Porodnice Královské Vinohrady

Známá porodnice s více než osmdesátiletou tradicí. Tradiční osvědčené porodnické postupy se protínají s moderními přístupy k porodům (rooming in a alternativní porod). Systém zjišťování rizikových těhotenství umožňuje včasné řešení vrozených vad. Porodnice poskytuje jak předporodní kurzy pro rodičky, tak pro jejich doprovod. Prohlídka pro budoucí maminky je na sálech zajištěna.

Webové stránky: https://www.fnkv.cz/…-klinice.php

Doporučují maminky porodnici FN Královské Vinohrady - gynekologicko - porodnická klinika

Hodnoceno 194x

Máte již zkušenost? Pomozte ostatním:

Přidat zkušenost s porodnicí

Informace a kontakty

Primář: Doc. MUDr. Michael HALAŠKA, Ph.D.

oddělení porodnické: +420 26716 2364
těhotenská a gynekologická ambulance: +420 26716 3293
porodní sál: +420 29647 2738
novorozenecké oddělení: +420 26716 2735

Adresa: Šrobárova 50, Praha 10 PSČ 100 34

URL: https://www.fnkv.cz/gynekologicko-porodnicka-klinika-uvod.php

Zkušenosti uživatelek s porodnicí Královské Vinohrady

06.09.19

V porodnici jsem rodila 7. března 2019. Už když jsem docházela před porodem do poradny, tak mě překvapilo, jak milé sestřičky i doktoři tam jsou. Do porodnice jsme přijeli večer. Proběhl příjem (vyšetření,papíry atd.) a partner byl poslán pryč (v našem případě domů - cesta do porodnice nám trvala 15 minut). Nebylo možné, aby byl se mnou na hekárně, protože tam byla již jedna maminka.

Na hekárně je více lůžek oddělené „plentou“. Myslela jsem si, že mi to bude vadit, ale ve finále jsem to nevnímala. Sprcha a wc na hekárně/porodním sálu jsou trochu zastaralé. Rodila jsem v samostatném porodním boxu, kde už u mě byl partner. Měla jsem naprosto úžasnou porodní asistentku, bohužel si nepamatuji její jméno. Což mě velice mrzí, ráda bych jí poděkovala ještě jednou. Opravdu člověk na svém místě. Byla naprosto úžasná, chápavá, citlivá, dokázala mě přivézt i na jiné myšlenky, když vyprávěla vtipně zážitky ze své práce.:)

Oddělení šestinedělí mohu také jen chválit. Příjemný a milý personál. Na pokoji jsme byly 3 maminky. Koupelna je trošku malá pro 3 ženský (jsou tam pouze věšáčky na zdi). V porodnici jsou k dispozici oblečky pro miminka a košile pro maminky. Po domluvě se dalo, aby návštěva přišla i mimo návštěvní hodiny. Pokud budu mít druhé dítě, určitě budu rodit zase ve Vinohradech. Prostě úžasný personál a skvělá péče.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Mít 2 tašky. Jednu na porodní sál a druhou na „pobyt“. Tašku na sál jsme vzali rovnou a druhou nechali v autě. Když bylo po porodu, partner odnesl jednu tašku a přinesl druhou. Člověk má v té tašce jen to, co potřebuje na ten porod a nemusí se tam přehrabovat a hledat.:) Také jako výhodu beru, že špinavé prádlo a ručník (po cestě mi tekla plodová voda a po porodu se jde do sprchy) rovnou partner odveze a vy máte u sebe na pokoji pouze čistě věci. V taška na sál jsem měla: ručník, sprchový gel, síťované kalhotky, pár vložek, jelení lůj na rty, vodu, ponožky, pantofle.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pro miminko stačí jednorázové plenky, mastička na zadeček a ubrousky. Oblečení pro miminko pouze na odchod domů. Pro sebe doporučují si vzít alespoň 4 ručníky (člověk se chodí sprchovat několikrát za den a ručník nestihne ani uschnout), toaletní papír, poporodní vložky.

16.08.19

Do porodnice jsem přišla ráno s bolestmi, které se zprvu nejevily jako kontrakce, na monitoru bylo poznat, že se o kontrakce jedná a přicházejí po cca 5 minutách. Vyšetřovala mě MUDr. Vaňková, která mi oznámila, že se jedná o začínající porod, poslala mě však ještě v klidu domů (ale nabídla, že pokud chci, můžu už v nemocnici zůstat). Doma postupně kontrakce nabíraly na intenzitě, okolo půl deváté večer jsme se tedy do porodnice vypravili znovu, znovu mě přijala MUDr. Vaňková, porodní plán jsem neměla.
Jméno porodní asistentky si bohužel nepamatuju, ale byla moc milá. Okolo jedenácté večer mi PA aplikovala čípek na uvolnění porodních cest (bohužel mi nevysvětlila, o jakou látku se jedná, ani se nezeptala, zda s aplikací souhlasím). Zároveň mi byl nabídnut epidurál, který jsem v té chvíli odmítla, protože bolesti zatím nebyly natolik silné, aby se nedaly vydržet. Na sále pak šlo všechno velmi rychle, nikdo se mě nezeptal, v jaké poloze bych chtěla rodit, rovnou mě usadili do křesla. Následně se objevily komplikace (zakalená plodová voda, atypické ozvy dítěte), porod pak již probíhal zcela v režii paní doktorky. Protože dítě muselo rychle ven, provedla paní doktorka nástřih. Kvůli komplikacím nenechala paní doktorka dotepat pupečník, protože však bylo dítě v pořádku, hned po prvním ošetření mi jej dali na bonding. Po celou dobu porodu mě paní doktorka i PA povzbuzovaly a chválily, i přes komplikace se mě snažily udržet v přesvědčení, že vše dopadne dobře a že se nic vážného neděje.
Na oddělení šestinedělí byli všichni velmi milí, zejména MUDr. Drochýtek se zajímal nejen o fyzický, ale i psychický stav maminek. Novorozenecké sestry byly vesměs také velmi milé (až na jednu, která sice zřejmě dělala svou práci dobře, ale natolik drsně komunikovala s maminkami a manipulovala s dětmi, že nejednu z nás rozplakala), díky sestřičce Anně (příjmení jsem zapomněla) jsem se krásně rozkojila.
Paní docentka, která novorozenecké vede, byla taky docela drsná, i její přístup některé maminky rozplakal, všem dětem však poskytla prvotřídní péči - moje miminko bylo hypotrofní, hned první den po porodu mu nasadila výživu cizím mateřským mlékem, což, jak jsem se doslechla, není v jiných porodnicích běžné. Celkově jsem byla velmi spokojena, jen bych při porodu (dokud probíhal bez komplikací a na vysvětlování byl čas) bych uvítala více komunikace a vysvětlování, co který postup či medikament obnáší. Na novorozeneckém by to bylo taky bez chyby, kdyby veškerý personál bral krom odborné stránky v úvahu i to, že jedná s ženami po porodu, které jsou extrémně citlivé.

Personál:

MUDr. Vaňková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Doporučila bych od začátku vyžadovat jasnou a podrobnou komunikaci a vysvětlování každoho kroku.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Nic krom běžně doporučovaného.

14.08.19

Moje první zkušenost byla v porodnici u Apolinaře, kde spíše převládály záporné zkušenosti než kladné, takže jsem se rozhodla rodit podruhé tu a musím říct že jsem byla velmi spokojená. Hlavně s personálem. I když porod byl dlouhý, porodní asistentka byla báječná, pan doktor byl taky suprový. Můj první porod byl císařem a u druhého dítěte mě upozornovali, že má miminko velkou hlavu a nejsou si jistí jestli to půjde přirozenou cestou, nicméne se snažili vyhovět mému rozhodnutí, že to chci zkusit rodit přirozeně. A šlo to, i když se to neobešlo bez komplikací(syn měl opravdu velkou hlavu), vše dopadlo dobře. Opravdu mě hodně podržela porodní asistentka i pan doktor. Na šestinedělí byly moc příjemné sestry,..takže až se rozhodneme pro třetí dítě, moje volba je jasná! Jedině tu!

Personál:

MUDr Drochýtek

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebojte se na cokoliv zeptat a pokud si nejste jistá jestli rodíte, radši jeďte do porodnice. Mě vzali až na po čtvrté. Připadala jsem si sice jak blbec, který nepozná kontrakce od poslíčků, ale lepší být za blbce, než abyste něco podcenila..

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pití a hroznový cukr

09.08.19

Ve Vinohradské porodnici jsem rodila podruhé. Ve středu večer mi praskla voda, jeli jsme hned do porodnice, tam mě vyšetřila sympatická MUDr. Vaňková a šla jsem si lehnout do „čekacího“ pokoje (tři lůžka, která sousedí se samotným porodním sálem), ale kontrakce se nedostavily. Po 24 hodinách mi PA dala kanylu s antibiotiky k zabránění infekce a dále mi lékaři (MUDr. Babková a Vaňková) začali dávat tablety k vyvolání kontrakcí, ty se podařilo vyvolat až 43 hodin po prasknutí vody. V tu dobu už jsem si začínala zoufat, jestli nakonec nebude nutný císař. Po celou dobu se u mě střídaly sympatické PA, které monitorovaly miminko a psychicky podporovaly.
Když se rozjely kontrakce, které nakonec trvaly 8 hodin, šla jsem na přípravu (k dispozici je jedna sprcha a jedna toaleta) a do sprchy, která mi trochu ulevila od kontrakcí. Poté mě odvedli na porodní sál, kde byly dvě lůžka oddělená závěsem (v té chvíli mi vůbec nevadilo, že nemám samostatný porodní sál, prostě na to nebyly vůbec myšlenky:). U porodu byl MUDr. Drochýtek a tmavovlasá PA s brýlemi (bohužel jsem zapomněla jméno), oba byli moc příjemní, trpěliví, lidští a když jsem na konci už byla zoufalá z bolestí a i hysterická, oba mě dokázali uklidnit a miminko bylo za chvilku na světě. Manžel přestřihnul pupeční šňůru a pak jsme miminko měli dvě hodiny u sebe. Nakonec porod proběhl bez nástřihu, pouze se třemi kosmetickými stehy. Šití mě vůbec nebolelo a následně jsem se cítila, jako bych nikdy nerodila.
První noc jsem miminko neměla u sebe a mohla se tak v klidu prospat. Pokoje jsou třílůžkové s vlastním sociálním zařízením a pak nadstandardy (ty však nebyly dostupné). Na pokoji se mnou byly dvě maminky a měla jsem obrovské štěstí, že byly velmi ohleduplné a tiché (za to jim moc děkuju:), a to samé i jejich miminka. Doporučuji si brát návštěvy na chodbu nebo do návštěvní místnosti, aby se tím nerušily ostatní maminky na pokoji, případně se zeptat, zda jim návštěva na pokoji nevadí.
Každé ráno chodí vizita se podívat na maminky a miminka. Sestřičky na šestinedělí a novorozeneckém oddělení jsou super, pomáhají s rozkojením, radí jak s miminky, jsou ochotné a trpělivé. Jediný, kdo mi přišel ostřejší, byla dětská lékařka doc. Ďurišová, ale zřejmě je to ve svém oboru kapacita, která ví, co dělá a zná rizika v péči o novorozence.
Určitě Vinohradskou porodnici doporučuji a moc děkuji personálu za veškerou péči při porodu a po něm.

Personál:

MUDr. Drochýtek, MUDr. Vaňková, MUDr. Babková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Procvičit si dýchací techniku k prodýchání kontrakcí, optimismus a trpělivost. Připravit si porodní plán.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Na pokoj:
kojící noční košile (min. 2), (v porodnici dávají erární, nejsou špatné, ale mají delší rukávy a v létě v nich mi bylo teplo)
porodnické vložky (aspoň dva balíky a víc)
měkký toaletní papír (v porodnici je dost hrubý)
pleny pro miminko
látkové pleny (4)
Podložky na přebalování (aspoň 10)
Kokosák a mastičku na zadek miminka
Kojící polštář a polštář (kruh) na sezení
vlastní odsávačka (ale v porodnici půjčují, a to i elektickou)
Kojící podprsenky (měkké bez kostic)
Barevné ručníky (není na nich vidět krev:)
Léky, pokud něco berete
chránič bradavek (v porodnici půjčují)
nabíječku na mobil špunty do uší a klapky na oči
glycerinové čípky na podporu stolice (ale dávají v porodnici)
kojící čaj
Omyvatelné přezůvky
Náplasti na bradavky od medely a purelan
Fén na vlasy na fénování rány
K samotnému porodu:
košile nebo triko (ale dávají i erární košili)
omyvatelné pantofle
neperlivý nápoj a čokoládu
foťák, mobil
Barevné ručníky …a doklady

01.08.19

Ve Vinohradské porodnici jsem rodila letos v červnu. Průběh porodu, který se obešel bez nástřihu, utišováků a většího poranění, jsem tu už poměrně podrobně popsala (Příspěvek ze 17. 6. 2019). Po šestinedělí jsem si to celé ještě s odstupem času zrekapitulovala a přidávám doplnění hlavního důvodu bezproblémovosti celé akce.
Díky velmi empatickému a pozitivnímu přístupu doktora a asistentky jsem si ani na okamžik nepřestala věřit nebo jakkoli pochybovat o tom, že to zvládnu. Celý porod probíhal dle scénáře: „Vy jste královna, hvězda, bohyně, dárkyně života, jste hustá, skvělá, obdivuhodná, jsme vám k dispozici, pomůžeme, s čímkoli bude třeba, jak nejlíp budeme umět, ale největší práci tu odvedete vy, za to máte náš obdiv.“ Nikoli „Tady ležte, maminko, držte hubu a krok, my to za vás odrodíme.“
Psychika hraje při porodu zásadní roli a na Vinohradech jsou si toho naštěstí vědomi.
Díky!

Personál:

MUDr. Vít Drochýtek

28.07.19

Zkušenosti naprosto otřesné. Jeden ze studentů, který tu byl nedávno na praxi, mě varoval, ale já jsem přesto šla do FNKV. Dost toho lituji. Upozorňoval hlavně na arogantní chování a nadbytečnou nervozitu.

Personál:

Bohužel neznám.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vyhnout se této porodnici obloukem.

28.07.19

Rodila jsem zde už podruhé a za mě jednoznačně doporučuji. Moc milý personál, který umí povzbudit a udržet pohodovou atmosféru po celou dobu porodu. Myslím, že doba, kdy měla tato porodnice špatnou pověst, je už několik let pryč!

Personál:

Mudr. Eliška ?

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Dobrou náladu, těšit se na miminko, vodu na sál, něco na zkrácení dlouhé chvíle po porodu. Porodnické vložky

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Porodnické vložky, doklady.

01.07.19

Na Vinohrady jsem chodila darovat krev, a s nemocnicí, kterou mám nejblíže bydlišti, nemám dobrou zkušenost, proto jsem zvolila takto a můžu říct, že lépe jsem udělat nemohla! Rodit jsme přijeli po půlnoci, na příjmu hodná a příjemná sestřička. Porod od začátku vedl MUDr. Drochýtek, kterého jsem si pamatovala z poradny, a velice milá porodní asistentka Martina, příjmení bohužel neznám. Dále byl přítomen MUDr. Brynda a okolo 7 dorazila na denní směnu jiná porodní asistentka (už ne tak příjemná, ale to já jsem po 6 hodinách na sále asi taky nebyla, třeba to bylo i tím :-D), epidurál mi přišel aplikovat anesteziolog - mluvil strašně potichu a přestože se představoval, jméno jsem bohužel přeslechla.
Všem shora uvedeným vděčím za naprosto bezproblémový průběh porodu, jako prvorodička jsem netušila, do čeho jdu (to, co si přečtete na internetu, nebo vyslechnete od zkušenějších, vás na to opravdu nepřipraví), ale díky srozumitelné a profesionální komunikaci porodníků jsem přesně věděla, co mám dělat, a když jsem měla tendenci jednat jinak, „vrátili“ mě zpátky k tomu správnému - díky tomu po týdnu ani nevím, že jsem rodila, dělali mi tři stehy. Díky správné „píchnutému“ epidurálu jsem si aspoň na chvíli odpočinula, anesteziolog byl takový ten typ, který vás přirozeně přiměje zůstat v klidu, i když vám dloube injekci do páteře :-D po změření a zvážení miminka ho dostal do náruče tatínek a hned poté mi ho přiložili. Takže nejdůležitější věc - porod - proběhl na jedničku!
Na oddělení šestinedělí už to bylo trochu horší. Hodně záleželo na tom, jaká byla zrovna směna. Já měla tu smůlu, že mi nikdo neudělal takové pěkné školení, které dostaly maminky v jiný den na jiné směně sester, takže jsem nevěděla, jak jsou rozdělené kompetence sester (poprvé jsem otravovala někoho úplně jiného, než jsem měla :-)), jak třeba přebalovat holčičku, nebo jak si dceru přiložit k prsu - což mi uškodilo asi nejvíce, dělala jsem to špatně a proto mi trvalo déle se rozkojit, první dva dny malá neustále plakala, strávila dvě noci u sester a hodně ubyla na váze.
Možná jsem mohla být otravnější a víc se ptát, ale když člověk neví a nemá srovnání, tak ho to nenapadne. Na jiné směně jsem se ale naopak setkala s nadstandardním přístupem v komunikaci se sestřičkami, což bylo naprosto super, dodávalo mi to hodně jistoty. Na oddělení jsou tři laktační poradkyně, kojení se dost podporuje, naopak dudlík je vhodné před vizitou schovat :-) vizity jsou každý den, jak na miminka, tak na maminky, což je fajn - člověk se ujistí, že je vše v pořádku a má prostor pro dotazy přímo na lékaře.
Pokoje s vlastní sociálkou, třílůžkové, rooming-in, to bylo dost náročné, opět záleží na tom, koho člověk na pokoji zrovna chytne - buď osobu, která má do půl deváté velice hlučnou návštěvu na pokoji, nebo takovou, co si i po císaři dojde za návštěvou na chodbu, aby nerušila. Každopádně je třeba počítat s tím, že se člověk budí ke třem miminům :-) aspoň teď na konci června bylo úplně plno.
Co se týká jídla - sice obyčejné, ale je ho opravdu hodně a není tak špatné, hlad jsem rozhodně neměla. Sanitářky nosí k pití čaj nebo šťávu v termoskách, k dispozici je volně chlazená i horká voda z fontánky. Ještě k předporodní pořádně - pokud nejdete úplně ráno, vezměte si knížku, svačinu a dostatek peněz na parkování :-) poprvé jsem tam byla tři hodiny, bylo to otravné, ale dá se to vydržet.
Celkově bych řekla, že v porodnici aplikují moderní přístup, u většiny personálu laskavý a profesionální, respektuji přání rodičky (neměla jsem porodní plán, ale i tak se mnou pan doktor přímo na sále probral mou představu, vysvětlil možností, ale nic nevnucoval). Personálu, který byl přítomen u porodu, budu navždy vděčná, že mi pomohl přivést bez problémů na svět zdravou dceru - a proti tomu je hrubý toaletní papír opravdu nedůležitá pitomost :-)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

