Vzdorovité dítě

29.11.10

Dobrý den, prosím o vaší radu.

Naší dceři je 6let je předškolák. Nezvládáme její vzdorovité výlevy. Pokud není po jejím a my jí nevyhovíme, rozbrečí se a nedá si nic vysvětlit. Je také drzá a neustále musí mít poslední slovo. Jak máme podle vás postupovat, aby nás dítě respektovalo a nedělalo scény kvůli každé maličkosti např.takhle mamince odmlouvat nebudeš už si dost velká na to aby si to chápala.

Ta samá scéna se opakuje když jdeme z návštěvy nebo když prošvihne z nějaké ho důvodu svou oblíbenou pohádku. Pokaždé nasleduje ten samý scénář. Nezabírá ani měchačka. Pořád jen řve a řve a nevnímá nebo nedokáže pochopit naše vysvětlování. Není den co by to nepředvedla.

Narodila se nám druhá dcera - je jí půl roku. Ale dělala to už když jsem byla těhotná. Ale na miminko se hrozně těšila a teď se o sestřičku hodně stará, je ráda v její přítomnosti, hraje si s ní a je na ní vidět, že jí má hrozně ráda. Tak by mi bylo divné, že by žárlila.

Už jsme s manželem z toho vyčerpaní, že se nám to vymklo takhle z rukou. Myslím si, že nejsme rozhodně rozmazlovací rodiče.

Předem děkuji,za vaše rady. S pozdravem K.

PhDr. Václav Mertin
18.12.10

Dobrý den, neznám jiný recept než vlídnost, laskavost, důslednost a trvání na svém. Když se něco stane, má právo na jek (malé dítě moc nástrojů, jak se domoci svého nemá), ale vy neustupujte. A aby vás jek nerušil, ať si jde ječet jinam. Jakmile přestane ječet, brečet a vztekat se, tak s ní jednejte normálně. Není dost velká, aby věci chápala. Proč by nemohla mamince odmlouvat? Jen maminka je silnější a prostě bude to podle ní. Na co používáte měchačku? Je úplně jedno, jestli žárlí nebo nežárlí, prostě se nevhodně chová. A vy bojujete se jejím nepříjemným chováním.

Zdraví
Václav Mertin