Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vztek u tříletého

dreverka se ptá 26.08.15

Dobrý den,

mám doma 3letého chlapečka, který neustále zlobí a křičí. Nevím si s ním moc rady. Během návštěvy u babičky na týden stihl ostříhat kaktus a dvoumetrovou kytku, vymalovat barvami zeď, utrhnout záclonu, vykakat se na balkoně, vyházet několik sklenic z balkonu, pouštět nitě z balkonu jako draky, vyházet všechny poličky se společenskými hrami a spoustu jiného, byli bychom zde týden, než bych to vyjmenovala. Doma nic z toho nedělal. Jsme ve fázi stěhování, ale na nový byt se těší, protože bude mít sám pokojíček.

Trápí mě hlavně jeho vztek, kdy začne do někoho kopat, ječet z plných plic „nemám tě rád“ „jdi pryč“ a podobně a to jen proto, že se mu něco nelíbí, nebo mu někdo přinesl pití a dovolil si zapomenout brčko.

Dostal na zadek za toto chování, ale příště to udělal zas a ta následná scéna za to taky nestála.

Prosím, jak by se měl člověk v situaci, kdy se dítě vzteká a někomu ubližuje, zachovat?

Když mu řeknu „nenič to“, schválně to udělá, když mu řeknu „neubližuj někomu, bolí ho to“, stejně to udělá, toto období vzdoru už trvá dost dlouho, nemyslím si, že by to bylo jenom tím.

Děkuji za odpověď!

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 02.09.15

Přeji pěkný den,
abych Vám mohla opravdu konkrétně odpovědět, bylo by třeba Vašeho synka vidět. Vždy je celá škála důvodů, proč se dítě chová právě tak, jak se chová.
Nerada „střílím od boku“, ale jinak to v poradně přes email bohužel nejde.
Takže:
Nejčastějším důvodem chování, jaké popisujete u Vašeho synka bývá nejasné, nekonkrétní nastavení mantinelů - odkud kam ANO a odkud kam už NE. Tahle „maličkost“ je také tak na knížku…
V dobrém úmyslu dělávají rodiče to, že dítěti vysvětlují, proč se to nesmí, proč po něm určité chování vyžadují atd. To je samozřejmě žádoucí, ale netřeba to obšírně vysvětlovat, naopak - je třeba být jasný, přesný, výstižný.
Velmi vhodným výchovným prostředkem je technika zrcadlení. Děti bývají překvapené, jak je chování, které samy dělají někdy nepříjemné, když se týká jich a je otočeno na ně. Samozřejmě nedoporučuji trhat dítěti nožičku, když ji právě utrhlo nějakému hmyzu, ale často naleznete vhodné možnosti k odzrcadlení, např. se vám něco nebude chtít, stejně jako se právě nechtělo Vašemu synkovi. ALE JE NUTNÉ SI ZA TÍM STÁT, PROSTĚ NE, NECHCI, NEUDĚLÁM. A nějakou maličkost (např. koupení zmrzliny) opravdu neuděláte a celý den mu ji nekoupíte.
Dítě je svobodná bytost, ale pozor: VY TAKÉ. Nemusíte dělat vše, co chce a ani to není dobré.
Není možné vypisovat konkrétní situace, neboť by to nebylo únosné v rámci této poradny, ale vždy je důležité nalézt příčiny chování, což může, ale také nemusí být svérázná paličatost u synka.
Tak snad aspoň takto. Pokud se bude chování stupňovat a nebudete vidět „světlo ve tmě“, určitě se obraťte na odborníky v místě Vašeho bydliště.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.