Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zvykání na umělé mléko

Bubla_Bučková se ptá 15.12.18

Dobrý den,

ráda bych znala názor na zavádění umělého mléka. Diskuze předešlé se hned stočí na „proč nekojíš“ a odpověď jsem nenašla. Malému je 5 týdnů a chci postupně přejít na umělé mléko. Začala jsem se Sunarem Complex zatim 2× denně. První 2 dny vše dobré, třetí den vyzvracel dávku obloukem při odříhnutí a od té doby se po pití kroutí, je rudý, řve… Četla jsem, že nemůžu hned běžet zas třeba pro Nutrilon a hned zkoušet.

Co mám tedy dělat? Dal dávat Sunar 2 týdny a doufat, že se to zlepší? To, že se kroutí, může znamenat „zvykání“ nebo je teď už jasné, že mu nesedlo? Nebo kdy mohu zkusit jiné umělé mléko?

Děkuji moc

Jitka Nutricia odpovídá 18.12.18

Dobrý den milá maminko,

pokud jste se opravdu rozhodla a chcete zařadit kojenecké mléko, je vhodné nejprve třeba chlapečka zvyknout na lahvičku, ve které chcete mléko podávat. Pokud se Vám daří mléko mateřské odsát, můžete nejprve v lahvičce podat to, poté případně připravit malou porci kojeneckého vybraného mléka.
Chuť mateřského mléka a kojeneckého mléka je odlišná, miminko si na ni tak může několik dní zvykat.
Pokud by se objevilo znovu zvracení obloukem, mohlo by se jednat i o jeden z příznaků alergie na bílkovinu kravského mléka. Pak by bylo vhodné mléko dále nezkoušet a poradit se s pediatrem.
Zkontrolujte také jak miminko mléko pije - pokud mléko rychle hltá z lahvičky, spolyká i více vzduchu a tím pádem jej může po nakrmení tlačit v bříšku vzduch. To může být důvod kroucení se a pláče. Mléko se ale třeba může i ze žaludku zpět vracet (do jícnu nebo do úst) - i tehdy je dítě nespokojené a pláče. Zde může pomoci dítě po krmení nechat ve zvýšené poloze např. 30 min.
Obecně se doporučuje jeden typ mléka zkoušet cca 5-7 dní, pokud se ale objeví zvracení obloukem, je lépe podávání přerušit a poradit se s pediatrem. Stejně tak je vhodná porada pokud i po této době přetrvává nespokojenost po krmení a pláč. Další typ mléka bych pak doporučila konzultovat s pediatrem.

Přejeme krásné adventní dny a mnoho zdraví a pohody chlapečkovi, Vám i celé Vaší rodině.
S pozdravem Jitka, Nutricia

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.