Laktační psychóza, její příznaky a léčba

Laktační psychóza je nejvážnější poporodní duševní porucha, která se objevuje u 0,1 % novopečených maminek. Příznaky začínají většinou během šestinedělí, nejčastěji okolo třetího týdne. Nemoc dá zvládnout s pomocí péče psychiatra a léků.

Laktační psychóza je spíš lidový a nepřesný název, správě se používá odbornější poporodní psychóza.

Laktační psychóza - co to je? Nejčastější projevy a příznaky poporodní psychózy

 • náhlé změny nálady - enormní návaly štěstí nebo výbuchy vzteku
 • plačtivost
 • úzkost
 • nezvládání péče o dítě
 • poruchy paměti
 • vidiny
 • nezájem o dítě, případně Capgrasův příznak (pocit, že dítě není moje)
 • sebevražedné myšlenky nebo myšlenky zabít své dítě

Proč se laktační psychóza objevuje?

Důvodem vzniku poporodní psychózy je hlavně změna hormonální hladiny novopečené maminky. Laktační psychóza také může vzniknout na základě oslabení organismu po porodu. Velkou roli hraje také predispozice - např. výskyt určité duševní choroby před těhotenstvím, případně genetika - výskyt duševní choroby u někoho z blízkých příbuzných. Vliv na vznik této nemoci má také konzumace alkoholu a drog.

Co dělat, když se objeví laktační psychóza?

Při prvních příznacích navštivte psychologa, a to i kdyby se tyto příznaky objevily pouze jednou. Žena si však často neuvědomuje svůj problém, proto hraje klíčovou roli všímavost jejího partnera a okolí.

Zlehčování příznaků nebo odmítání sezení s lékařem může ublížit ženě i miminku. Partner by se neměl nechat odbýt i přes odpor ženy - vždy je lepší vyjet k odborníkovi pro jistotu, než zanedbat vážný stav.

Včasné řešení problému výrazně zkracuje dobu léčení, takže maminka i miminko mohou brzy žít spokojeně.

Co způsobuje laktační psychózu?


 • stres z nové životní situace
 • fyzické vyčerpání
 • hormonální změny probíhající v těle ženy
 • obava, zda bude žena schopná se postarat o narozené miminko

Laktační psychóza může nastupovat pomalu a nenápadně, proto je si všímejte všech objevujících se příznaků a nezdráhejte se vyhledat pomoc. Jinak obtíže přetrvávají i měsíce a mohou mít fatální následky. Ke zvládnutí poporodní psychózy je potřeba pomoc psychiatra.

Laktační psychóza a další stavy po porodu

To, že je žena po porodu plačtivá, neznamená, že trpí psychózou. Objevit se může několik stavů.

 • poporodní blues - Plačtivost v prvních týdnech popisuje spousta maminek, mohou za to hormony. Pokud stav přetrvává déle než pár dní, neustupuje, případně se zhoršuje, neodkládejte sezení s psychologem.
 • poporodní deprese - Pokud žena nemá sílu se starat o dítě, často pláče, pochybuje o sobě jako o matce a rodičovství jí nepřináší radost, pravděpodobně ji trápí poporodní deprese. S tou jí pomůže psycholog, většinou nasazuje antidepresiva a zahajuje terapii.
 • poporodní psychóza - nejvážnější stav, kdy jsou zapotřebí léky a péče psychiatra, případně hospitalizace

Přečtěte si více informací v článku Poporodní psychóza na Vitalion.cz.

Proč název laktační psychóza?

Ačkoliv se podle názvu může zdát, že jde o duševní stav spojený s laktací (kojením). To je nejčastější omyl. Kojení v žádném případě nezpůsobuje psychózu.

Pokud maminka trpěla poporodní depresí nebo poporodní psychózou, u druhého dítěte se laktace zastavuje. selia píše: „Kojení se zastavuje pro to, že většina léků nasazovaných při laktační psychóze jde do mléka a je pro dítě škodlivá. A v případě hospitalizace v ČR také pro to, že nejsou psychiatrická lůžka, kde by byla možná hospitalizace matky i s dítětem.“

Co dělat?

Potřebujete podpořit a dodat odvahu? Máte pochybnosti, jestli vyrazit za odborníkem?

(pozor, eMimino.cz nenahrazuje plnou péči lékařů)

Zkušenosti žen na eMimino.cz s laktační psychózou

žabička33 píše: „bude to chtít hodně trpělivosti, protože zotavení po psychóze je běh na dlouhou trať. Sama jsem pobyla 14 dní po porodu v psychiatrické léčebně dva týdny, ale ambulantně se léčím dodnes, synovi je už 16 měsíců. Nakonec všechno zvládám jen díky velké podpoře manžela, širší rodiny a přátel. Přeji hodně sil v péči o miminko, určitě požádejte o pomoc své okolí.“

anonymní píše: „Já měla taky enormní pocity štěstí před laktační psychózou, ovšem pozor! To není žádné štěstí, to jsou příznaky nemoci! Zdravý člověk je šťastný tak nějak normálním způsobem, ale pokud máte pocit, že jste nejšťastnější člověk pod sluncem nebo že vám dávají smysl věci, které dřív smysl nedávaly, že vidíte nějaké souvislosti, které jste dřív neviděli, že vidíte víc než ostatní, okamžitě se poraďte s nějakým psychiatrem, protože to není normální, to se u Vás zřejmě rozjíždí nemoc! Jinak hospitalizace laktační psychózy trvá měsíce (já byla v léčebně 2 měsíce) a i po návratu z léčebny není maminka schopná se o dítě plně postarat. Já jsem ještě několik měsíců nebyla schopná chodit do obchodů. Pak mi na LP nasedla deprese, ze které jsem se dostávala asi 2 roky. Nebýt pomoci mojí rodiny, ke které jsem se dočasně přestěhovala, nevím, jestli bych to zvládla.“

Příběhy maminek a podporu najdete v diskuzi Laktační psychóza »

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Laktační psychóza, její příznaky a léčba?

Mohlo by vás zajímat: