Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou a.s., Gynekologicko - porodnické oddělení

Porodnice je držitelem titulu „Baby friendly hospital“, tedy nemocnice přátelská k dětem.

Na porodním sále se nachází dva oddělené porodní boxy s polohovatelnými lůžky, na předporodním pokoji najdete relaxační vybavení jakou jsou ribstole a žíněnka, rehabilitační balony, vířivá vana aj. Tlumení bolesti zajišťuje akupresura, hydroterapie, medikace, aromaterapie, audioterapie a také epidurální analgeze (tzv. bezbolestný porod), kterou porodnice zajišťuje po 24 hodin denně.
Přítomnost otce u porodu je vítána a je možná zdarma.

Předporodní kurzy se skládají z přednášky pediatra a přednášky porodníka. Konají se 1. a 3. čtvrtek v měsíci od 14:30 hodin v zasedací místnosti budovy.
Možné je také se na tel. čísle 494 502 421 objednat na individuální prohlídku porodnice.
Těhotenské plavání se koná v hotelu Panorama. Informujte se o něm na telefonním čísle 494 502 421.

V porodnici je k dispozici jeden nadstandardní pokoj na oddělení šestinedělí.

V roce 2016 prošla rychnovská porodnice rekonstrukcí a modernizací.

Porodnice pro vás připravila i video průvodce celým pracovištěm. Na klip se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?….

Doporučují maminky porodnici Oblastní nemocnici Rychnov nad Kněžnou a.s., Gynekologicko - porodnické oddělení?

Hodnoceno 58x

Máte již zkušenost? Pomozte ostatním:

Přidat zkušenost s porodnicí

Informace a kontakty

Primář: MUDr. Ján Šándor

Porodní sál: +420 494 502 421

Inspekční pokoj porodnice: +420 494 502 423

Oddělení gynekologie: +420 494 502 407

Adresa: Jiráskova 506, Rychnov nad Kněžnou 516 23

URL: http://www.nemocnicenachod.cz/lokality-oddeleni/nemocnice-rychnov-nad-kneznou/gynekologie-porodnictvi/porodni-sal

Zkušenosti uživatelek s porodnicí Rychnov nad Kněžnou

27.01.20

Teď již druhý porod v této porodnici a vše opět na jedničku.
Sestřičky a veškerý personál z oddělení milý a ochotný.
Sestřičky z novorozeneckého (hlavně paní Pavla) super, vše vysvětlí, se vším pomohou.
Za sebe mohu jen doporučit.

Personál:

PA bohuzel nevim, Dr. Vlasenko

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebát se a spolupracovat

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vše ze seznamu, ale pokud něco zapomenete, není problém.

24.01.20

Teď druhý porod v RK a opět naprostá spokojenost.
Péče po porodu na jedničku. Všechny sestřičky, včetně těch z novorozeneckého (Hlavně paní Pavla) super.
Za sebe mohu jen doporučit.

Personál:

PA bohužel nevím, Dr. Vlasenko

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebát se a spolupracovat.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vše ze seznamu, ale když něco zapomenete, není problém požádat ochotný personál.

630
19.07.19

Rodila jsem zde po 11 letech. Naprosto super! Skvělý přístup a všichni moc hodní. Neodloučenou placentu mi odoperoval sám primář a celou dobu pobytu si mě pečlivě hlídal. Pro jistotu si mě pozval ještě na kontrolu po propuštění.

Moc děkuji!

Personál:

Primář Sandor, doktorka Vlasenko

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Hlavně se nebát :-)

07.01.19

Skvělý přístup od všeho personálu. Všichni byli milí, vstřícní a ochotní. Vše mi bylo vždy vysvětleno. Není to žádná továrna, sestry se vám individuálně věnují. Byla jsem moc spokojená.

Personál:

MUDr. Palenčárová

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Síťované kalhotky, porodnické vložky, toaletní papír, přezůvky

26
25.11.18

Poprvé jsem zde rodila v září 2005. A jako prvorodička jsem byla ze všeho vytelena asi jako každá. Už je to teda hodně let, ale za mě spokojennost. Už si nepamatuji, která paní doktorka mě rodila. Ale vím, že porod se tahnul. Šla jsem na vyvolání a moc rychle to nepostupovalo. Od 20 hod, kdy mi museli propichnout plodovku jsem nakonec porodila až 2:47 v noci. Už to vypadalo že půjdu nakonec císařem, ale primář Šandor řekl, že to půjde normálně. A taky šlo, sestra mi hupsla na břicho a kluk byl venku. Na šestinedělí nemůžu říct křivé slovo, přístup super. Sestřičky suprové. Jediné co mě štvalo, byla chrápající maminka na pokoji. Takže jsem si moc neodpočinula, ale za to personál nemocnice nemůže. Za pár měsíců mě čeká další porod. Tak jsem zvědavá.

