Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zaměstnavatel zamítl prodloužení RD

Veve79 se ptá 07.08.15

Dobrý den,

žádala jsem zaměstnavatele o prodloužení RD o několik dní. (Původní žádost do 13. 8. 2015, nyní do 24. 8. 2015 - práce ve školství s tím, že nastoupím v přípravném týdnu).

Zaměstnavatel mi však žádost zamítl s tím, že mám od 14. 8 - 24. 8. čerpat řádnou dovolenou. Dcera bude mít 3 roky až v březnu 2016. Účetní na můj dotaz odpověděla takto: „Pan ředitel má na to právo, nevím, proč nechcete čerpat řádnou dovolenou o prázdninách, když vám vznikne na to nárok. Tuším, že budete mít 30 pracovních dnů za rok 2015, tato skutečnost nemá vliv na nic, pouze na to, že budete mít více peněz a v přípravném týdnu nastoupíte do práce. Zaměstnavatel vám poskytl rodičovskou dovolenou, o kterou jste si požádala a teď vám nařídil řádnou dovolenou. Není pravda, že pokud vaše dítě nemá 3 roky, musíte mít rodičovskou dovolenou.“

Zajímalo by mne proto, jestli takto zaměstnavatel může postupovat a jestli je pro mne skutečně finančně výhodnější čerpat řádnou dovolenou.

Děkuji

PhDr. Alena Kučerová odpovídá 10.08.15

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen vám poskytnout rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, i když jste původně žádala o RD kratší. Není to tedy o jeho souhlasu, tím, že jste písemně požádala, vlastně již na RD máte nárok. Co je pro vás finančně výhodnější si můžete celkem jednoduše spočítat (poměrná část rodičovského příspěvku za prodloužené dny versus náhrada mzdy za dobu dovolené).

S pozdravem

PhDr. Alena Kučerová
www.na-pohovor.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.