I když se říká, aby člověk příliš nečetl - najít si co nejvíce informací a pak se ptát přímo lékařů, rádi vám na vše odpoví, ale nevyptávají se vás sami od sebe, nejspíš kvůli velkému množství pacientek prostě chybí takové ty návodné otázky a automaticky osobní přístup. Ovšem když se zeptáte, všechno podrobně vysvětlí. No a mít štěstí na personál, já vím, rada nad zlato :-)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Věci podle seznamu - především věcí na přebalování, případně koupání, pro miminko, oblečení a zavinovačku půjčují. Erární dostanete i košili, k porodu super, některé maminky v nich chodily po celou dobu pobytu, výhoda je, že vám ji kdykoliv vymění za čistou. I když jsem byla dole téměř bez poranění, ocenila bych kruh na sezení, z té nemocniční postele mě opravdu bolel zadek, o židlích na pokoji radši nemluvit :-) praktické jsou papírové utěrky - na utírání spodků po očistě. Na hygienu je super Herbalon s dubovou kůrou. Toaletní papír mají obyčejný, ale jelikož jsem se vždy chodila opláchnout, na utření bohatě stačil. Teď v létě byl pro mě důležitý dostatek pohodlného oblečení vhodného na kojení, převlékala jsem se dvakrát denně jen proto, že jsem byla zpocená, na pokojích bylo odporné horko.

18.06.19

Vinohrady byla má první volba a jsem za to ráda. Porod probíhal jen s porodní asistentkou, která byla úžasná. S miminkem jsme pak byli na sále přes tři hodiny, mezitím mi v narkóze odstranili placentu, cca 20 min a malá byla s manželem, pak po zákroku zas byli u mě. Pokoj po třech bylo peklo, především kvůli jednomu uplakanému miminku a množství návštěv, které za spolubydlícími chodily, bohužel bylo opravdu plno a nadstandard bez šance. Personál byl naprosto úžasný, lékaři, pomocný a hlavně sestry, a to mi věřte, že jsem byla hrozně otravná…ze všeho vyděšená, ubrečená, na sesterně jsem byla furt :-D ..a sestřičky byly moc hodné a trpělivé a moc mi pomohly, dvě tam byly takové ráznější, ale pomohly mi nejvíc. Super byl také předporodní kurz s Táňou Kalinovou a pořádná také v pohodě, bez čekání.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

2 ručníky, toaleťák, hroznový cukr, sluchátka, propisku

17.06.19

Pro Vinohrady jsem se rozhodla především ze čtyř důvodů: 1) Dozvěděla jsem se, že během několika posledních let se tu změnil personál a teď by tu měl být úplně nový, velmi dobrý tým 2) Pozitivní hodnocení na těchto stránkách 3) Dobrá osobní zkušenost mé známé 4) Blízká vzdálenost od domova.

Samozřejmě jsem byla mírně nervózní, jestli jsem se rozhodla správně, hlavně kvůli onomu známému dokumentu Pět zrození, který na Vinohrady nehází dvakrát dobré světlo. Teď když už jsme s mrňousem doma, oba zdraví a v pohodě, musím zpětně hodnotit, že jsem ohledně Vinohrad udělala to nejlepší možné rozhodnutí :)

Před porodem: Vinohradská porodnice sídlí ve staré budově (cca začátek minulého století), jejíž ambulance je teď ale nově zrekonstruována, tudíž každotýdenní poradny byly velmi příjemné. Navíc to tam nikdy netrvalo příliš dlouho. Byla jsem tam na poradně pětkrát nebo šestkrát a nikdy to celé nezabralo (včetně monitoru, čekání a samotné konzultace s lékařem) déle než 2 hodiny (většinou ale spíš tak hodinu). Jednou jsme si pak vyzkoušeli příjezd do porodnice na nečisto, který se ukázal být jako planý poplach (odešla jen hlenová zátka). Během této návštěvy jsem se poprvé setkala s panem doktorem Drochýtkem. Sympaťák, vyšetřoval jemně, všechno trpělivě vysvětloval, nabídl Hamiltona, protože už jsem byla po termínu, odmítla jsem, byl s tím zcela v pohodě. Měla jsem velkou radost, že když se o několik dní porod rozběhl doopravdy, sloužil ten den a noc Drochýtek zase.

Příjem: Přijeli jsme po třetí ráno s nepravidelnými kontrakcemi a prasklou vodou, takže už si mě tam nechali. Sestřička na příjmu byla moc milá, stejně jako veškerý ostatní personál od začátku až do konce mého pobytu v porodnici.

První doba porodní: Na takzvané „hekárně“ jsou tři postele oddělené jen závěsy, záchod a sprcha se sdílí s porodními sály, takže toto je jedno z mála mínusů. Já ale měla kliku v tom, že tam zrovna nikdo nebyl, takže jsme měli s manželem celý pokoj pro sebe. Prvních několik hodin byla dost pohoda a nic zásadního se nedělo, během té doby se za námi občas přišla podívat PA, doktor nebo dětská doktorka a postupně s námi velmi podrobně a ochotně probírali náš porodní plán. Dost mě udivilo a mile překvapilo, že ho vůbec neberou na lehkou váhu a snaží se maximálně vyjít vstříc. Pokud něco nebylo možné, vysvětlili proč a nabízeli alternativu (ale takových bodů moc nebylo).

