Zásadní změna chování ženy v prvním trimestru

20.11.19

Dobrý den,

ženě je 28 let, je v prvním trimestru, dítě je chtěné. Ve finanční tísni se nenacházíme, zázemí máme dobré. Těhotenství probíhá bez fyzických zdravotních problémů. Bohužel, manželce se zásadním způsobem změnila povaha. K dítěti nemá vztah, netěší se na něj, odmítá o těhotenství komunikovat. Z příjemného člověka se stala zlá, podrážděná, agresivní, útočná, nenávistná osoba. Chápu, že ke změnám v chování dochází, ale takový extrém jsem nečekal. Můžete mi prosím poradit, co v této situaci dělat?

Děkuji.

Mgr. Lucie Machová
21.11.19

Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru. Mateřství je opravdu velkou změnou v identitě ženy a příroda to s těmi 9 měsíci zařídila myslím si dobře, když nám ženám dala dost času se vším se srovnat a připravit se na novou roli a nový způsob života. Je to opravdu obrat o 180° a zejména u prvorodiček je to těžké, protože žena vlastně neví do čeho vstupuje, a tak vše může vidět ještě černěji než bude realita. To vše umocňují nevolnosti a vůbec často celkově fyzicky nepříjemný stav v prvním trimestru. Jednoduše řečeno, je těžké prožívat radost, když je vám „tak blbě“. Nevím, jak je to v případě vaší ženy. Často i ženy, které po otěhotnění dlouho toužily a usilovaly, nakonec neprožívají jen radost, ale na počátku právě bojují s negativními pocity, třeba i vůči dítěti. Takže možné je vše.
Nicméně, předpokládala bych, že vše by postupně mělo odeznít po prvním trimestru, kdy i hladiny hormonů začnou ženě přát klidnější náladě a pozitivnějšímu naladění. A také žena už měla nějaký ten čas si na novou myšlenku „já-matka“ trochu zvyknout. Je moc fajn, že „držíte stráž“. Pokud by negativní a zlostná nálada dále přetrvávala, stejně jako negativní vztah k těhotenství a dítěti, podpořte ženu, aby vyhledala odbornou psychologickou pomoc.

Přeji vše dobré.

S pozdravem
Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz