Obsah článku
Skrýt ZobrazitTašku do porodnice a na oddělení šestinedělí se doporučuje mít připravenou čtyři až šest týdnů před plánovaným termínem porodu (přibližně od 34. týdne těhotenství). Pokud máte nějaké zdravotní problémy a hrozí vám předčasný porod, určitě je lepší mít sbaleno i dříve. Co si ale přesně vzít s sebou?
Termín porodu se nezadržitelně blíží, výbavičku už máte téměř kompletní a nyní zbývá to, co mnoho maminek dlouho odkládá – zabalit si tašku do porodnice. I když se to může zdát jako „věda“, věřte, že ve finále toho není tolik. Přesto jsou věci, na které byste zapomenout neměla, a pak ty, které vám může v klidu dovést partner až po narození vašeho děťátka.
Sbalte si tašku do porodnice online

Jak velkou tašku do porodnice
Porodnice obvykle mají na svých webových stránkách seznam věcí, které by si maminky do porodnice měly vzít a které naopak v porodnici dostanou. Je určitě dobré se o tom informovat, protože například v pražském Motole dostanete oblečení na miminko, plenky i kosmetiku. Maminky mají k dispozici i poporodní vložky. Každá porodnice to má ale trochu jinak.
Vhodné je sbalit si věci do dvou menších a dobře skladných tašek. Do jedné si dejte věci určené na porodní sál a do druhé na šestinedělí. Do druhé tašky už můžete uložit i věci pro miminko, pokud je daná porodnice neposkytuje. Raději se vyvarujte velkých zavazadel – především kufrů. Nemocniční skříňky nejsou obvykle příliš prostorné a taška je skladnější.
Pokud se vám vše nevejde do dvou tašek, můžete zvolit ještě třetí, kterou vám partner může donést až po porodu dodatečně. Většinou sem patří věci pro miminko.
Co zabalit do tašky do porodnice
K porodu budete potřebovat tyto věci:
- Noční košile – některé porodnice půjčují „erární“ košile, ale je vždy lepší mít jednu vlastní. Zvolte raději volnější, která má vpředu rozepínání.
- Gumové pantofle – samozřejmě, pokud nemáte gumové, mohou být jakékoli. Gumové jsou ovšem snadno omyvatelné, a proto i velmi praktické. Můžete s nimi totiž i do sprchy, kde jinak hrozí uklouznutí.
- Pohodlný župan – bez toho se rozhodně neobejdete. Ale pozor, pokud budete rodit v létě, stačí vám jen lehoučký župan. V zimě si raději sbalte o něco teplejší a přidejte ještě teplé ponožky.
- Pití a svačina – možná si říkáte, že jídlo bude to poslední, co vás bude při porodu zajímat. Ale opak je pravdou. A pokud byste náhodou neměla chuť, váš partner vám s tím zcela jistě pomůže. A voda je naprostá nezbytnost. Dejte přednost neperlivé.
- Léky, které užíváte.
- Další potřeby – gumička do vlasů, jelení lůj, kniha, hudba atd.
- Nezapomeňte také na YAL gel jako klystýr – záleží ale na požadavcích konkrétní porodnice.
- Mobilní telefon a nabíječka – zde zvažte, zda nestačí, když si jej vezme pouze partner.
Co naopak nechat doma? Neberte si s sebou deodoranty ani parfémy (miminko by mohlo na vůně mít reakci), chybět vám rozhodně nebudou ani prstýnky, řetízky, náramky nebo větší finanční obnos.

Nezapomeňte na doklady
Do porodnice budete potřebovat celou řadu dokladů, z nichž většinu nosíte v peněžence. Něco je ale navíc a je dobré mít tedy přehled o tom, co po vás budou v porodnici vyžadovat.
Základní doklady, které musí mít všechny nastávající maminky bez ohledu na rodinný stav:
- Občanský průkaz, a proto si zkontrolujte raději včas platnost tohoto dokladu.
- Těhotenský průkaz včetně všech výsledků vyšetření, které v ní máte založené (pokud si budete chtít něco z toho uchovat, okopírujte si to. Těhotenskou průkazku vám už z porodnice nevrátí).
- Průkaz zdravotní pojišťovny a stejně jako u občanky si včas překontrolujte, kdy vám končí platnost.
- Vyplněný dotazník o jménu dítěte. Nezapomeňte uvést holčičí i klučičí variantu, a to i v případě, že znáte pohlaví na 100 %. Dotazník musí být podepsaný od obou rodičů.
- Rodný list.
- Porodní plán – pokud máte, tento doklad není povinný.
Další doklady se pak odvíjí od toho, zda je žena vdaná, rozvedená nebo svobodná.
- Vdané ženy musí doložit navíc ještě oddací list.
- Rozvedené ženy pak rozvodový list a doklad o přiznání otcovství, o který je potřeba včas zažádat na kterékoli matrice (dostavit se musí oba rodiče).
- Svobodné ženy dokládají souhlasné prohlášení o otcovství.
- Pokud je žena vdova, je třeba dodat ještě úmrtní list manžela.
Některé porodnice vám dají dopředu na informativní schůzce s sebou formulář o průběhu porodu – a to jak fyziologickém, tak císařském řezu. Je vhodné si jej přečíst ještě doma v klidu a dovést do porodnice již podepsaný.
Doklad o přiznání otcovství můžete zajistit kdykoliv v průběhu těhotenství. Pokud žena není vdaná a nedodá tento doklad, dítě automaticky dostává její příjmení. Není to ale trvalé, pokud pár nestihne matriku vyřídit před porodem, může tam zajít dodatečně po porodu.

Taška pro maminku na oddělení šestinedělí
Jakmile se miminko narodí, strávíte společně pár dnů na oddělení šestinedělí. Pokud je vše v pořádku, obvykle můžete jít domů po třech až čtyřech dnech. Po císařském řezu nebo komplikovaném porodu to však může být déle. Sbalte si ale opět jen to nejnutnější. Kdyby se váš pobyt na šestinedělí náhodou protáhl, partner vám může potřebné věci dovézt dodatečně.
Do tašky na šestinedělí si sbalte:
- Síťované kalhotky, které zakoupíte v lékárně nebo drogerii. Jsou prodyšné a pohodlné. V prvních dnech po porodu (po císařském řezu je využijete i déle) budou k nezaplacení.
- Noční košile na kojení – stačí dvě až tři. Důležité je, aby byly volné a měly zapínání vepředu .
- Kojicí podprsenka – jedna nebo dvě. Jakmile se vám prsa nalijí, bude podprsenka nutnost.
- Župan.
- Ručník a osušky.
- Papírové kapesníčky nebo kuchyňské papírové utěrky – můžete využít na otírání porodních poranění.
- Vložky do podprsenky – opět zakoupíte v lékárně nebo drogerii.
- Poporodní vložky – jsou prodyšné a dostatečně savé a velké. Některé porodnice je ale poskytují maminkám zdarma.
- Sáček nebo taška na špinavé prádlo.
- Gel z dubové kůry – skvěle hojí poporodní poranění.
- Kruh na sezení (pokud jdete na plánovaný císař, nebudete potřebovat).
- Dále nezapomeňte na běžné hygienické potřeby a kosmetiku. Doporučujeme zakoupit v malém cestovním balení (mají toho hodně v drogeriích například DM nebo Teta). Ušetříte tak mnoho místa.
- Dva až tři páry ponožek.
- Potřebné léky.
- Chrániče bradavek.
- Doklady, drobnou hotovost.
- Sušené švestky – pomohou rozběhnout peristaltiku a usnadní vyprazdňování po porodu.
- Mobilní telefon a nabíječka – zvažte, zda jej opravdu potřebujete. Většina maminek si jej ale do porodnice vezme. Mají tak možnost být v kontaktu s nejbližšími a udělat první fotky svého miminka. V porodnici je navíc mnohdy dostupný internet zdarma.
Přibalit můžete i oblíbenou knihu nebo sluchátka, abyste si mohla poslechnout například hudbu.

Taška pro miminko
Dnes už řada porodnic poskytuje oblečení, plenky i kosmetiku pro miminko. Pokud to ale zrovna vámi vybraná porodnice nenabízí, nevadí. Připravte si opět to nejnutnější a počítejte s tím, že tuto tašku stačí mít doma pouze připravenou a donese vám ji manžel nebo přítel až po narození děťátka.
Oblečení pro miminko by mělo být ve velikost 50–62 (záleží na odhadu velikosti miminka). Pokud vám hrozí předčasný porod, pořiďte si raději pár kousků ve velikosti 50. Maminky „obříků“ zase ocení velikost 62. Oblečení pro miminko by mělo být vyrobeno z kvalitní bavlny, vyprané v dětském pracím prášku a vyžehlené.
Do tašky pro miminko zabalte:
- Kojenecké košilky nebo bodýčka,
- bavlněnou čepičku,
- bavlněné rukavičky,
- bavlněný svetřík nebo kabátek,
- bavlněné dupačky s rozepínáním mezi nožičkami,
- 2 páry bavlněných ponožek,
- jednorázové pleny pro novorozence (3-5 kg),
- jednorázové přebalovací podložky,
- 2-3 bavlněné látkové pleny,
- žínky,
- vlhčené ubrousky,
- krém na zadeček,
- dětský olejíček,
- 2 osušky,
- rychlozavinovačka.
Na cestu domů budete potřebovat oblečení podle počasí a ročního období. V létě si vystačíte s dupačkami, svetříkem a případně lehkou dečkou. V zimě pořiďte teplý overal a čepičku, deka je také samozřejmostí. Pamatujte, že miminko je vhodné obléknout vždy o jednu vrstvu navíc, než oblékáte sebe.
Co by měl mít tatínek
Tatínkové to mají snazší. Pokud plánujete, že s vámi bude partner u porodu, měl by si ale i on vzít s sebou pár nezbytností. Kromě dokladů a nižší finanční hotovosti (například na zakoupení kávy, vody nebo občerstvení), by měl mít také přezůvky, mobilní telefon (bude to nejspíš on, kdo jako první zvěční první vteřiny na světě vašeho miminka) a v dnešní době také respirátor (raději dva).

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz
Určitě ten jelení lůj, deodorant jsem zapomněla a hodně jsem trpěla. Neparfemované mýdlo a dobrou náladu
Mycí gel s dubovou kúrou a gel z dubové kúry, papírové utěrky, na šestinedělí jsem si nechala dovézt kojící polštář. Naopak jsem vůbec nepoužila župan nebo teplé ponožky, na šestinedělí bylo kvůli mimčům i v únoru strašné horko.
Ja v prvni rade vyuzila ty sitovany kalhotky po porodu, nekolik rucniku, kojici podprdu, jinak sem ani nic moc nepotrebovala. Vlozky a plinky sme meli v nemocnici volne dostupny, na teply ponozky a zupan tam bylo moc horko (a to byla venku vanice), na nejaky velky cteni a podobne sem nemela silu a ani cas

Výběr jména pro miminko
Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.
Hledat