Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

vzdorovani 5 leteho kluka

mondulee se ptá 12.11.16

Dobrý den,

teď v prosinci bude synovi 5 let. Naším problémem je tvrdohlavost a svéhlavost. Něco si zamane a nepustí to z hlavy. Teď máme problém s botami. Z ničeho nic je nechce nosit. Po nasazení se vzteká, že je nechce a na vycházce ve školce dobrou půl hodinu řve, že nechce mít na sobě boty. Dokonce ho kvůli tomu nevzali jeden den na vycházku.

Ve školce se mě neustále ptají, jak mu pomoci a proč se takhle najednou šprajcl? Prosím o rady jak s ním vyjít. Už sem zoufalá, protože to trvá už 2 týdny.

Ve školce je jinak hrozně rád. Pracuje, s dětmi nemá problém a velmi rád pomáhá. Trápí nás jen to řvaní a vztekání se.

Děkuji

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 21.11.16

Hezký den,
vypadá to, že si svým chováním řeší nějaký vnitřní konflikt. Většinou to, co vidíme, je jen zástěrka toho, co je v nás uvnitř. Co ho nutí chovat se právě tímto způsobem? Do čeho je tlačen? Co mu okolí ukazuje? … dělá vše špatně, má šanci být sám sebou, nebo je postaven proti světu, který mu „nerozumí“. To by mohl být jeden z pohledů - ten dětský.
Někdy dítě prostě potřebuje pohladit, ucítit, že je svým okolím přijímáno takové, jaké je. Že je stejně důležité jako děti ostatní. Že je na něm také spousta dobrého. Často se zaměřujeme na chyby. Tohle děláš špatně, tohle taky, tohle je strašné. Možná bychom mohli změnit přístup, jít láskou.
Zkusme to. Přes pozitivitu, ne tohle a tohle je špatně, ale tohle a tohle je fajn. To ti opravdu jde. Chválit, chválit. Je to podle mne o sebedůvěře, když chybí, začneme se uzavírat a „šprajcovat“.
Tak bych se k tomu postavila - přes pozitivitu. „Jéé, tohle ti vážně jde.“ Ať už najdete cokoli. Věřím, že si boty začne nazouvat za chvíli rád a nejen to. Najděme dobré.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.