Laktační psychóza

1077
25.11.06 09:06

Laktační psychóza

Ahojky,

prosím o pomoc. Mám známou, která je nyní 1 týden po porodu, narodil se jí zdravý chlapeček, ale nyní ji odvážejí k lékaři s podezřením na laktační psychózu. Už byla několikrát hospitalizována na psychiatrii (ještě před těhotenstvím) s maniodepresivními stavy. Jak se taková laktační psychóza projevuje? A jak a dlouho se léčí? Musím řešit, kdo se bude o to miminko starat. Její manžel si nemůže dovolit být doma třeba měsíc, jelikož by přišel o práci, její rodiče nemohou a její tchýni zaměstnávám v obchodě. Zvažuji, že bych se třeba dva tři dny o to malé starala(sama mám 20 m. dceru), ale nevím… Pomozte aspoň radou, prosím.

Ivulka

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1230
25.11.06 12:46

Ivulka, pravdepodobne to bude na niekolko tyzdnov, takze malej treba zabezpecit celodennu starostlivost…najlepsie by bolo otec alebo babicky, nejaka svagrova????
nieco si mozes precitat tu:

http://dvojcata.webzdarma.cz/…20030303.htm

ale na nete je dost clankov…
drzim palce, hlavne nech sa najde riesenie pre malu…
k.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
228
25.11.06 13:52

Ivulko,
podle toho co tady popisuješ , by měla rodina počítat s dlouhodobou hospitalizací , 2 , ale možná i 3 měsíce.
U laktační psychozy záleží na závažnosti stavu a rychlosti průběhu . Zda se jednou " pouze " o deprese nebo zda jsou přítomny i psychotické příznaky jako např. halucinace.
V první řadě se zastavuje laktace, zároveň se podle příznaků nasazejí příslušné léky. U antidepresív se bere nástup účinku 2-3 týdny, ale nemusí jí vyhovovat prvně nasazený lék , zároveň mohou být problémy s nežádoucími účinky, hlavně pokud budou nutná antipsychotika ( léky proti halucinacím).
Rodina bude muset spojit síly . Píšeš ,že zaměstnáváš jednu babičku v obchodě, nešlo by ,že by dělala jen odpolední a starala se o mimi dopoledne a manžel odpoledne po příchodu z práce ?
Jinak laktační psychoza je běh na dlouhou trať a její původní onemocnění na celý život. Přeji mnoho sil a pochopení .
Apolena

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2733
25.11.06 15:30

já se bojím, že to bude na měsíce…vezmi si např. Mudlu, který se staral sám o dvojčata, manželka hospitalizovaná s lakt. psychózou…co jsem jeho článek četla naposledy, tak klukům byly 3 měsíce a pořád byl na ně sám…:///ale samo že se liší případ od případu…nejsou na to nějaké paragrafy-ošetřování člena rodiny??? K.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1077
27.11.06 17:33

Posouvám výš. Poradí mi někdo jak dlouho mám čekat,než se ona známá vrátí z léčebny? Je možné, že když ji teď přijmuli do psychhiatrické léčebny, že ji zatím nena:,–(ili žádnou léčbu ( vždy byla na pár dnů na uzvařeném oddělení a oni ji dávali léky na zklidnění- to prý je běžná praxe, potom s ní začali vždy situaci rozebírat a měnit medikaci). Nyní ji jen zastavují práškama laktaci a to je vše. Je to normální? Jak dlouho tam může být?

Ivulka

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
228
27.11.06 22:11

Ivulko,
poslala jsem ti SZ
Apolena

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1595
18.7.10 15:32

Ahojte lidičky, prosím o radu a předání informací. Dostala jsem se do hrozně divného stavu. Před třemi týdny se u mě začalo dít něco hrozného. Držela jsem se zuby nehty, abych se nezbláznila, začal mi haprovat tlak, nemohla jsem vstát, začala jsem se chvilkama cítit jako když se mění moje osobnost, jen na chvíli. Dostala jsem nějaké léky, které zabraly na pár dní,ale potom se opakovaly záchvaty, pocity, že mi odumírá mozek atd. hormony se ve mě bouří, ale přitom jsem pořád klidná, jen občas se stane, že se nemůžu ani usmát, jsem zmatená, nepamatuju si kam jsem co dala a dokonce se mi zhoršila i pamět na minulost, současnost a už to každého obtěžuje…co s tím, co to je? Jak to léčit? Mám strach, že se ráno probudím a bude ze mě retard :-(

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
13661
18.7.10 15:42

Brittuško- doporučuju se nechat vyšetřit odborníkem-třeba začni u psychologa(ev. psychiatra),pokud máš pocit,že by to mohlo být fyzického rázu,tak třeba i u obvodáka- aby tě poslal k nějakému spacialistovi.jink laktační psychóza to být může- nepodeńovat- u nás ve městě se kvůli tomu zabila krásná mladá maminka- měla asi stejně starý dítě jako ty!

