Zamlklé těhotenství - jak vyvolat přirozený potrat?

29.11.19

Dobrý den,

První den poslední menstruace u mě proběhl 7.10., tudíž bych nyní 29.11. měla být v 7+4 tt, ale vzhledem k tomu, že mé cykly se délkově dost liší (nejkratší 25 a nejdelší 44), tak může být mé těhotenství i mladší.
Na kontrole v 6+5 tt mi doktor sdělil, že na ultrazvuku nalezl malý myom a prozatím nevidí srdíčko, ale pouze žloutkový váček, pozval mě na další kontrolu, na kterou jsem šla v 7+3 tt, kdy mi sdělil, že na ultrazvuku nevidí žádné struktury a že mám přijít znovu za 4 dny, kdy by se mělo rozhodnout, zda mě pošle na kyretáž s tím, že by se mohlo jednat o zamlklý potrat.
Chtěla bych se zeptat, zda je šance, že těhotenství je opravdu mladší a srdíčko i struktura se teprve ukáží, nebo je to již málo pravděpodobné.
Také by mě zajímalo, jaká kontrolní opatření se provádějí, nebo mohou provádět, před konečným rozhodnutím k potratu, rozhodnutí pouze na základě vaginálního ultrazvuku mi přijde nedostatečné.
A na závěr, pokud by nebylo jiné možnosti, než přistoupit k potratu, tak bych se ráda zeptala, jak jej vyvolat přírodní cestou. Možnost kyretáže jsem ochotna přijmout pouze při hrozícím zánětu dělohy nebo jako nutné „dočištění“ po samovolném potratu.

Mgr. Pavla Hájková
04.12.19

Dovrý den,

děkuji za Váš dotaz a důvěru, s níž se na mě obracíte.
Správně uvádíte, že Vaše těhotenství by mohlo být mladší. Každá žena je originál a může mít různě dlouhé cykly v závislosti na svém zdravotním stavu, prožívání, životních okolnostech. Není nic zvláštního, že cyklus může trvat v rozpětí 25 až 44 dní.
Co se týká termínu porodu, metoda počítání termínu porodu dle poslední menstruace není přesná. Vychází se totiž z předpokladu, že ovulace probíhá 14.-15. den cyklu, což ale nemusí být u všech žen pravda.
Proto je vhodnější stanovovat termín porodu z křivky bazálních tělesných teplot, která nám nejpřesněji prozradí období ovulace. Na základě správného stanovení délky thotenství je právě usnadněno rozhodování o postupování vyšetření kvůli zmlklému těhotenství. V případě podezření na zmlklé těhotenství bych doporučovala nikam nespěchat, protože existuje riziko provedení potratu, ačkoliv dítě je živé a zdravé, jen ještě není na UTZ vidět (protože termín porodu se na gynekologii počítá od prvního dne poslední menstruace, ne ode dne početí).
Nejsem gynekolog, ale ze zkušenosti vím, že velmi záleží na přístupu lékaře v otázce rozhodování se, zda těhotenství ukončit, či čekat. Většinou lékař, který není obeznámený s STM, usuzuje pouze podle ultrazvuku…Vzhledem k tomu, že individuální vývoj plodu ale nastává po 8. týdnu těhotenství, do ukončeného 8. týdne těhotenství dle mého názoru není o čem polemizovat, tedy je na místě čekat a věřit svému tělu a miminku!
Pokud by se skutečně jednalo o zmklé těhotenství, osobně bych se klonila k variantě nechat Vaše tělo, aby zmlklé těhotenství ukončilo samo, přirozeně. Nezasahovala bych žádnými preparáty. Důležitá je psychické nastavení, smíření se se situací, možnost se s miminkem v klidu, bez tlaku lékařů na kyretáž rozloučit.

Přeji Vám hodně sil, klid a rozvahu
s pozdravem
Pavla Hájková

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
www.prirozenekezdravi.cz