06.11.18

Rychle pryč od Rychnova. Neachala jsem se nachytat na různá hodnocení a řeči při prohlídce. Byl to zlej sen a nikdy nikdy ani mrtvou mě do Rychnova už nedostanou. Odpravili málem mě i mé dítě. Tomu způsobili zdr. potíže a ještě pak se klepali, asi měli bobky ze žaloby. Byli tam cca. 2 milé sestřičky. Zbytek čůzy, jedna mi pak řekla, že to dítě není podobné tátovi, jestli ho mám se sousedem!
Když zprávu viděl můj gynekolog, zakázal mi druhé dítě po dobu 5 let. A já ještě rok po porodu, když se někdo ptal, jsem se rozbrečela a utíkala zvracet. Nespala jsem z nočních můr. Ráda bych řekla, že jsem dělala všechno, co řekli, a když po 21 hodinách ani už nevíte, že z vás teče krev jak z vola a že vytahují dítě a vy odcházíte do říše za zrcadlem, tak to asi není úplně košér.
Selhání pokračovalo i po 2 dnech trasfuzí a kapaček (který mi chytráci cpali pod kůži a ne do žíly). Kojení a dítě se pro mě stalo noční můrou, protože jsem se jen bála, kdy přijde sestra a zase něco spustí…

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

vše pro udržení zdravého rozumu

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

doklady, peníze

19.09.18

Rodila jsem v Rychnově začátkem září své druhé dítě. Po prvním vyvolávaném porodu v Ústí nad Orlicí, který skončil akutním císařským řezem, jsem byla dost nešťastná a hodně jsem stála o to, rodit podruhé přirozeně. V Rychnově se mi toto přání díky citlivému přístupu personálu splnilo! Nikdo mě nestrašil, nikdo na mě netlačil. Dítě mě v klidu nechali přenášet a nikdo neviděl důvod, proč bych neměla rodit přirozeně. V noci jsem začala krvácet, a tak jsme pro jistotu vyrazili. Cestou už kontrakce po pěti minutách, ale po několika hodinách jsem se stále neotevírala dostatečně. Primář doporučil buď protržení vaku blan, nebo jet domů a vyčkat. Rozhodla jsem se pro protržení vaku blan. Kontrakce sílily, ale stále po 5 minutách.

Užila jsem si vanu i s aromaterapií, skákání na míči a nakonec i kyslík, kdy se porodní asistentce nezdály ozvy. Byl mi doporučen oxytocin, ale rozhodli jsme se s ním počkat. Nakonec jsem ho dostala až na samotné finále kvůli stále pomalým kontrakcím, ale to snad už ani nestihl dotéct. Hodlala jsem mimčo vytlačit silou vůle, což se nakonec asi po hodině podařilo a zdravý syn mi byl okamžitě položen na břicho a dvě hodiny ponechán. Dokonce mě nechali si na chvíli na tlačení dřepnout, což byl klíčový okamžik.

Velice děkuji asistentce Janě Lohniské, která nikam nespěchala a v klidu celý porod kontrolovala. Primář se přišel občas mrknout, jak to jde. MUDr. Palenčárová přišla na samotné finále a šití. Ačkoli to nebyl ideální porod, jsem za něj nesmírně vděčná. Všichni byli v klidu, sestřičky na šestinedělí výborné a stejně tak z novorozeneckého. Žádný gestapácký teror kolem kojení. Pohoda… Vřele doporučuji a děkuji!

Personál:

PA Jana Lohniská, MUDr. Ján Šándor, MUDr. Palenčárová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Odvahu, klid a přesvědčení, že to dáte.

03.05.18

Rodila jsem zde na podzim 2017 poprvé, a to své třetí dítě. :-) Mám zkušenosti s alternativním porodem (bez medikace, nástřihu apod.) v jiné porodnici. Můj porod v RK shrnu do negativ a pozitiv:

Pozitiva:

 • nové příjemné prostory (nedávná rekonstrukce)
 • poměrně chutné jídlo a velké porce :-)
 • možnost komentované prohlídky porodnice a registrace před porodem
 • možnost zaplatit si nadstadard. pokoj (je velmi vytížený)
 • profesionální přístup, všichni vědí, co a proč dělají
 • lidské a příjemné zacházení, porodní asistentky a zdravotní sestřičky byly moc prima
 • perfektní péče v průběhu porodu i po porodu
 • pomoc s kojením (tipy a triky, nešlo mi to, takže zkoušení několikrát denně)
 • proškolení maminek při propuštění - péče v šestinedělí, kojení, péče o dítě

Rodila mne MUDr. Vlasenko a porodní asistentka (jejíž jméno si bohužel nepamatuji - černé vlasy a delší mikádo), oběma děkuji za skvělý přístup.

Negativa:

 • neochota diskuze o porodním plánu
 • porod dle zavedených postupů
 • pouze 1 předporodní pokoj i pro více rodiček, nemožnost strávit první dobu porodní s partnerem, zavolají ho až při přesunu na porodní sál
 • pouze 1 porodní box, dále sál s více lůžky oddělenými plentou takže při souběhu porodu více rodiček ztráta soukromí

Jednu negativní zkušenost před porodem si dovolím zmínit, která mi trochu pokazila jinak pozitivní dojem z této nemocnice a ilustruje právě provádění zavedených postupů. Na kontrole v poradně v této porodnici týden před porodem!!! mi lékařka z poradny (nepamatuji si jméno) bez předchozího upozornění udělala Hamiltona! Je to zákrok, na který lékař musí upozornit předem, než ho provede, což se v mém případě nestalo. Tento zákrok mi byl udělán znovu, když mi hrozilo přenášení, ale to už po mém souhlasu a předchozí diskuzi s jinou lékařkou.

