Změna pečující osoby o dítě

Anonymní
09.08.18

Dobrý den,

ráda bych se poradila, jak správně postupovat.

Z rozvedeného manželství mám dvě děti (10, 15 let).

Nejstarší dítě, 15letý syn, který je nyní v pubertě, silně zamilován do čerstvě 14leté dívky, vidí jen lásku a prakticky se do ničeho jiného nechce zapojovat, ani trávení společného času s rodinou, či pomoc doma, a s problémy byla i příprava do školy atd.

Při jedné z rozepři se synem, kdy měl na mě vysoké a v danou chvíli nesplnitelné nároky, jsem jej zastavila s tím, že pokud je tak velmi nespokojený, má i tátu a může k němu. Syn se toho hned chytl a odešel za svým otcem.

Toho jsem s celou situací seznámila a dohodli jsme se, že tedy syn bude u něj. (To vše proběhlo teď o letních prázdninách.) Oficiální cestou jsme prozatím žádné kroky nepodnikli.

Od odchodu syna se s ním snažím komunikovat, chtěla jsem jej několikrát vidět. Syn se chová víc a víc chladněji, když se dotazuji na jeho trávení času, jen říká, že nemá čas, a proto také nemůže dojet ke mně a mou rodinu navštívit, pozdravit. Když se na syna dotazuji bývalého manžela, ten mi jen vždy odsekne, že se má syn dobře a že co se starám, že už není u mé v péči, tak proč se zajímám. Takto to učí i syna, aby mi odpovídal.

Děti jsou v mé péči přes 3 roky a v podstatě za celou tuto dobu se můj bývalý muž projevoval přesně tak, jak teď navádí mě. Abych se nestarala, že to už není má starost, co se synem je a kde je, co dělá.

Za celou dobu sám od sebe dětem nezavolal, nevzal je někam jen tak, nezeptal se na jejich zdravotní stav či prospěch ve škole.

Alimenty mi přichází, a to jen proto, že manžel je v insolvenci, a tak mi částky odesílá rovnou insolvenční správce. Nevím, jak by se k vyplácení alimentů postavil, kdyby to nebylo takto pod vedením správce.

Co se týká styku s dětmi, tak to soudně nijak ošetřené nemáme. Máme uvedeno, že styk bude probíhat dle naší domluvy.

Děti měl během roku jen opravdu párkrát, většinou odjeli k prarodičům, kde se o ne starali právě rodiče mého bývalého může.

Ať je jejich otec jakýkoliv, vždy jsem děti vedla k jeho úctě a slušnému chování ke všem lidem. Bohužel chování mého bývalého může je zcela odlišné. Pomlouvá mě před dětmi, zesměšňuje nejen mě, ale i celý zbytek mě rodiny. To stejně prakticky dělá celá jeho rodina, kterou proti mě také poštval a nikdy vlastně nevěděli důvod našeho rozvodu a naše problémy, protože jim vždy říkal jen své verze.

Já nejsem dokonalá matka, ale snažím se dělat nejlepší, co dokáži v jejich výchově a péči.

Velmi mě bolí, když vidím, jak syna ztrácím víc a víc. Syn během let péče u mě několikrát odmítal návštěvy otce, a já jsem mu vždy domlouvala a chtěla, aby spolu udržovali vztah jako otec-syn. Syn sám několikrát postřehl nevhodné chování otce a umí to pojmenovat, myslím, že zná naše klady a zápory obou, každopádně momentálně mu zápory jeho otce, a to je především ne příliš velká zodpovědnost, péče a pozornost, jako rodiče vyhovují.

Syn chce trávit veškerý volný čas se slečnou, která před nedávném oslavila své 14. narozeniny, syn u ní často nocuje, ona u něj, její maminka tento vztah podporuje. Na lásce nevidím sama nic špatného, jen mám obavy, aby se nedostali do problémů, především můj syn, kvůli nízkému věku slečny. Oba jsou velmi vyspělí tělesně. Vzhledem k volnosti, kterou teď mají, kdy maminka od slečny pracuje do pozdějších odpoledních hodin a to samé bývalý manžel, a prakticky nikdo neví, kde a jak tráví čas, obávám se, že to nedopadne dobře. Přinejmenším nastanou problémy, při nástupu školního roku, oba nastupují do posledního ročníku základní školy, čeká je výběr školy na budoucí povolání. Bojím se, jak bude probíhat příprava do školy, atd.

Můj bývalý muž se synovi teď jeví jako kamarád, a hlavně neprudí jako mamka, která stále něco chtěla, měla určitě zásady a hranice, ale ty se syn snažil neustále posouvat.

Bývalý muž nyní bere příchod syna jako nějaké vítězství boje mezi námi. Neuvědomuje si, že příchod syna je především kvůli tomu, že hledal někde chvilkovou útěchu a hlavně pak svobodu. Realita je taková, že synovi ve 14 letech dával elektronickou cigaretu a dokupoval zásobníky a podporoval jej v myšlence, že el. cigareta není nic škodlivého a že je to lepší než klasická cigareta. Já jsem synovi cigaretu zabavila a trvala na tom, že s tím nesouhlasím.

