Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zklamaní ze snažení se o miminko

Anonymní se ptá 02.05.19

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak se vyrovnat s dlouhodobým snažením o miminko, když se nedaří. Jsem po ukončení těhotenství v 6. měsíci kvůli vývojové vadě. Od té doby se snažíme o další miminko přes rok a bez úspěchu a já už si připadám, že nemám sílu, chuť dál bojovat, ctím v sobě zklamání, smutek, přestaly mě bavit intimní chvíle s partnerem a připadám si, že jen přežívám a čekám. Do toho narážím na nezájem lékaře.

Jak vše ustát?

Děkuji

Mgr. Lucie Machová odpovídá 05.05.19

Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru. Asi by mě jako psychologa první zajímalo, jak jste zpracovala ztrátu miminka v šestém měsíci těhotenství. To je těžké období. Vím, že lékaři většinou doporučují ženám, aby s dalším početím neotálely. Ale co na to vy, vaše psychika? Toto je dobré nepodcenit. Vše má svůj čas.
Když žena napne úsilí jedním směrem, ze všech sil se snaží a přesto úspěch nepřichází, je to jasný prostor pro velkou frustraci, někdy až vyhoření. Ztráta chuti možná i ke všemu. Zde je dobré se zastavit a prohlédnout si „trochu zdálky“ jak vlastně sama se sebou zacházím, co a hlavně jakým způsobem stavím do popředí své mysli, čím se řídím. Co se sebou vlastně vnitřně dělám a jaké pocity a myšlenky to přináší a dále produkuje. To je samozřejmě velmi těžké, když se o to pokoušíte sama a ještě v takovém tématu jakou je přirozená matčina touha po dítěti. Proto doporučuji najít si pro tento dialog parťáka, nejlépe v podobě psychoterapeuta/ky.
Snad to nezní příliš složitě. Víte, mohla bych vám napsat takové to „zaměřte svůj život jiným směrem, najděte si dobrého koníčka, dejte si přestávku a nemyslete na svou touhu mít dítě atd.“ No ale to jak víme v takové situaci, kterou právě popisujete, moc nefunguje ;o)

Držím palce!

S pozdravem
Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.