Druhá doba porodní: Další drobné mínus kombinované s dalším štěstím; Porodní sály jsou tam dva, v jednom jsou dvě ty oválné porodní postele vedle sebe, ve druhém sále jen jedna. Na mě vyšla ta samostatná místnost, což bylo moc fajn. Porodní část budovy čeká rekonstrukce prý během roku, ale i tak je to, co se vybavení týče, celkem v pohodě. Ocenila bych jen doplnění nějakými porodními podložkami na zem, protože jsou tam všude na podlaze dlaždičky a člověka to tudíž nemotivuje být mimo to porodní lůžko. Ve výsledku mi to ale bylo fuk. Porod byl celý bez čehokoli farmakologického proti bolesti, bez nástřihu, jen pár kosmetických stehů.

Šestinedělí: Vinohradské oddělení šestinedělí je bezvadné. Sice po třech lidech na pokoji, ale na každém pokoji je lednice, přebalovací zázemí, koupelna a wc. Měla jsem nejdřív zájem o nadstandard, ten se ale uvolnil až na druhou noc a nakonec jsem ho nevyužila, protože jsme si se „spolubydlícími“ dobře sedly a já, jakožto nezkušená „prvomatka“ jsem od nich ráda čerpala rady a zkušenosti. Nicméně nadstandard je tam buď jednolůžák nebo dvoulůžák s možností ubytovat partnera, nebo dvojlůžák sdílený s ještě jednou maminkou. Rozdíl ve vybavení oproti běžným pokojům je jen ten, že tam je televize. Veškerý personál opět zlatý, ochotný, milý, pečující. V jídle nejsem nijak vybíravá, ale myslím, že bylo celkem v pohodě. Ocenila bych asi trochu zevrubnější zaškolení pro nezkušené maminky, co se týče kojení nebo koupání. Byl to takový rychlokurz ;) Každopádně to jsou fakt jen úplné drobnosti. Celkově mám na pobyt na Vinohradech jen ty nejlepší vzpomínky, a moc všem děkuju :)

Personál:

MUDr. Vít Drochýtek

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Být v pohodě, jste v dobrých rukou. Vhod mi přišly dechové techniky z absolvovaného kurzu Hypnoporodu, homeopatika a lekce těhotenské jógy.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vložky, toaletní papír, plenky, dostatek vlastních pohodlných košil (ty erární jsou obří a je v nich horko), všechno ze seznamu na webu porodnice

10.05.19

Chytla jsem kontrakce, tak jsme jeli do porodnice, kde jsem je měla nepravidelné 7-5 minutách, ale šla jsem domů, protože doktorka řekla, že můžu porodit až v neděli.. No a on to byl teprve pátek večer.. A já bydlela kousek, takže jsem i sama chtěla jít domů, ale po hodině jsme se museli vrátit, protože kontrakce horší a horší .. a nějaká sestra .. mezi dveřmi mi řekla, že mám jít domů, že tam není žádný nález a co budu dělat tady, můžu dělat i doma.. a k tomu si mám přečíst, co je první a druhá doba porodní .. Tak mě přítel odvezl domů .. a dopadlo to tak, že jsem skoro porodila doma.. musela se volat rychlá.. a když mě dovezli, tak najednou všichni „Takhle se má chodit rodit“ ..
Na začátku děs, ale jak jsem porodila, tak najednou všechny byly hodné a milé .. ale i tak bych Vinohrady doporučila :) Personál úžasný.. :)

Personál:

Už si nepamatuji :)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vložky

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Doklady!

Anonymní
07.04.19

Porodnici mohu jen a jen doporučit, porod byl pro mě velmi silný zážitek a to především i díky milému a ochotnému personálu. Bylo mi umožněno rodit v poloze na levém boku a porodní asistentka i velmi v závěrečné fázi pomáhala masírováním hráze. Díky tomu jsem měla malá porodní poranění. Na oddělení šestinedělí bych chtěla pochválit i sestřičky, všechny byly velmi ochotné, usměvavé, pomohly s kojením, případně zapůjčily, co bylo potřeba. Mohu srovnat s Bulovkou, kde jsem rodila před 4 roky a je to teda neskutečný rozdíl. Tam by mě už nikdo znovu nedostal.

Personál:

Mudr. Brynda

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pořádný toaletní papír, propisku na zapisování teploty miminka, bepanthen, purelan případně hydrogelové náplasti na bradavky.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pozitivni přístup

01.03.19

V porodnici jsem rodila v červenci 2018 a mohu ji doporučit. Všechen personál byl naprosto profesionální a milý. Za celou dobu pobytu jsem se nesetkala s nikým, kdo by byl nepříjemný. Všichni se automaticky při prvním kontaktu představují (včetně všech sester i pomocného personálu), což není v nemocnicích rozhodně standard. Sestřičky z novorozeneckého oddělení jsou velmi ochotné pomoci s kojením pokud má maminka problém. Po dobu pobytu v porodnici lze zapůjčit odsávačku. Oblečení na děti je moc pěkné a není žádný problém si zajít kdykoliv pro nové. Jediné k čemu bych měla připomínku je doba čekání v poradně, pokud se neobjednáte hned na ráno, strávíte tam vždy cca 2 hodiny. V porodnici není problém s císařským řezem pokud je miminko otočeno koncem pánevním. Nikdo mě nepřemlouval k tomu, abych rodila přirozeně! Pouze jsem dostala informaci, že s porody koncem pánevním mají zkušenosti a nebyl by problém zkusit porodit přirozeně, pokud bych se tak rozhodla. Císařský řez je plánován vždy 1 denně, hned ráno v 8 hodin, nástup do porodnice je den předem.

Pokud se zadaří i druhé miminko, budu chtít rodit opět na Vinohradech a děkuji veškerému personálu a lékařům za jejich bezchybnou péči.

