Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vztekající se dítě

MARKETAMICI se ptá 12.09.16

Dobrý den,

prosím o radu ohledně mého skoro 3letého (prosinec) syna. Pokud mu něco nedovolím nebo není po jeho, začne se strašně vztekat, pískat, ječet a není k utišení. Je to jedináček, zatím.

Od ledna 2016 (2 roky) chodí do školky, tam někdy i děti uhodí. Prozatím to řešíme tak, že když mu řeknu zápor, nedělej to, nesmíš to dělat, nechoď tam, apod. a snažím se mu vysvětlit proč a on se začne vztekat a brečet, tak ho zavřu do jeho pokoje a on se vyvzteká a pak přijde sám, že už je hodný. Ale to nejde do nekonečna. Včera se mi začal tak moc vztekat, že jsem ho strčila pod studenou sprchu, ale bez úspěchu, vztekání bylo o to horší. Začne házet s hračkami nebo s tím, co má po ruce.

Už nevím, co mám dělat, nevím, jestli je chyba ve mně nebo manželovi, nebo je to v jeho věku „normální“.

Děkuji za radu

Markéta

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 16.09.16

Hezký den,
za normální bych to nepovažovala. Přijde mi, že jste zatím společně nenašli cestu, jak z toho ven.
Asi to hlavní je, že u dětí do 5-6 let vysvětlováním nic nespravíte. To si myslíme jen my, dospělí, že to takhle funguje. Malé děti fungují na bázi prožívání a emocí, takže důležitější než to, co říkáte, je to, jak to říkáte!
V tom je zakopaný pes, to bych podtrhla. Takže jde o to rozpoznat, v jakém stavu jste vy sama, popř. manžel, když s dítětem mluvíte, něco po něm chcete a od toho se odvíjí často reakce. Asi jsem Vás nepotěšila, ale tohle není na email.
Určitě bych věc řešila, možná se zašla poradit za dětským psychologem, který pracuje v místě Vašeho bydliště.
Ono je opravdu potřeba vědět, jaké osobnosti jste vy a Vaše dítě, nestačí to střílet takhle od pasu, když jsem Vás ani Vaše dítě fyzicky neviděla.
Pokuste se zajít za odborníkem, řešte problém na osobní rovině, tato záležitost není na email.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.