Právě jsem se narodilo

Rodičovství
  • emimino
  • 16.12.02

Právě jsem se narodilo. Jsem úplně obyčejné, průměrné miminko. Mám asi 3,2 kg a 52 cm. Z počátku ztrácím na váze (asi 10 %) okolo 10. dne jsem pak zase na své porodní váze.

VZHLED

Někdy jsem plešaté, jindy mám tolik vlásků, kolik nemá ani jiné roční miminko.
Očička mám většinou modré (později pravděpodobně změní barvu).
Někdy mám chloupky i na tělíčku, zejména na zádíčkách nebo na ouškách.
Hlavička je v poměru s tělíčkem veliká, někdy je poněkud šišatá, jak jsem se dralo z mámy ven, ale to se za chvíli upraví.
Nehtíky mám dorostlé do konce prstíků, většinou jsou velmi dlouhé.

Můžu mít promodralé končetiny, nestejnobarevnou pokožku, různé skvrny a šupinky po celém tělíčku, ale to vše se spraví během několika dní.
Někdy dojde za několik dní od porodu k nažloutnutí pokožky a já dostanu tzv. novorozeneckou žloutenku, která se léčí sluníčkem ( to jsme pak vystavován u okénka) nebo zvláštním modrým světýlkem, které mají na každém novorozeneckém oddělení. Často mívám zduřelé bradavky (to i když jsem kluk), někdy z nich dokonce vytéká tekutina, u holčiček často dochází k výtoku či krvácení z pochvy ale i to se upraví.
Varlata jsou u chlapců ve většině případů již sestouplá.

Z počátku do plínky kakám, tzv. smolku , která je tmavohnědá až černá, později se barvička změní na oranžovou. Čurám velmi často, někdy až 40× za den, z počátku mohou být na plínečce stopy načervenalé soli, protože můj organismus ještě nepracuje na plné obrátky (je lepší ukázat plínku lékaři) ale během několika dní se spraví i toto.

Na bříšku mám zavázaný pupeční pahýl, který buď sám odpadne, nebo mi jej odříznou při propouštění domů.

Dýchám velmi rychle (rychleji než dospělí) 60× za minutu. Také moje srdce pracuje rychleji ? 140 tepů za minutu.

Ručičky mám sevřené, při úleku prstíky roztáhnu, rozhodím ruce a nohy. Od narození mám uchopovací reflex, který později zmizí ? chytnu pevně vše, co je mi nabídnuto, zejména něčí prst.

SMYSLY

Koukat jsem se naučilo už u mámy v bříšku, takže po příchodu na svět nejsem slepé, sice vidím jen kousek, ale to zcela stačí pro moje potřeby ? vidím na vzdálenost asi 25 cm, což je přesně vzdálenost na kterou vidím obličej mámy, když se nade mne skloní. Poznám taky zdroj světla a jakmile trošku zesílím začnu za světlem otáčet hlavičku.

Slyším taky už od bříška, takže po narození se leknu hluku, utiším se při hlase mámy nebo táty a zvláště spokojené jsem u mámy na bříšku, kdy slyším tak důvěrně známé tlučení srdíčka a rachot jejich střev.

Zcela vyvinutý mám také čich a chuť ? otočím miluji vůni svých rodičů a chuť sladkého mateřského mlíčka.

Hmat je pro mě ten nejdůležitější smysl, díky dotykům začínám poznávat svět. Miluji teploučké a měkoučko, rád se laskám a nejraději jsem u rodičů v náručí, zejména příjemně mi je když mě máma kojí a laská (rád chytím její prst a držím jej po celou dobu kojení, než samým blahem usnu).

ŘEČ

Jedinou řečí, kterou se dokáži domluvit je pláč. Odborníci říkají, že je několik druhů pláče ? když mám hlad, když mě něco bolí, když se chci pochovat ? máma brzy rozpozná, co vlastně potřebuji.

A taky když jsem napapané, u mámy v náručí a jsem přebalené a je mi teplo, tak dochážu ?příst? skoro jako kočička.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek