Závislost na počítačových hrách

7
30.07.18

Dobrý den,

můj známý (29 let), muž, VŠ vzdělání, zaměstnaný, dobře finančně zajištěný, zadaný, tráví většinu svého volného času hraním počítačových her. Tvrdí, že je to jeho oblíbený koníček a hry hraje proto, že ho to baví.

Nicméně už mám pocit, že to přesahuje až do závislosti, hraje opravdu každý den po příchodu z práce až do večera.

Prosím o Váš názor, jakým způsobem s ním o tom mluvit a situaci řešit? (Při jakékoliv zmínce odmítá komunikovat.)

Děkuji

Tým Podané ruce
30.07.18

Dobrý den Jineli,

děkuji za Váš dotaz a odhodlání jej napsat. Píšete, že hledáte způsob, jak mluvit se svým známým, který tráví příliš mnoho času hraním počítačových her. Hraní her může být koníček, avšak pro spoustu lidí může být tato činnost velmi ohrožující. Není snadné rozlišit hranici mezi ještě přijatelným užíváním počítače, a závislostí. O závislosti lze hovořit, pokud hraní začne nahrazovat sociální vztahy a reálný svět.

Můžete podpořit Vašeho známého v otevřené komunikaci a zajímat se o to, co ho k hraní her vede, co to pro něj znamená, a co tím získává. Píšete, že při jakékoli zmínce odmítá komunikovat, proto je důležité na něj netlačit a nenutit ho. Nemusí být na rozhovor zatím připraven. To ovšem neznamená, že si můžete nechat vše líbit. Je v pořádku s ním sdílet Vaše obavy a vést ho k zamyšlení, zda v chování chce pokračovat, či je ochoten si nastavit nějaké limity – ta volba je na něm.

Nabízím odkaz na náš web, kde se dočtete více informací, jak můžete pomoci http://gambling.podaneruce.cz/…uzu-pomoci-/ a jak je důležité nastavení pravidel pro známého zde http://gambling.podaneruce.cz/…ni-pravidel/ . Tyto záložky jsou vytvořeny pro komunikaci s gamblery, ale lze je aplikovat i na osoby s problematikou hraní počítačových her.

Nabízím Vám také možnost využití našich služeb v rámci ambulantní terapie. Ambulantní terapie je nejčastější forma léčby patologického hráčství, ale nabízí také podporu a poradenství pro osoby blízké.

Bohužel nevím, odkud jste, proto uvádím kontakty na naše služby a pracoviště v Olomouci, kde sídlíme na adrese Dolní náměstí 2. V Olomouci pracuje s klienty terapeutka MAppSocSci(Couns) Radmila Bártková, tel. č. +420 608 229 528, bartkova@podaneruce.cz .

V Zábřehu sídlíme na adrese Valová 268/2, kde je klientům k dispozici psycholog Mgr. Lukáš Franc – tel. č. +420 777 916 267, franc@podaneruce.cz a v Prostějově sídlíme na adrese Vrahovická 83, kde s klienty pracuje psycholožka Mgr. Lucie Svobodová – tel. č. 420 770 147 457,svobodova@podaneruce.cz.

V případě, že Vám žádné naše pracoviště nevyhovuje lokalitou, tak mě prosím kontaktujte a já Vás nasměruji na služby v oblasti Vašeho bydliště.

Naše služby jsou anonymní a bezplatné.

Pokud by se známý rozhodl a začal na svém problému hráčství počítačových her pracovat, je to jistě krok správným směrem. Děkujeme za projevenou důvěru.

Přeji Vám hodně sil.

Mgr. Veronika Častulíková

sociální pracovník

castulikova@podaneruce.cz

+420 775 404 808

Centrum komplexní péče v Olomouckém kraji

Tým Podané ruce
terapie.olk@podaneruce.cz
www.podaneruce.cz
www.gambling.podaneruce.cz