Za jakých podmínek náleží mateřská pěstounce?

15.05.19

Dobrý den.

Vracím se k dotazu Matěřská pro pěstounku, psal jste v jiné odpovědi, že pěstounka má nastoupit na mateřskou do 6 dnů od vykonatelnosti tj. 23. 4. byla vykonatelnost (vyznačili mi ji 30. 4. zpětně) a já měla 29. 4. nastoupit na mateřskou? A když se např. od 20. 5. zaměstnám na měsíc, tak bych mateřskou měla dostat?

Děkuji předem za radu

Ing. Ivo Kraus, DiS.
20.05.19

Dobrý den,

vykonavatelnost usnesení je dle zákona buď vyhlášením na soudu nebo převzetím usnesení. Trošku zjednodušeně řečeno, jakmile máte v ruce výrok soudu, je to vykonavatelné. Pokud vám to orazítkují s vyznačením data vykonavatelnosti v podatelně soudu později nemá to na vykonavatelnost právní vliv.

Psala jste, že vám dítě svěřili napřed. V tento moment jste čistě teoreticky mohla říci, že si ho vezmete až budete mít v ruce soudní usnesení. I v případě, že by na něm nebylo razítko vykonavatelnosti, už s tím rozhodnutím (u předběžného opatření nemá případné odvolání odkladný účinek) jste mohla žádat u zaměstnavatele o mateřskou.

Protože jste však tuto možnost včas nevyužila a protože již uběhla ochranná lhůta 6-ti dnů a protože nejste v pracovním poměru, nemáte na tuto pojistnou dávku nárok.

Pokud nastoupíte do zaměstnání na déle než 8 dní, máte na mateřskou nárok u nového zaměstnavatele. Jen pozor, aby to Okresní správa sociálního zabezpečení nepovažovala za podvod. Tuším, že zkoumají případy například, když účelově zaměstná mamželku manžel, apod.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz