Zájem o negativní věci u tříletého dítěte

13.05.20

Dobrý den,

tříletý syn je poslední dobou hodně zlobivý, vzteklý, náladový. To je snad s ohledem k jeho věku běžné, i když některé jeho chování je trochu děsivé (ve vzteku obvykle kouše a trhá oblečení, většinou své, někdy i toho, vůči komu zášť zrovna cítí). Ale překvapuje nás jeho fascinace vším negativním. Vlastně z každé pohádky, kterou mu čteme nebo pustíme, si všímá jen toho špatného. A pak to napodobuje. Takže například do všech kolem buší pěstmi, protože koťata v pohádce Byla jednou koťata se poprala. Nebo z ničeho nic někoho kousne, protože je „velký zlý pes“, který sní dort nebo kobližka (pohádky O pejskovi a kočičce a O koblížkovi). Manžela praštil po hlavě krabicí od bot, s odůvodněním, že ho zavře do klece jako ježka (O krtkovi). A tak dále a tak podobně. Když si oblíbil pohádku Jak se Honza učil latinsky, raději jsem k ní vymyslela alternativní konec, abych později neřešila, že třeba vyleje čaj babičce na hlavu.

Také často opakuje věty typu „chci být zlobivý, / udělám to zlobivě“ apod. Před pár dny mě zaskočil větou „třikrát tě kousnu, třikrát tě bouchnu, udělám ti modřinu a pak budu zlobivý víc a víc“. (Aniž bych dokázala vyvodit jakýkoli kontext, čím by ho aktuální situace mohla inspirovat.)

Chtěla jsem se zeptat, je takový zájem u dětí tohoto věku běžný? Může vůbec chápat, co říká, nebo jen opakuje slova bez významu? A jak adekvátně reagovat na výše uvedené chování? Mám pocit, že si z žádné naší reakce nic nedělá.

Děkuji

PhDr. Václav Mertin
15.05.20

Dobrý den, nebudu Vám zastírat, všechny děti to přesně v této podobě nedělají. Patrně dělají jiné věci, které by Vás mohly znepokojit úplně stejně. Předpokládám, že v této intenzivní podobě to přejde s Vaší pomocí samo. A jak by měla tato pomoc vypadat? Při každém takovém činu dáte synovi jasně najevo, že ve vaší rodině takové věci rozhodně neděláte, že se Vám to vůbec nelíbí. Nějakou dobu bych se synem odmítl komunikovat, protože to není náš milý …, ale někdo nám ho vyměnil. Ta doba nebude dlouhá. Když udělá něco dobře, zachová se pěkně, dejte mu najevo, bez dlouhých projevů, že tohle se Vám líbí, to je Vám příjemné. Když můžete předvídat, tak varujte dopředu. Nejlépe nějakými následky (hned jdeme pryč) nebo odebráním něčeho příjemného, leč zbytného. Samozřejmě na něj nekřičte, nevyčítejte mu to, nebijte ho. V některých situacích ho můžete zadržet a chvíli přiměřeně pevně svírat, aby nemohl pokračovat.

Zdraví
Václav Mertin