Shrnutí:
S průběhem porodu jsem byla velmi spokojena, a to i přes to, že probíhal za pomoci medikace (vyvoláváný porod). Sestřičkám a lékařům jsem důvěřovala, vše probíhalo v pohodě a v klidu. Na porodní plán nedošlo, sice jsem ho měla připravený, ale z předchozích porodů vím, že se kolikrát porod vyvíjí jinak, a tak je přesné plnění plánu utopie. Před i při porodu jsem sice měla otázky, proč dělají to či ono a bylo vidět, že na to nejsou zvyklí a nebylo jim to moc příjemné, ale nakonec mi vše bylo s klidem vysvětleno ;-). Je to váš porod, nebojte se zeptat.

Především díky lidské a profesionální péči personálu, porodních asistentek i sestřiček a lékařů na novorozeneckém oddělení a paní doktorce budu vzpomínat na tento můj porod jako na nejlepší a na „nejhezčí“. Stále není běžné v našich nemocnicích, že se na vás personál usmívá a je příjemný, proto bych chtěla tuto moji zkušenost sdílet, jelikož naše zdravotnictví by si mělo právě těchto lidí vážit.

Tuto porodnici doporučuji všem maminkám, které nechtějí rodit ve „velkovýrobně“ (např. HK apod.), netouží po alternativních výstřelcích, které upřednostňují zavedené postupy a plně důvěřují lékařům.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

komentovanou prohlídku porodnice, registraci před porodem, v případě porodního plánu diskuzi

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

doklady, hygienické potřeby - síťované kalhotky, dostatek vložek, vlastní kojicí košile, župan, několik ručníků

16.03.18

Nastoupila jsem v pátek na vyvolání porodu a malá se narodila v sobotu ve 23:56 císařským řezem pro nepostupující porod.
Nezabraly dvě tablety, ale až infuze. Bohužel porod, který se vyvíjel velmi slibně pomalu utichal kvůli vypadlé hadičce z žíly. Nicméně nikomu tuto vinu nepřisuzuji, nevšiml si toho nikdo.

Co se týče personálu - více než příjemné sestry na šestinedělí, nejhodnější sestřičky na novorozencích, lékaři moc fajn. :) I když můj porod trval hodně dlouho, vzpomínám na něj v hezkém hlavně kvůli milému prostředí a skvělému přístupu personálu během něj, ale i po něm při zotavování po císaři.

Za mě pro příště jednoznačně Rychnov :-)

Personál:

MUDr. Šándor, MUDr. Vlasenko, p.a. Veronika Šímová

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebát se, je to super zážitek :) A druhá věc - poslouchat rady personálu. Vědí, co je pro vás nejlepší.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vložky, síťované kalhotky, něco na čtení a hlavně dobrou náladu.

16.03.18

Rychnovské porodnici jsme dali přednost před Náchodskou i Trutnovskou, i když jsme jí měli od domova nejdále (70 km). Ještě před samotným porodem jsme se jeli do porodnice podívat. Prohlídka se nám velmi líbila. Personál byl ochotný, vše nám řekli, ukázali a vysvětlili. Porod jsem měla naplánovaný na 22.1.2018 pondělí - vyvolání z důvodu přenášení. Mohla bych se tu rozepsat a popsat celou dobu porodu, ale napíšu Vám sem jen svoje pocity v bodech - a +.

 • že přítel se mnou nemohl být při kontrakcích (díky tomu, že mi tabletka na vyvolání zabrala do půl hodiny a personál mě na předporodním pokoji nechal ještě dalších 5 hodin, než jsme šli na porodní box)
 • žádné relaxační pomůcky na pokoji
 • žádná pomoc od personálu (jak dýchat, jak si ulevit…)
 • NERESPEKTOVÁNÍ porodního plánu!
 • plné oddělení, takže jsem musela po porodu ležet dva dny na předporodním pokoji (s nastávajícíma maminka, čekající na porod), kde jsem NEMOHLA mít miminko u sebe!
 • podpora, jak správně kojit (polohy, držení miminka apod.) - sestry projevily zájem až po 4 dnech, kdy jsem měla prsa tolik nalité, že se miminko nechtělo přisávat, a tudíž nepřibíralo (chodila jsem za nimi každou chvíli, že mě prsa bolí a malá nesaje, ale ony, že je to v pořádku, ať to zkouším a že prsa ještě tolik nalitá nejsou)
 • strava (jídlo 5× denně - snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře)
 • možnost zapůjčení monitoru dechu domů

Pokud by někoho zajímalo víc, klidně se na mě obratně skrze zprávy. Opravdu Rychnovskou porodnici nedoporučuji. Jsem prvorodička a příště volím jinak.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

vložky, síťované kalhotky

8
22.01.18

Rychnovu jsme dali přednost před Hradcem, odkud jsem dojížděla už měsíc před porodem do poradny. Lékaři byli skvělí, profesionální, ochotní diskutovat a i ustoupit, když se mi něco nelíbilo (řešili jsme termín porodu a kolik budu moc přenášet). Při porodu byl primář a po celou dobu bez námitek respektoval porodní plán. Vše nám vysvětloval a byl hodně milý. Porod nakonec skončil císařem, protože se zastavil, ale nikdo na nás netlačil. Na rozhodnutí jsme měli dostatek času. Manžel bondoval, byl s malým od prvního okamžiku. Pak jsme dostali pokoj, kde mohl být se mnou i přes noc, což bylo skvělé. Kdybych měla rodit znovu, ráda bych zase jela do Rychnova.