Personál:

MUDr. Anna Babková, MUDr. Kateřina Maxová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

V případě porodu císařským řezem doporučuji zakoupit homeopatika Ricinus Comunis 5CH a opravdu hodně pít, aby se rozjela laktace.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Poporodní vložky Batiste (dostanete pouze 1 balení) a mast na bradavky (Purelan nebo Bepanthen plus), noční košile je lepší erární, i když je veliká

21.02.19

Tuto porodnici rozhodně doporučuji. Setkala jsem se zde s velmi vřelým a profesionálním přístupem od vrátných, přes sestřičky až po doktory. Asi nelze říct, že bych si porod vyloženě užívala:-), ale právě díky přítomnosti partnera a skvělé práci všech zúčastněných to byl zážitek, na který vlastně nakonec ráda vzpomínám. Zde bych ráda vyzdvihla pana doktora Bryndu a PA slečnu Veroniku (jejíž příjmení si bohužel nepamatuji), kteří byli u samotného finále a kterým patří mé velké DÍKY.
Neměla jsem PP, při příjmu jsem jen zmínila, že se látkám na tišení bolesti nebráním, ale pokud to půjde bez, tak budu samozřejmě ráda. Protože vše probíhalo „hladce“, nikdo mi nic nenabízel. Se vším jsem byla seznámena, na dotazy mi bylo vždycky zodpovězeno. Jedinou nevýhodou byl prostor - o sprchu jsem se dělila se dvěma dalšími maminkami, tu noc byl totiž dost nátřesk. Probíhají ale rekonstrukce, budovu sice nenafouknou, ale slyšela jsem, že budou sprchy přímo v místnosti, kde probíhá porod (neověřené info!).
Nemám jedinou negativní zkušenost ani s ostatními službami - předporodní i poporodní péče rovněž naprosto bez problémů. Po některých hrůzách, které jsem o porodnicích v ČR slyšela nebo četla, mě personál FNKV přesvědčil o opaku; a jestli se mi ještě poštěstí, vyberu si ji znova.

Personál:

MUDr. Daniel Brynda, PA slecna/pani Veronika

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Ocenila jsem roli papírovych utěrek na sál, župan a partnera :-). Protože mě bolela kostrč (v minulosti jsem si ji narazila), při sezení se mi osvedčil dětský nafukovací kruh.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pozitivní ladění :-)

Anonymní
04.11.18

Měla jsem rodit v Podolí, kde jsem absolvovala předporodní kurz a prohlídku sálů. Nakonec jsem 10. 8. 2018 rodila v porodnici Královské Vinohrady, jelikož v Podolí bylo plno.
Porodní plán, připravený pro Podolí, si doktorka s asistentkou přečetly (přála jsem si co nejvíce přirozený porod, ale s pochopením pro veškeré nutné úkony v případě nenadálé potřeby). Sestry pomohly vyplnit registrační formulář. Při monitoru jsem mohla stát a prodýchávat kontrakce, na požádání zavřela asistentka okno, dopřála mi soukromí a nechala mě si dělat vše po svém. Pouze někdy dobře poradila a dodávala psychickou podporu chválou, jak krásně vše zvládám. Při porodu bylo třeba ke konci rychle podpořit tlačení, proto mi byl dán oxytocin, který pomohl pro rychlé vytlačení miminka a byl také proveden malý nástřih cca 2 cm. Nástřih nebolel, šití také ne, a vše se rychle zahojilo. Po 2,5 hodinách byl malý na světě. Bohužel byl následně převezen na JIP.
Byla jsem přesunuta na pooperační oddělení, kde nejsou matky s dětmi, což bylo velmi citlivé řešení ze strany porodnice. Na tomto oddělení byla hodná sestra, která mi po celou dobu dávala psychickou podporu a dokonce i uklízečky utěšovaly mou situaci a dodávaly víru, že vše dobře dopadne. Lékař mi vystavil druhý den propustku na návštěvu JIP. Sestra z novorozeneckého oddělení zapůjčila odsávačku pro podporu tvorby mléka. Syna po 36 hodinách přivezli jako zdravé miminko a byli jsme přesunuti na oddělení šestinedělí.
Na oddělení bylo bohužel totálně plno, tak jsme byly na pokoji tři a dělily se o společný přebalovací pult s dalšími třemi z vedlejšího pokoje. Navíc obě ženy, které byly na pokoji se mnou, nemohly po porodu skoro chodit, tak návštěvy přijímaly přímo v pokoji, což rušilo a bralo soukromí pro snahu začít kojit. Rušily jsme se navzájem i pláčem dětí a odpočinek byl téměř nemožný. Nadstandardní pokoj, o který jsem měla velký zájem, mi byl dán až na poslední noc (cena je oproti Podolí velmi příznivá), kde byl pobyt o poznání klidnější a poznávání s miminkem a kojení šlo o dost lépe.
Na oddělení šestinedělí je mnoho sester, které pomáhají zaškolit novopečené matky, jsou velmi milé a trpělivé, snaží se pomoci s kojením, ukážou vše potřebné. Samozřejmě, že někdy si navzájem protiřečí, ale lze si z instruktáží vybrat vhodné informace a ostatní dohledat z jiných zdrojů.
Jídlo bylo vcelku dobré, na to, jaká jsem vybíravá gurmánka, mi v porodnici někdy dokonce i chutnalo. Hlad je při kojení vskutku velký. Na oddělení šestinedělí je i na standardních pokojích lednice a sociální zařízení. Udržuje se čistota. Vodu na čaj nosí na vyžádání ochotně personál. Stejně tak je k zapůjčení dostatek zavinovaček a oblečení na miminka. Zařízení porodního sálu je zastaralé, místnost před porodním sálem neposkytuje zrovna příjemné zázemí, ale trpělivý personál porodnice tyto nedostatky zcela vynahrazuje. Představte si opak – arogantní personál a krásný nový porodní sál. Čemu dáte přednost?
Celkový dojem je pozitivní a to především díky empatickým a profesionálním pracovníkům, které jsem měla čest poznat. Patří jim za jejich práci velký dík. Neváhala bych v této porodnici rodit znovu.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Věřit sobě, miminku a personálu porodnice, že společně porod zvládnete. Připravit se i na možné odchylky od původního plánu, důvěřovat personálu. Relaxovat a nabírat síly před porodem. Koupit homeopatika na lepší hojení po porodu (Arnica montana) a na podporu mléka (Ricinus Comunis 5CH).

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Do této porodnice se hodí: propiska na zapisování kojení do místního formuláře, vlastní kvalitní toaletní papír, papírové utěrky - vhodné na jednorázové utírání intimních partií (lepší než klasický ručník), nafukovací kruh na sezení - pro případ většího nástřihu, poporodní vložky, oblečení pro mimino na cestu domů, jelení luj (vhodný i k porodu), hodně nesycené vody, vlastní košilku (budete se cítit lépe a ne jako pacient v erární košili), nějakou zdravou dobrotu, která se může při kojení, na pokoji nebylo mýdlo na ruce, takže i to (nejlépe tekuté).

29.10.18

Dobrý den,
v porodnici Královské Vinohrady jsem rodila 16.10.2018, vše bylo v naprostém pořádku, byla jsem velice spokojená. Všichni se ke mně chovali velice mile a ochotně, vše se mnou prodiskutovali, než mi něco začali dělat.
Stahy jsem měla od 1.15 po 15 minutách, okolo 5 hodiny jsem je měla už po pěti minutách, tak jsme vyrazili. Do porodnice jsem přijela v 6 hodin ráno, ihned mě přijali a převlékli do erární košile, odvedli mě na předporodní pokoj, kde mi natočili monitor, průběžně mě chodili kontrolovat. Po té pan doktor Brynda mě vyšetřil, to mi nebylo moc příjemné, protože se tam trochu šťoural a docela to bolelo. Tím jak se tam šťoural tak se mi rozjeli častější stahy už jsem je měla po 3 minutách.
Když už to bylo po 1 minutě tak jsem šla na klystýr, po klystýru mi praskla voda a začalo to být ještě silnější. Asi tak v 10.40 jsem šla na porodní sál. Pan doktor Brynda mě rodil a vše v naprostém pořádku, malá byla za 10 minut venku.
Pokud posloucháte doktory a děláte vše tak jak oni chtějí, tak je to rychlé.
Doporučuji mít u porodu doprovod, já tam měla mámu a je to neuvěřitelná psychická podpora. :)
Tuto nemocnici velmi doporučuji, všichni jsou velice ochotní a obětaví.
PS.: Jsem veliká hysterka a zvládla jsem to na jedničku.¨
Všem budoucím maminkám přeji hodně štěstí a zdraví, ať porod proběhne rychle a bez problémů a zdravé miminko!!! Není se čeho bát, když spolupracujete všechno jde.

Personál:

MUDr. Brynda, MUDr. Daniela Vaňková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Hlavně klid, všechno dopadne dobře. Nebojte se na všechno zeptat.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Noční košile (mají erár, ale je tak veliký ze se v něm ztratíte)
Hygienické potřeby, hodně pití, vlastní toaletní papír (ten jejich je jak šmirgl papír), porodnické vložky (jedno balení tam dostanete, ale to je hned pryč)

Anonymní
22.10.18

Nemohla jsem si vybrat lépe, skvělý přístup jak na porodnim sále, tak i na oddělení. Jestli budu ješte nekdy rodit, tak opět zde.

15.10.18

Dobrý den,nedoporučuji tuto nemocnici, jelikož jsem na sále chytla infekci a šlo to do fáze, že jsem byla měsíc připoutaná na lůžku a bojovala doslova o život…!

15.10.18

Dobrý den,
jdu se podělit o svojí zkušenost, která je opravdu strašná a ve svém okolí určitě nebudu doporučovat.
V neděli asi v jednu ráno jsem začla mít kontrakce po 5 minutách a měla jsem zánět, takže mě měli napíchnout na antibiotika, ale když jsme přijeli s manželem do porodnice, tak mi udělali monitor a prohlédli mě. No a poslali nás domů s tím, že nerodím, připadala jsem si strašně a měla jsem strasné bolesti, no ale jeli jsem domů.
Doma jsem to vydržela do sedmi do rána, kdy jsem měla kontrakce po 3 minutách, tak jsme jeli znovu a zas stejná věta, ale vždyť jste otevřená jen na 2cm a to nejsou kontrakce. Už jsem byla opravdu vyřízena, měla jsem strašný bolesti!
No tak jsme jeli domů a o tom, že mám mít kapačky, to nikoho nezajímalo a přístup paní doktorky byl taky hrozný. Já měla bolesti a ještě tohle, takže jsem to celé obrečela. Když jsme dojeli zas domů, už se to nedalo vydržet, strašná bolest, ale už konstantní, tak mi manžel zavolal záchranku, která mě odvezla do Motola, kde mě prohlédli a nechápavě koukali, jak jsem to mohla zvládnout, tak dlouho! Byla jsem otevřená na 6 cm během 40 minut a kontrakce po 2 minutach a rovnou na porodní sál. Jsem ráda, že to tak dopadlo, protože bych asi jinak porodila doma. Takže za mě určitě Ne!

Anonymní
05.09.18

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi podělila o velmi dobrou zkušenost z porodnice v Královských Vinohradech. Původně jsme byli registrovaní v Podolí, ale 18. 8. nebyla volná kapacita, a tak nás poslali do Vinohrad, kde jsem to do té doby vůbec neznala. Byla jsem příjemně překvapena dobrým fungováním personálu, který byl velmi empatický a respektující má porodní přání.

Vše, co se odehrávalo, mi vysvětlovali a přistupovali ke mně s osobním přístupem. Po dohodě bylo možné užít i aromaterapii a homeopatika. Porodní asistentka i lékař vedli porod profesionálně a komplikace v závěrečné fázi porodu zvládli bez chemie nebo jiných zásahů, pouze za pomoci cviků a hmatů. Chtěla bych touto cestou poděkovat hlavně paní porodní asistence Vodičkové a panu doktorovi Vlkovi, že díky nim mám na porod jen hezké vzpomínky.

I na oddělení šestinedělí bylo vše bez problému, lékaři i sestřičky ochotně odpovídali na mé dotazy. Jídla byl také dostatek. Návštěvy mohly přijít v podstatě kdykoli, návštěvní hodiny jsou spíše orientační.

Personál:

PA Vodičková, MUDr. Vlk

Anonymní
04.09.18

Vše v nejlepším pořádku. Naprostá spokojenost s péčí o maminku i miminko…

Anonymní
20.08.18

Dobrý den,

rodila jsem zde v půlce července. Poradny fajn, chodila jsem ráno a to tam skoro nikdo nebyl. Jednou jsem byla i dopoledne, a to jsem trošku dýl čekala, ale počítala jsem s tím. Proto jsem si poprosila, zda bych nemohla příště ráno a bylo mi vyhověno.

