Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zájmy 5letého dítěte?

ddada se ptá 28.08.15

Dobrý den,

ráda bych poprosila o radu ohledně syna, kterému bude v lednu 6 let. Už rok čte, ovládá celou abecedu, půl roku píše, počítá a řeší anglické výrazy, zajímá ho zeměpis (poloha států atd.). Nikdo ho to neučil, vše si našel sám na PC.

Zajímalo by mě, zda toto vše ještě víc nějakým způsobem podpořit (např. předškolním kroužkem angličtiny), nebo všemu nechat volný průběh? Mám trochu i obavy z nástupu do školy, kde ho to třeba nebude tolik zajímat, protože vše už vlastně zná.

Děkuji za odpověď

Dáša

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 03.09.15

Příjemný den,
Vaše dítko bude patřit zřejmě mezi zvídavé a nadané děti. S takovými dětmi pracuji a jsem zastáncem spíše přístupu volnějšího, než dítěti vtlačovat naše představy o tom, co by se mělo/nemělo učit, nejsem přiznivcem zaměřování se na výkon…
Téměř vždy bývá někde zakopán čert, čímž Vás nechci ani v nejmenším strašit. Někdy dítěti poleví velmi rychle zájem o věci, o které se ještě nedávno zajímal, jindy ho naopak nic jiného nezajímá, což bývá také problém, obzvláště ve škole, kde se dbá na rovnoměrný rozvoj schopností… a některé děti se již v předškolním věku na něco specializují.
Jsem pro co možná nejširší rozvoj - nezapomínat ani na sportovní a pohybové aktivity, což někdy tyto děti doslova nemusí, rozvíjet i kreativitu nejen kognitivní funkce, dát dítěti volbu, ptát se jej, zda ONO CHCE a CO VLASTNĚ CHCE?
Některé děti jsou opravdu připravené a jdou si za svým, pak je fajn je nezdržovat, podpořit je, ale vždy je třeba VYROVNÁVAT, je-li dítě zaměstnáno hodně mentálně (myšlení), pak je nutné dát i činnost tělesnou (např. pohyb), jinak se může stát, že se rychlý vývoj zvrtne… což by byla velká škoda.
Pokud by Vás třeba někdy časem tento přístup více zajímal, je možné si domluvit konzultaci a bavit se již konkrétně.
Přeji hodně radosti a ať je vodítkem pro to, co dítě skutečně chce dělat…

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.