na přehled Encyklopedie

Přirozený porod

Přirozený porod je klasický vaginální porod, do kterého lékaři minimálně zasahují. Nepodávají se ani léky na potlačení bolesti, jako například epidural.

Četla jste knihu Zdravé těhotenství, přirozený porod? Napište recenzi pro ostatní maminky

Rodící žena si sama určuje polohu, ve které chce rodit. Zdravotníci jí tedy umožní, aby instinktivně zaujímala pro ni nejméně bolestivou polohu, a nevyžadují leh na zádech. Porodu se přizpůsobuje i prostředí - ticho, přítmí, co nejméně lidí. Díky tomu je maminka klidnější, bolest je snesitelnější a také porod postupuje snáz.

Pokud chcete přirozený porod, sepište si předem porodní plán. Dohodněte se přímo v porodnici předem, zda je možné vaše přání splnit. V porodnicích berou přirozený porod spíše jako alternativní porod. Někde k němu přistupují zcela bez problémů, jinde upřednostňují porod vedený lékařem. Proto je dobré už předem vybrat podle doporučení v diskuzích a podle hodnocení porodnice tu nejvhodnější.

Jak to probíhalo? Zajímají vás příběhy maminek, jaký byl jejich porod? Přečtěte si deníčky Přirozený porod.

Diskuse o tomto tématu:

 

Naprosto souhlasím s předchozím příspěvkem. Panebože jaká alternativa? Copak je přirozenost alternativa? Přesně takhle se tady přistupuje k přirozenosti, není divu, že společnost vypadá tak jak vypadá - neúcta, arogance a strach.

Moje zkušenost je taková, že jsem musela jet rodit až do Vrchlabí, protože:

  1. v supernemocnicích mi nařizovali rodit v termínu kvůli těhotenské cukrovce - kterou jsem držela v normě dietou a měřením (prý musím rodit s týmem odborníků). NESMYSL!!!! Tím můžou děsit nějakou vykulenou prvorodičku, která navíc neumí hledat informace a jediné, co potřebuje, je ujištění že „dítě z Vás nějak dostaneme“.
  1. naprostá neochota a nepřipravenost dovolit ženě určit polohu při 2. době porodní - tedy při tlačení. Přímo mi řekli: „V žádném případě se pan doktor kvůli Vám nebude ohýbat!“ Tak ať se teda neohýbá, radši budu tam, kde mě budou respektovat a respektovat moje přirozené pochody.

Mnoho „odborníků“ by se mělo nad sebou zamyslet a celá tahle odborná porodnická česká (a nejen česká) společnost taky, jestli jim vůbec jde o hladký průběh a mentální i fyzické zdraví matky a dítěte.

 

„Názory na přirozený porod jsou různé. Většinou se k nim přistupuje jako k možné alternativě v některých porodnicích. Ať už jsou přání rodičky směrem k přirozenému porodu jakákoliv, nakonec vždy musí jít během porodu o rozumný kompromis (pro lékaře medicínsky přijatelný) mezi jejími přáními a běžným způsobem porodu v porodnici.“

Tohle mě vytáčí. Jaká možná alternativa??? To by mělo být automaticky, to je hnus tahle doba, všechno se podřizuje doktorům. Rozumný kompromis - pro lékaře medicínsky přijatelný. Takže spíš na stranu lékařů, kteří to chtějí jen co nejvíc urychlit. Pokaždé, když neco takového čtu nebo slyším, tak mám čím dál větší chuť rodit doma…

 

Přirozený porod se nevyznačuje minimem zásahů, ale vyloučením. Každá žena má právo porodit podle svých představ a přání - vychází např. z Listiny základních práv a svobod, v žádném případě by se nemělo jednat o kompromis mezi lékařem a ženou. Sama jsem měla možnost prožít tzv. klasický porod i porod přirozený - ten u druhého a třetího dítěte a zážitky, pocity a dojmy jsou naprosto neporovnatelné!

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Přirozený porod"?

Reklama


Reklama