Porod krásný, dlouhý, ale krásný. Manžel kromě klystýru mohl být celou dobu se mnou a vše, co se týkalo porodu a léků, mi bylo vysvětleno a ptali se mě na můj názor ,a když jsem řekla, že bych počkala, tak se počkalo. Miminko bylo po porodu celé 2 hodiny s námi a bylo to nádherné. Všichni se představili - ale ja to zapomněla. Škoda.

Šestinedělí bylo super - ocenila bych nějaké větráky, alespoň na chodbě (chápu, že na pokoji, když tam jsou miminka, tak to nejde). Jak jsem rodila v těch největších vedrech, tak to byl trošku očistec, ale studená sprcha a běhání kolem miminka mi nedalo čas nad tím tak přemýšlet.

Už se těším na další porod zde, určitě přijdeme zase k vám. Děkuji všem… celému personálu od ambulance až po šestinedělí.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

pití, hodně košil - mají i erár, ale já mám raději svoje

Anonymní
17.08.18

Rodila jsem zde před měsícem a bylo to skvělé a perfektní. Doteď vzpomínám na nádherný porod. Všichni moc ochotní a milí. Příště jedině do Vinohradské a určitě kladné recenze rozšířím dál.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Všechno bude v pořádku, není čeho se bát.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Doklady, hygienu.

17.08.18

Rodila jsem v porodnici v červenci 2018. Před porodem jsme s manželem navštěvovali předporodní kurz, který byl moc fajn a ujistili jsme se v tom, že zde opravdu chceme rodit. Poradny v porodnici byly vždycky fajn, nikdy jsem dlouho nečekala, jak je to v jiných porodnicích.

K porodu jsme přijeli v neděli ráno, nikde nikdo, měli jsme štěstí, že se zrovna nerodilo, takže jsem se dostala na samostatný porodní sál. Po úvodním vyšetření a monitoru mě poslali na přípravu (klystýr), poté další monitor a od té doby si mě nikdo několik hodin nevšímal, čas jsem trávila ve sprše s manželem a vlastně jsem byla celkem ráda. Po nějakém čase mě zkontroloval MUDr. Vlk, zjistil, že už jsem skoro otevřená, takže mě nechali na sále, kampak dorazila MUDr. Grollová, která mi celý porod řídila. Polohovala mě, aby malá správně dorotovala a pak už se jelo. Ke konci mi po mém svolení stříkli trochu oxytocinu, aby se urychlily kontrakce a malá nebyla tak dlouho skripla v pánvi, i přes masáž hráze opět po odsouhlasení proveden malý nástřih. Za chvíli byla malá venku. Na sále jsem byla celkem asi hodinu, celý porod trval 5 hodin od příjezdu do porodnice po mimi v ruce.

Co mi vadilo: přidělená porodní asistentka na nás úplně kašlala, na kurzu nám bylo řečeno, že netřeba chystat porodní plán - u porodu ho po mně vyloženě chtěli, že je to lepší i pro dětskou doktorku pak, přála jsem si hlavně bonding, před porodem mi byl odsouhlasen, po porodu mi malou sice dali, ale za chvili už ji ze mě tahali, kvůli přeměření, když jsem se ptala, jestli to nejde udělat na mně, tak prý to paní docentka tak nedělá a přece to budou provádět kousek ode mě, tak o co jde. Poté mi ji zase vrátili a další půl hodinu nebo jak dlouho jsme tam spolu ležely, ale do toho šrumec. Běhalo tam snad pět lidí okolo (dětská doktorka, sestry a nevím kdo všechno). Klid jsme neměli vůbec.

Bohužel mi neodešla placenta, takže bylo potřeba mě uspat a malou mi vzít, prosila jsem, ať ji má u sebe manžel, bylo mi řečeno, že to nejde, že ji odvezou na novorozenecké a bude na vyhřívaném lůžku, tak jsem prosila, ať tam jde aspoň manžel s ní, to mi odkrývali a odešli, ale manžel pak říkal, že mu stejně zakázali jít s malou dovnitř a nechali ho stát na chodbě.

Pokoj jsem měla nadstandardní, což bylo moc fajn být tam sama. Skvělé byly sestry ze šestinedělí, moc milé všechny, naopak protivná a mně nesympatická byla pediatrička (slovenská docentka), která mi neustále nadávala, že mám malou moc často u prsu a že budu jejím otrokem atd.

Byla jsem ráda, že můžu po třech dnech domů, začaly jsme si to dělat po svém, laktace se mi doma krásně rozjela a všechno je fajn. Doktoři porodníci byli oba skvělí a jestli půjdu rodit znovu do Vinohrad, tak jen kvůli nim. Doktorka Grollová dodávala dobrou náladu až do konce, stále komentovala situaci, jak jsme daleko, co se děje atd. S porodem jako takovým jsem spokojená, ale s tím, co se dělo po něm už ne. Příště zvážím možnost ambulantního porodu a také pečlivě nahlásím předem, na čem trvám!

Personál:

MUDr. Grollová, MUDr. Vlk

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vypracovat si porodní plán a předem nahlásit přesně, co si přejete. Nenechat se rozházet radami, pořád někdo dochází na pokoj kontrolovat (novorozenecké sestry, šestinedělí, doktor porodník, dětská doktorka), každý říká něco jiného, tak je dobré používat svůj rozum a přebírat si informace podle svého. A nebát se, porod byl celkem fajn a přestože jsem neměla nic na bolest, tak si na něj vůbec jako bolestivý nevzpomínam. Byl to skvělý zážitek a byla jsem po něm plná energie a dobré nálady.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Toaletní papír (na pokojích mají jen šmirglpapír), aspoň jedno balení porodnickych vložek, kojicí čaj (pokud chcete pít), pití (já měla jen svou láhev na kolo a doplňovala jsem si v koupelně) a hlavně muže!!! Ten byl pro mě u celého porodu úplně nejvíc! V podstatě mi plně zastal porodní asistentku (sprchoval mě, dělal obklady, dýchal se mnou, hecoval, když bylo třeba a brzdil, když jsem ještě neměla tlačit, no prostě zázrak).