Jsou také situace, kdy během doby, kdy se mnou teď syn nemluví, se ale ozve, kdy něco potřebuje.

Například před pár dny, kdy mě syn v noci kontaktoval, že mu je velmi zle, a má silnou bolest ucha a že s ním táta odmítá k doktorovi, a že mu řekl, že se půjde ráno. Syn nemohl spát, a tak mě žádal, abych s ním na pohotovost zašla. Doprovodila jsem jej tedy k lékaři, vyzvedla léky, uhradila poplatky a syna na jeho přání odvezla opět k tátovi. Pár dní na to jsem zase synovi řešila rehabilitaci a docházku, přičemž byl otec seznámem, že syn má na rehabilitaci docházet, nechali ji bez omluvení propadout.

Omlouvám se za obsáhlost svého textu. Snažila jsem se vše co nejvíce nastínit.

Prosím o poradenství, jak dál:

Kde bych změnu měla ohlásit, zda na Ospodu, či na soudu?

Pár týdnu zpátky jsem měla v plánu podat žádost na zvýšení výživného na obě děti.

V současné situaci je to tak, že vzhledem k tomu, že alimenty mi odesílá insolvenční správce mého bývalého, dokud tedy nedojde ke změně od soudu, zřejmě to tak bude nadále.

Prosím, zda byste mi poradili, jak správně do té doby hospodařit s těmito penězi. (Zda něco otci dítěte poslat, nebo ne).

Děkuji

Ing. Ivo Kraus, DiS.
12.10.18

Promiňte za prodlení, nějakou dobu jsem neměl z technických důvodů právo odpovídat.

Ohledně 15-tiletého syna. Pokud je to jeho vůle může bydlet s otcem aniž by se to řešilo soudně nebo na sociálce, pokud se na tom jakožto rodiče domluvíte.

Co se týče kontaktů se synem. Nárok na něj máte ze zákona, ale záleží na formě. Píšete, že syn nemá zájem vás vidět. Vzhledem k věku dítěte je třeba jeho vůli respektovat. Pokud se ovšem domníváte, že ho otec nějak ovlivňuje proti vám, pak by bylo dobré záležitost řešit se sociálkou a nějak kontakty vzájemně nastavit. Můžete využít i služeb poradny pro mezilidské vztahy nebo požádat nějakou jinou neziskovku. Jestliže vás syn opravdu nechce vidět, máte nárok, aby vás otec o něm informoval - o zdravotním stavu, o školním prospěchu, fotografie, apod.

Doporučuji vám najít si psychologa, který by vám pomohl se se situací vyrovnat. Děti se v tomto věku odlučují od rodičů zpravidla jen na určité období. Až si projde obdobím vzdoru, tak se možná k vám vrátí nebo naopak bude chtít od otce zpět k vám do péče.

Vztah syna k nezletilé. Dle zákona je sexuální styk nezákonný, ale to neprokážete, dokud se nic nestane. Samotné přenocování se souhlasem otce, u kterého je momentálně v péči, a matky dotyčné, nejspíše bude v pořádku, i když samozřejmě lze pochybovat do jaké míry je to výchovné.

Syn a kouření. Děti kouřit nesmí, ale opět je to o prokazování. Je rozdíl v tom, zda otec dal dítěti jen bafnout nebo zda je dítě na nikotinu závislé. Viděl dítě kouřit někdo kromě vás? Dosvědčili by to ti lidé na sociálce?

Zdravotní stav dítěte. Je na zvážení rodiče, kdy půjde s dítětem k lékaři. Pohotovost je teoreticky určena hlavně pro situace vážného ohrožení zdraví nebo života. Bolest ucha u tak velkého dítěte včetně zánětu středního ucha nemusí být rodičem považováno za vážný stav. Navíc u většiny praktických lékařů pro děti a dorost může dítě 15+ chodit i samo bez doprovodu rodiče. Co se týče doplatků za léky. Rodič nebo i toto dítě může požadovat lék bez doplatku a teoreticky by ho měl v lékárně dostat. Není-li lék bez doplatku, musí mu jej rodiče uhradit. Čistě teoreticky otec polovinu a vy též. Rehabilitaci by měl otec rovněž zajistit, ale má-li omluvu, např. vytíženost v práci, asi mu to vzhledem k věku dítěte, které by mělo být samostatnější, nikdo vyčítat nebude.

Alimenty na dítě. Z otázky jsem nepochopil, že otec o kterém píšete není vlastní otec nebo je? To je totiž dost podstatné. Pokud nějaký jiný otec posílá alimenty na dítě, máte na ně podle soudního rozsudku nárok vy. Je pak na vašem uvážení, zda je pošlete novému otci, který o syna pečuje nebo se dohodnete jinak. Pokud by byl dotyčný otcem uvedeným v rodném listu dítěte, myšleno ten otec, co pečuje, tak si myslím, že peníze byste mu posílat měla.

Celý případ se mi dle otázky zdá dost složitý. Doporučuji se obrátit na místně příslušný městský úřad, odbor sociálních věcí, OSPOD a řešit to s nimi.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz