Zdravá, pouze nízké AMH

772
15.07.19

Dobrý den,

od dubna mám za sebou dvě biochemická těhotenství (čili že 3 cyklu/2 otěhotnění) na základě tohoto základní krevní testy. Srážlivost krve, celiakie, štítná žláza i anti tpo v normě. HP 2 DC v normě (testosteron 1,26 mnol/l (jen E2 na dolní hranici 77pmol/l. FSH 6,8 U/l, LH 3,1 U/l. Ale AMH jen 0,351 ng/ml. Mám pravidelnou MS 27-30, ovuluji. Nyní již 3 měsíc femibion, nosifol, tento měsíc kotvičník. Kontrola ovu od tohoto měsíce utz + podpora clostylbegitu a utrogestanu v druhé půlce cyklu. Myslíte, že je stále reálná šance donosit přirozeně dítě? Nebo se mám širovat na podzim s IVF?

Děkuji za názor

REPROMEDA klinika
15.07.19

Dobrý den,

pokud je hodnota 0,351 skutečně reálná, pak bohužel je nutno doporučit s provedením IVF neváhat již ani chvíli, protože skutečně hrozí riziko z prodlení. Neuvádíte však svůj věk ani věk partnera. Neznám také výsledky vyšetření genetických, imunologických, analýzy DNA spermií, apod., což vše výrazně ovlivňuje stanovení prognózy a strategie lčby.
Zdá se, že u žen mladších, které mají nízkou hladinu AMH, je šance na zplození dítěte po IVF vyšší, nežli u žen starších, které mají hladiny stejné. Rovněž při nižší hladině AMH je zvýšené riziko chromosomových vad u embryí a proto by mělo být provedeno i preimplantační genetické testování na chromosomové vady před zavedením embrya do dělohy.
Pokud byste měla jakékoiv dotazy, nevíhejte mi napsat na kvesela@repromeda.cz,
rádi se Vám budeme věnovat.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
kvesela@repromeda.cz
http://www.repromeda.cz/