Ale ne vše bylo super. Bohužel rodičky, které nejsou ještě zralé na porodní sál, jsou všechny v jednom pokoji. Pro mě nejhorší část porodu. Jednak tam nesmí být s mužem. Měla jsem kontrakce po třech minutách, zvracela mezi nimi a manžel mi jako podpora hrozně chyběl. A také jsem už docela děsila paní ležící tam se mnou, pořád říkala, že nechápe, že už nerodím.

Hodně špatný mi přišel přístup na novorozeneckém. Při prohlídce před porodem mluvili o tom, jak rozkojí skoro každého. Nad námi hrozně rychle zlomili hůl. Malý zuřivě sál, ale vůbec nic nevytáhl. Teprve po měsících zubařka zjistila, že má o něco kratší uzdičku. Já se v porodnici dozvěděla, že malý je líný, že takové děti jsou maximálně dva ročně a že se mám na další pokusy vykašlat a odsávat a krmit přes lahev. Teď je mu osm měsíců a pořád je kojený, vybojovali jsme to postupně sami.

07.11.17

Rodila jsem zde prvního syna, v lednu téhož roku. Mohu jedině doporučit. Personál naprosto profesionální, na všech částech oddělení, sestřičky milé, se vším poradí, pomůžou. Primář i všichni doktoři na jedničku, ležela jsem na gynekologii s akutním žlučníkem v těhotenství, super přístup, porodnice to samé - jeden primář gynekologie i porodnice, takže pořádek.

Personál:

Mudr. S.Dorko, Mudr. J. Sandor

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Podporu manžela, přítele nebo někoho blízkého - mně to moc pomohlo.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Toaletní papír, župan, své kojicí košile, vložky a to nejdůležitější přijde po porodu. :-)

1
07.09.17

Nemůžu jinak, než přidat maximálně pozitivní hodnocení. Všechen personál naprosto profesionální a hlavně lidský přístup. Jsem taky zdravotník, takže vím, jak je těžké s nedostatkem personálu a přesčasy zůstat nad věcí a věnovat se pacientům s maximální, až nadstandardní péčí. Opravdu si nemůžu zdejší porodnici vynachválit, jen tak dál!

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Zajeďte si na prohlídku porodnice a s předstihem si vyplňte předporodní dokumentaci.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Síťované kalhotky.

16.08.17

Můj již druhý porod v této nemocnici a opět naprostá spokojenost. Skvělá porodní asistentka a úžasný přístup pana doktora, kdybych se rozhodla rodit po třetí, tak zase zde.

Personál:

Slavomír Dorko

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Všechny doklady.

14.07.17

Spokojenost s porodnicí se odvíjí především od vašich očekávání. Pokud jste poslušný pacient, který bezmezně věří medicínským postupům a personálu, nebo porod berete jako nutný útrpný proces, kdy je prostě ze sebe nutné nějak dostat to dítě, myslím, že v Rychnově budete opravdu spokojení. Nenarazila jsem tam na nepříjemné, neochotné pracovníky. Nicméně s čím dál větším odstupem času vidím, že s věcmi, které jdou podle nich trochu víc proti zaběhnutým postupům, tam mají problém a klasicky bohužel zjevně spoléhají na to, že při porodu nebudete mít sílu o něco bojovat a po vzoru široce přijímaného přístupu „dítě dobré, všechno dobré“ na to po porodu zapomenete. Dobrá zpráva však je, že mnohé důležité dělají automaticky, což si uvědomíte hlavně až při porovnávání s praxí v jiných porodnicích.

Rodila jsem v roce 2016 a nechala jsem to opravdu uležet, dál jsem sháněla informace, jak to probíhá jinde. Po porodu jsem byla celkem ráda za to, jak to všechno proběhlo a dodnes na to vzpomínám pozitivně, nicméně mám potřebu vypustit do světa pár řádků o této porodnici. Aby to nebylo páté přes deváté, nejdřív vypíšu, co se mi na této porodnici líbí a potom, co ne, s komentáři a dodám nějaké provokativní rádoby nápady na zlepšení pro svědomité pracovníky porodnice, kteří si to třeba někdy přečtou. :)

(+)

 • Personál – vcelku vstřícní lidé. Ale záleží samozřejmě, na koho narazíte, a co po něm chcete nebo nechcete.
 • Ctění několika důležitých postupů – jako je bonding (pokud lze, ale zdá se, že se opravdu snaží), dotepání pupečníku. I když to nejsou žádné ezo-výstřelky, zdaleka ne všude to je dnes samozřejmostí (např. pozor na Hradec, možná budete mít kliku, a nebudete si o to muset ani říkat, a možná budete hodně chtít a stejně budete mít smůlu).
 • Příjem vždy – na „předporodním kurzu“ – resp. na prohlídce porodnice lékař tvrdil, že si nepamatuje, že by někoho posílali do jiné porodnice z kapacitních důvodů a že to zkrátka vždycky „nějak udělají“. To pro mě byla docela zásadní položka v rozhodování o porodnici. (např. opět Hradec, mám dojem, s oblibou posílá do jiných porodnic. Jste několik týdnů sžití s představou, kde přivedete na svět dítě, máte tam vyplněné papíry, prohlídnuté prostory a hlavně víte, jak to tam zhruba probíhá – a najednou je všechno jinak, protože vás poslali jinam. To je dost stresující, a o to víc, když zrovna rodíte.)
 • Myslím, že měl personál snahu dodržet můj porodní plán. Nevím, jak moc museli pracovníci měnit své rutinní postupy, nepožadovala jsem dopředu nic zásadního. Přesto jsem k postupům měla bohužel nějaké výhrady.
 • Nevím, jak moc se to děje v jiných porodnicích, ale mám pocit, že tomu jinde moc nedají. V Rychnově se sestry z oddělení šestinedělí i novorozeneckého snaží předat maminkám nějaké základní informace na pár témat, což ocení hlavně prvorodičky. (Povídání bylo vždy proti podpisu, tudíž snad je to tam opravdu standard a každá rodička dostane pár informací a rad ohledně hojení v šestinedělí, kojení, koupání dítěte… Možná ještě něco. Personál je opravdu nápomocný, pokud něco potřebujete. Někdy možná až příliš, viz. bod v negativech níže.)
 • Vím, že se některé těhotné dopředu hrozí, že by rodily v Rychnově společně s nějakou jinou rodičkou v jedné místnosti (byť vizuálně oddělenou zdí). Domnívám se, že toto se snaží v porodnici řešit nově zrekonstruovaným porodním boxem, tzv. „pokojem pro I. dobu porodní“, nicméně mnohdy zůstanete celou dobu v tomto jednom pokoji, což je určitě příjemné. Takže abyste rodila s jinou ženou v tandemu, zřejmě by musely přicházet na svět 3 děti naráz. Porodní pokoj chválím, je příjemně malý, je v něm celkem soukromí, k dispozici je vana, míč.
 • Považovala bych to za samozřejmost, kdybych od někoho neslyšela opačnou zkušenost. Může se stát, že v některé porodnici budou sestry neochotné vaše dítě dokrmovat, pakliže se kojení nebude úplně dařit. Uplakané hladové dítě stresující matku není úplně ideální na rozkojení. Tady vašemu dítěti určitě příkrm (UM) dají. Možná i bez vašeho vědomí dopředu. A další s tím spojený klad – dítě nekrmí lahví, ale stříkačkou přes prst, aby se učilo sát.
 • Do rychnovské porodnice se můžete zajít dopředu podívat, prohlédnout si prostory a vidět pár tváří, které pak možná potkáte. Můžete se ptát a personál je ochotný se s vámi sejít po domluvě i individuálně. Pokud vám na průběhu porodu záleží, můžete svá porodní přání konzultovat dopředu, abyste věděli, jak moc můžete počítat se vstřícností k nim.
 • A rovněž doporučuji zajít do porodnice dopředu už jen z důvodu sepsání nutných papírů. Úplně všechno dopředu vyplnit nelze, ale je fajn využít možnosti a nahlašovat profese a zaměstnavatele rodičů a podobné „nezbytnosti“ za běžného provozu, a ne zrovna při kontrakcích, kdy byste se měly soustředit především na své tělo a na dítě.
 • Toto je jen taková drobnost, ale potěšilo mě, že mě personál (alespoň při porodu) neoslovoval označením „maminko“, nebo podobně, ale „paní x-ová“.

(-)

