Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zvýšený zájem prarodičů o naše dítě

Anonymní se ptá 30.04.19

Zdravím.

Měla jsem těžší porod. Žijeme s přítelem sami. Dál od babiček a dědečků (od všech). Každý máme jiné vztahy se svými rodinami. Od příchodu našeho miminka mi začal vadit zvýšený zájem o malého ze strany prarodičů příitele. Začalo to tím, že denně si volají. Každodenní program, který máme, hnedka vědí na druhém konci. Cokoli koupíme malému, vědí v ten den. Když jdeme od doktora, hned přítel zvedne telefon a volá jim, jak jsme dopadli. Starají se, zda chodím každý den s malým ven.

Přítel mi to vysvětluje jako to, že jsou zkrátka zvědaví a mají o nás zájem. Jenže já jsem zvyklá na něco jiného, co se týče své rodiny. Žila jsem od 19 sama a starala se o sebe. Nejsem až v takovém kontaktu jako přítel se svou rodinou. Též řeknu, jak se máme atd., ale jen zaobleně.

Připadám si totiž už, že blázním. A bohužel mě to nutí žárlit na ně, jelikož jejich ohromný zájem zkrátka nesnesu.

Chtěla bych poradit, zda si mám třeba sehnat psychologa nebo někoho takového a nebo zda jsou moje pocity normální…

Předem děkuji za odpověď

Mgr. Lucie Machová odpovídá 05.05.19

Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru.
Každý pocházíme z jiných rodin, z jiných tradic, vztahů, vzorců, které nám určovaly, co se považuje za obvyklé a „normální“ a co pro naši rodinu neplatí. To si každý neseme v sobě. Partnera si často hledáme komplementárně, to znamená že partner často doplní to, co řekněme není naší silnou stránkou. Takže se například může stát, že ten, kdo vyrůstal v „na city skromnější“ rodině, hledá partnera vřelého, toho, kdo umí city vyjadřovat nebo vytvořit to vřelé rodinné teplo, které jsme sami v dětství neměli. S ním nám to jde dobře. Takový partner měl pravděpodobně rodinu, která ho těmto dovednostem a blízkým vztahům s druhými naučila tak, že je prostě poskytovala.
Nevím, jestli je to tak i ve vašem případě, na to mám málo informací. Ale přišlo mi nějak důležité nastínit vám i pohled z této strany. Pokud dítě vyrůstá v rodině, kde se city příliš neprohlubují a vztahy nejsou tak blízké a vřelé, musí s touto situací nějak naložit. Protože taková blízkost je naší přirozenou – vrozenou potřebou, nejčastěji s ní naloží tak, že se na tuto potřebu „znecitliví“. Udělá to v sobě tak, že po - nazvěme to - vřelých vztazích přestane pomalu toužit, nevyhledává je, většinou se více uzavře do sebe. Logicky, tam kde pro sebe nenachází výživu se přestane obracet. Začne věřit více sama sobě. Jenže vzorce, které jsme si s podporou okolí v dětství vypěstovaly, fungují i v dospělosti. Takže takoví dospělí (nyní to trochu zjednoduším), i když už nemusí, protože třeba v okolí existují lidé, kteří s ním chtějí mít blízký vztah, o takové vztahy nestojí, zkrátka hlavně proto, že neví, jak na takovou situaci reagovat. Nikdo je to nenaučil a většinou v nich obranně vyvolává spíše negativní pocity – vztek, nechuť atd. Když najdou partnera, mohou se s ním stáhnout do větší sociální izolace (takové bubliny), kde se cítí bezpečně. Psychologicky jde spíše o to, že se nechtějí vystavit zklamání, kterému byli kdysi vystaveni. Když kdysi (možná i v době, kdy ani nemluvili, na kterou si nemohou v myšlenkách vzpomenout) toužili po blízkosti a nebyla jim dopřána.

Neříkám, že toto je vaše situace. Život nikdy není přímočarý. Jen vás chci podnítit zamyslet se tímto směrem (Když jste psala, že žijete „dál od všech“ napadla mě tato možná spojitost.)
Byla by pak logická situace, kdy je pro vás těžké respektovat odlišnost vztahů vašeho partnera s jeho rodiči a jejich zájem. I to, že žárlíte. Pokud s vámi tyto myšlenky rezonují, doporučuji spolupráci s psychoterapeutem. Pocity jsou vždycky „normální“, jsou přirozenou odezvou na naše prožitky, zkušenosti ze života a potřeby. Lze s nimi pracovat. V terapii si můžete odžít a i pochopit to, co je vám zatím skryté a pak se i vaše pocity mohou proměnit.

Držím pěsti!

S pozdravem
Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.