exekučně.

Ale po vyřazení manžela s evidence nezaměstnaných svou část dohody přestal dodržovat a dluží mi výživné od června 2013 do současnosti, kdy jsem byla nucena podat trestní oznámení na neplacení výživného. Bývalý manžel se někde dozvěděl, že může zažádat o vyplácení výživného na něj a chce toto uplatnit. Já jsem v současnosti na rodičovské dovolené s mladším synem a pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7100 Kč. Rozvod byl z jeho viny, našel si přítelkyni a v manželství nadělal spousty dluhů, některé jsem byla nucena uhradit.

Může po mě něco chtít?

Děkuji.

JUDr. Lucie Štrusová
01.01.14

Dobrý den,

k zodpovězení Vašeho dotazu by bylo třeba vidět Váš rozdudek o rozvodu manželství. Soud, pokud by o výživném na manžela rozhodoval, zohlednil by, kdo byl příčinou rozvratu manželství. Pokud je Vámi uvedená příčina v rozsudku uvedena, bylo by toto k Vašemu prospěchu. Dále pak s výší Vašeho příjmu a nezaměstnaností (tedy nikoliv např. náhlým tělesným postižením) bývalého manžela je jeho úspěch v případném soudním řízení téměř vyloučen.

S pozdravem

JUDr. Lucie Štursová
www.advokati-bolzanova33.cz