 • Tři body k samotnému vedení porodu. Nevím, jestli je to rutinní postup, ale mně připadalo, že podávají injekci s oxytocinem na vybavení placenty preventivně. Nevím o tom, že to v mém případě bylo nutné, přesto mi sestra věc oznámila a než jsem se stihla rozkoukat, už jsem měla v sobě injekci. Pokud to nutné bylo, v nepořádku je už fakt, že jsem nebyla informovaná, proč.
 • Je mi líto, že to musím napsat, a hlavně, že se to vůbec stalo (tedy doufám, že to není z mé strany křivé nařknutí, ale nevím, co by to mohlo být jiného), a že jsem na to nebyla informačně připravená a nemohla takový postup dopředu odmítnout. Ale ještě víc mě mrzí, že vůbec personál měl potřebu to provést – mluvím o metodě zvané exprese plodu přidržením děložního fundu, která už nemá daleko k silně nedoporučované a kontroverzní Kristellerově expresi. (I když exprese plodu přidržením děl. fundu povolená je, je otázka, kde je vůbec hranice mezi těmito dvěma postupy. Nikde prý není vymezeno, jak a kdy se má údajně šetrnější forma této exprese provádět a především každý tlak na dělohu je velice nebezpečný! Vedou se soudní spory, kde tato metoda hraje hlavní roli a i kdyby to pro zdravotníky dopadlo nakonec dobře, nevím, s jakým pocitem bych chodila spát s vědomím toho, že to v praxi používám také.) Nemyslím si, že to bylo nezbytně nutné. Vlastně nevím, proč se k tomuto postupu PA rozhodla. Mnohé rodičky jsou bohužel za tento zásah i rády, v neznalosti, co může jakýkoliv tlak na břicho způsobit. Protože by se k této metodě mělo přistupovat, až když se zdá, že na jiné způsoby není čas, personál by se měl snažit rodičce zajistit dopředu takové podmínky a dát takové informace, aby se co nejvíce zminimalizovala potřeba invazivních postupů. Konkrétněji viz. další bod.
 • Těžko říct, jak by to vypadalo, kdybych už dopředu výrazně usilovala o to, aby mi bylo dovoleno rodit v jiné poloze, než v klasickém polosedu. Lékař nás na prohlídce porodnice ujišťoval, že je možné rodit v různých polohách, ale kamarádka, co o to měla zájem (rodila o rok dříve, než já), tak byla rychle (až na místě při porodu) vyvedena z naivity. Ale nejen, že by personál měl respektovat takovéto přání, měl by dokonce každé rodičce takové alternativy doporučit! Proč? Poloha je, domnívám se, alfa omega porodu. Je sice moc hezké, že už se nerodí vyloženě vleže na zádech, nicméně poloha, kterou upřednostňuje rychnovská porodnice, je jen o trochu lepší. Jednak při ní nepomáhá gravitace, jednak je, myslím si, omezen přívod kyslíku pro dítě, jednak se výrazně zmenšuje porodní kanál. A pak to vypadá tak, že tlačíte do kopce, jste čím dál vysílenější, personál je nervóznější, a když se podle nich moc dlouho nic neděje, přichází na řadu nástřih, tlak na dělohu, případně ještě hůř. Já chápu, že bohužel zdravotníci chtějí mít přehled, co se „tam“ děje, ale je dost škoda riskovat nejen hojení, ale i dlouhodobější problémy spojené třeba s nástřihem, nebo většími zásahy jen kvůli pohodlí persnálu. PA mi nejdříve nabízela polohu na boku, která je vhodnější, nicméně mně byla strašně nepříjemná a další alternativa byla jen polosed s nohama chytnutýma pod koleny. (Uznávám, neřekla jsem nic. Kvůli vyšetření vás ženou na křeslo do oné polohy, a když rodíte, nejste zrovna ve stavu se s někým dohadovat.) Taky je pravda, že mnohdy tuto polohu rodička uvítá, protože je náročné dřepět po x hodinách kontrakcí. Ale tady je jeden z důležitých důvodů, proč by měl být muž u porodu. A opravdu není sci-fi ani v českém porodnictví, aby žena rodila třeba na porodní stoličce, vkleče apod. V některých porodnicích jsou tyto polohy dokonce personálem upřednostňovány! Tak proč by to ve skvělém Rychnově nešlo?
 • Tímto bodem nechci kritizovat úplně porodnici, spíš pro informaci budoucím rodičkám. Nevím, jak se to stává často, ale při mém pobytu byla porodnice hodně plná. Tudíž se může snadno stát, že z dvoulůžkových pokojů se stanou rázem třílůžkové. Musím říct, že s dvěma dalšími maminkami a dětmi to už byl nejen dost malý prostor, ale i celkově moc dětského pláče a návštěv od personálu. Naštěstí novorozenci spí zpravidla dost tvrdě a navzájem se nebudí.
 • Jak už jsem naznačovala, té péče (na oddělení šestinedělí) nebo spíš celkově pozornosti bylo někdy až moc. Měla jsem pocit, že mě sestry pořád někam honí a mně všechno ze zdravotních důvodů trvalo dlouho, na což nikdo nebral ohled. Bylo to pro mě dost stresující a k tomu všemu se i laktace rozjížděla dost pomalu. Nedávám to personálu za vinu, nicméně celé věci to rozhodně neprospělo. Na jednu stranu jsem vyslechla nějaké rady ohledně kojení, ale jak už to bývá, každá sestra má také své postupy, které vám vyvrátí zase jiná příchozí sestra. Maminkám doporučuju se řídit spíše doporučeními laktační ligy a svým pocitem. Např. rady ohledně časování kojení a trvání kojení jsou úplně mimo mísu, obzvlášť, když selaktace rozjíždí pomalu. Opravdu JE normální a v pořádku, že své dítě zpočátku kojíte i 1,5 hodiny a že chce jíst dříve než po 3 hodinách (a to kdykoliv, ne jen jako novorozenec). I proto, že kojení není jenom o jídle.

Návrhy na zlepšení
To podstatné:

 • Nabízet různé polohy pro všechny doby porodní (U poloh k I. době asi záleží na sestře, mně polohy nabízeny nebyly, ale nevadilo mi to, protože jsem je měla nastudované dopředu.) Pořídit porodní stoličku a nemít ji na ozdobu, jako některé porodnice, lano na držení (ne ženy, ale pro ženu) apod.
 • Byla by úplná pohádka, kdyby personál automaticky více nabízel všechny možnosti a nemuseli jste si o všechno říkat a cítit se jako potížisté (aromaterapie, vířivka, …)
 • Nabízet matkám novorozeně na pokoj hned
 • Po narození dítě neměřit, jen vážit, nebo to alespoň nabídnout (např. ÚnO děti jen váží, pokud vím)


Drobnosti:

 • Ponechat matce těhotenskou průkazku (někde to prý je možné)
 • Možnost používat látkové plenky
 • Přidat do pokojů odpadkový koš na plasty
 • Zavazovat děti do zavinovačky i s rukama – jinak pozbývá zavinovačka svůj hlavní smysl

Personál:

Vím je, ale nechci uvádět

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Mít víru ve své tělo a dítě. Zajímejte se o to, co se děje a má dít s vaším tělem a dítětem.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Nenechte doma pozitivní naladění, jdete jistě vstříc jednomu z největších zázraků vašeho života.

12.01.17

Tuto porodnici mohu jen doporučit. Rodila jsem zde druhého synka a byl to opravdu nádherný zážitek. Porod proběhl uplně přirozeně, pan doktor jen kontroloval, jestli je vše v pořádku a radil, jak tlačit. Do porodu nezasahoval.

Syna jsem pak hned dostala do kontaktu kůže na kůži a 2 hodinky jsme spolu leželi a dívali se na sebe. Byl to nádherný zážitek. Po porodu bylo nutných pár stehů a pan doktor Šandor, mi popisoval vše, co bude dělat a mluvil na mně velmi klidně. Sestřičky na porodním jedna milejší než druhá a to jak sestřičky z dětského, tak sestřičky co tam jsou pro maminky. Stále tam za námi chodili a ptali se, zda je vše v pořádku a zda něco nepotřebujeme. Kdyby byl takový přístup k matce a dětem ve všech porodnicích byla by to skutečně paráda.

Na doktora Šandora jsem četla, že dělá z matek hysterky, ale za sebe řikám, že byl naprosto v pohodě. Ono přiznejme si to, ale některé ženy na porodním sále skutečně hysterčí, některé i odmítají tlačit s tím, že to bolí (překvapivě).

Stojí za to, si připlatit za nadstandard, ale když se nepovede, tak pokoje jsou po 2 lůžkách a i to se dá v pohodě přežít.
Pokud se zadaří ještě do třetice, rychnovská porodnice je pro mně naprosto jasná a jediná volba!

Personál:

MUDr. Šandor

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nebát se!

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Porodnické vložky a spoďáry. Košili jsme fasovali denně čistou.

25.09.16

Porod:
Příjem v porodnici proběhl bleskurychle, a i přesto, že v nemocnici bylo tou dobou rušno, vše proběhlo hladce. Než jsem se stihl rozkoukat, odvedli nás na porodní sál s tím, že už bude manželka rodit.

Porodní asistentky byly pro manželku skvělou oporou a celé dvě hodiny ji povzbuzovaly a poskytovaly úžasnou péči, samozřejmě pod dohledem doktora. Doktor profesionálně dokončil porod bez komplikací a za 3 hodiny bylo dobojováno. Myslím, že lépe to už doktoři ani udělat nemohou.

Pobyt:
Opět nic jiného, než chvála na zdejší personál. Sestry milé, ochotné a starostlivé. Miminko vám svěří do péče až když si budete 100% jisti, že to zvládnete a ochotně vše vysvětlí a názorně předvedou.

Člověk se tu ani necítí, jako v nemocnici, spíš jako na návštěvě u maminky. Dostatek jídla samozřejmostí, krásné prostředí nemocnice (řekl bych i hezčí než v Hradci Králové), parádní výhled na hory a hlavně klid.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Neváhat nad kvalitami zdejší porodnice a jednoznačně ji zvolit. Myslím, že se vyplatí připlatit si za nadstandard, pak s Vámi může tatínek trávit večery v porodnici.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pokud na čirou náhodou něco zapomenete, je tu lékárna a nebo vám to tu půjčí/dají.

22.09.16

Porodnici bych doporučila všem nastávajícím maminkám.

Přístup sestřiček, doktorů a dětských sestřiček je skvělý. Jsou usměvaví, poradí, pokud rodička cokoliv potřebuje, vyjdou vstříc (bez keců nebo znuděných obličejů) a vše dobře a srozumitelně vysvětlí.

Když půjdu znovu rodit, jedině do Rychnova!

Personál:

MUDr. Voráček

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

S sebou určitě jednorázové kalhotky, poporodní vložky a toaletní papír. Pantofle a pokud možno vnitřní klid.

18.06.16

Těžké zanedbání péče a nebyla jsem ten týden sama. Když jsem se pak bavila se známýma, měli také mnoho problémů, ale třeba budete mít štěstí a doktor přijde včas a bude vyspalý a dobře najedený. To, že těhotenství probíhalo naprosto normálně, ještě neznamená, že se něco nepokazí…

Nový interiér je sice krásný, ale personál je pořád stejný.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Počítejte s tím, že z vás budou dělat hysterické matky.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Právníka a soudního znalce.

17.04.16

Příjem rychlý, bezproblémový, vše krásně vysvětleno. Na porod jsem si chvíli počkala - předčasně mi odtekla plodová voda, ale byla jsem kontrolována a nakonec rodila i přirozeně.

Velký dík patří panu doktoru Voráčkovi za velmi milý přístup a skvělé vedení porodu.. A samozřejmě veškerému personálu na porodnici.

Co se týká novorozenecké péče, tak mohu opět jen a jen chválit - kdykoliv potřebujete, tak jsou sestřičky k dispozici, pomohou a vysvětlí několik poloh ke kojení - protože každé dítko je jiné a sedí mu něco jiného.

Prostě vše probíhalo v klidu a pohodě. Určitě zde budu rodit znovu a všem nastávajícím maminkám doporučuji.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Dobrou náladu a hlavně v klidu dýchat. :D

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Doprovod. :D

16
26.03.16

Tak moje zkušenosti jsou víc než pozitivní. V Rychnově jsem rodila své druhé dítě, a když to mám srovnat s HK, tak bych příště jela zase hodinu do Rychnova.

Na sále jsem se setkala s mladou doktorkou a porodní asistentkou. Paní doktorka je milá, sice vše musí diskutovat s primářem, ale je mně 100× milejší mladý doktor, který bude vše řešit se zkušeným doktorem, než namachrovanej frajírek, který i s diagnozou Hellp syndromu od mé gynekoložky vás pošle domů a málem vás tím zabije. To se mě stalo v HK s prvním dítětem. Navíc zastávám názor, že žádný učený z nebe nespadl a nikdo nemůže říct, že z mladé nezkušené doktorky jednou nebude primářka a sama pak bude předávat zkušenosti mladším.

Porod byl vedený skvěle a užila jsem si skvělý výhled na Orlické hory. Wellness v podobě whirpoolu a byl mi zadarmo píchnut epidurál. A to jsem před porodem tvrdila ,že bych si nic takového píchnout nedala. Nebolelo to a ta hodina s menšími kontrakcemi za to stála. Radši jsem hodně pila, aby mě nebolela pak hlava a vyšlo to. :)

Na konci směny se na mě vystřídala porodní asistentka s vedoucí, která přišla na směnu, a ta mě jednoduchým manévrem, kdy mě při každé kontrakci v poloze na boku zvedla nohu a tím konečně donutila mladou, aby sestoupila do porodních cest. Díky paní doktorce jsem dostala léky, abych se konečně dootevřela a posílila kontrakce, které mě už podruhé přestávaly.

Rozhodně jsem neměla jednoduchý porod. Takže za mě s vedením porodu jednička. Na šestinedělí jsou super sestřičky, co rády pomůžou a člověk si i pokecá. :)A sestřičky na novorozencích taky za jedna.

Co oceňuji nejvíce oproti HK, je, že vážení před kojením a po něm si děláte samy. Nikdo neřeší, jestli nakojíte málo nebo hodně či nula. To pro mě byl v HK děsnej stres. Stejně si dítě sami pak převážej, takže se odhalí, kdyby si tam maminka vymýšlela. A další plus, že když nic nenakojíte, tak hned vám do dítěte necpou glukosu. Což mě dělali v HK a mladej mě pak nechtěl mlíko a čekal si na cukr. V Rychnově jsem stejně jako v HK jednou nakojila za nula nebo málo a nikdo mě glukosu do mladý necpal a naopak mě podporovali v kojení. Za což jsem děsně vděčná. :)

03.03.16

U příjmu velmi milá sestřička a báječný doktor, který mě i odrodil. Můj první porod zde probíhal naprosto krásně, úžasná porodní sestřička (bohužel neznám jméno) se o mě moc hezky starala a u porodu mi moc pomáhala. Pan doktor byl velmi milý, krásně mi vysvětlil, jak mám tlačit. a i když mě musel nastřihnout ( dokonce čtyři stehy), zvládli jsme to výborně.

V porodnici jsem byla osm dnů, jelikož malý měl pouze 2,5 kg a po porodu ještě shodil. Nechtělo se mi dělat mléko, nakonec i přes veškerou snahu jsem musela dokrmovat umělým mlékem, ale v porodnici se strašně snažili o kojení, byť jen částečně, a za to vše jím patří moje velké díky. S druhým mrňouskem jedině znova do Rychnova.

Personál:

MUDr. Slavomír Dorko

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Klid a říkat si, že jednou porodit musíte. :-)

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Porodnické vložky, přezůvky.

14.02.16

7.2.2016 tu probíhal již můj druhý porod. Nastoupila jsem s neustupující bolestí břicha. Příjem byl bez problémový, sestřička skvělá.

Původně sem myslela, že mě pustí domů, nakonec sem tam zůstala pro pozorování srdečního tepu syna.

Porod byl bez problémový a troufám si říci, že největší zásluha patří porodní asistentce Mirce, která byla, no prostě dokonalá a jsem jí vážně vděčná za vše, jak za profesionální práci a přístup a i za tu neskutečnou podporu, ve které mi nahrazovala manžela. Takže ještě jednou děkuji a pokud by snad někdy bylo v plánu třetí mimčo, budu rodit rozhodně znova tam. :-)

Personál:

PA Miroslava Vařilová , MUDr. Šándor Ján

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Hlavně klid.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Dobrou náladu, té není nikdy dost. :-D

10709
01.01.16

Je to už skoro 5 let, co jsem rodila v Rychnově, ale dobře si pamatuju, že jsem byla spokojená. Určitě to bylo i díky rychlému a hladkému porodu, ale téměř všichni byli milí a nápomocní. Jen MUDr. Voráček se choval arogantně, ale já si to naštěstí nijak nebrala… Dokonce i sestřička ho omlouvala, že to tak nemyslí, že je takový, ať si to neberu osobně. :)

Personál:

MUDr. Voráček

Chystají se rodit v porodnici Rychnov nad Kněžnou

Žádná uživatelka zatím nepřidala chystaný porod v této porodnici