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1595
19.7.10 13:31

Jenže já se zabít nechci a nechci ani nikoho jiného :-D akorát mám prostě takový blbý pocit ze sebe, že jsem nemožná, blbá a tak…nedostatek sebedůvěry, ale to se poddá…já na to vyzraju a bude zase fajn, jako vždy :palec: jo a odborník je sice fajn, ale mě to spíš ubližuje, než že by mi to pomohlo…spíš mě to háže někam úplně jinam, své chyby si umím sama uvědomit a něco s nima udělat a na to nepotřebuju někoho, kdo mě bude říkat co mám a nemám dělat a jak to dělat…jejda, ale tím nemyslím ted Tebe a Tvou odpověd, za to jsem ráda a vážím si toho.

Zajímalo by mne, jestli se tu najde některá mamina, která má s tímhle onemocněním nějaké zkušenosti??? Nebo třeba s poporodní depkou, úzkostma a tak…

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
1595
20.9.10 20:54

Tak vše je jinak…vygradovalo to do stavu: zabít sebe, přítele, ublížit malému..strach ze všeho možného, depky…musela jsem přestat kojit a nasadili jsme léky a je fajn zase… :dance:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
2.9.11 09:41

Jde o laktační psychózu?

Ahojte maminky,
doufám, že mi poradíte. Mám kamarádku, která má téměř půlroční holčičku. Od počátku je podle mě až příliš přemýšlivá, všechno řeší až moc atd., ale to jsem přikládala prostě tomu, že to všechno moc „žere“. Včera jsem ale u ní byla na návštěvě a hrozně mě vyděsila. Vůbec jsem nepochopila o čem mluví, prostě mlela šílené bludy o tom, jak je všechno se vším spojené, jak jsou matky spojené, začíná mluvit o Bohu, ač byla vždy nevěřící, pak má pocit, že ji manžel hlídá a pozoruje. Má paranoiu, že se někomu něco stane. Pořád opakuje, ať na sebe dáváme pozor, hrozně se bojí o malou i o manžela. Nedá se říct, že by o ni nejevila zájem, naopak pořád dokola řeší nějaké záležitosti kolem, příkrmy, bezpečnost hraček, jestli ji hlídáme, když je mimo místnost atd. Mluví páté přes deváté a opravdu to nedává vůbec smysl. Zatím se o malou stará, ale nedokáže ji absolutně uklidnit. Střídavě má záchvaty smíchu s pláčem.
Může jít o vygradovanou laktační psychózu, na kterou se prostě nepřišlo dřív? Přece jen, je už téměř půl roku po porodu. Jejího manžela jsem přesvědčila, ať ji nenechává samotnou, tak s ní teď zůstal doma. Já si myslím, že návštěva odborníka je nezbytná. Máte někdo podobnou zkušenost, třeba i vlastní? Je nebezpečí, že by si mohla ublížit, nebo dokonce ublížit dcerce?
Píši jako anonym, aby si můj dotaz náhodou nenašla (diskuse ráda sleduje) a nepoznala se v popisu. Nerada bych tak ještě zhoršila její stav. Děkuji za pochopení.

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymní
2.9.11 10:20
Anonymní píše:
Vůbec jsem nepochopila o čem mluví, prostě mlela šílené bludy o tom, jak je všechno se vším spojené, jak jsou matky spojené, začíná mluvit o Bohu, ač byla vždy nevěřící, pak má pocit, že ji manžel hlídá a pozoruje. Má paranoiu, že se někomu něco stane. Pořád opakuje, ať na sebe dáváme pozor, hrozně se bojí o malou i o manžela.

Nechci malovat čerta na zed, ale podobné řeči vede i moje tchýně. Má už skoro 10 let určitý druh schizofrenie a byla už asi 3× v Bohnicích na léčení. Když za ní přijdeme tak říká, že nás někdo sleduje, že máme být opatrní, že se nás chystají zabít. Když má léky, tak je to v útlumu, jinak je to fakt psycho. 8-o Kamarádka by měla navštívit psychologa nebo psychiatra, tyhle věci není vhodné brát na lehkou váhu a ještě, když má malé dítě. Nezdá se mi, že by mohla půl roku po porodu mít laktační psychózu, leda, že by to předtím dobře skrývala. 8-o

 • Citovat
 • Nahlásit
Anonymní
5.9.11 21:41

Tak kamarádka je už v léčebně. Hormonální změny po porodu a laktace byly zřejmě spouštěcím mechanismem. Než ji odvezly, šlo jí i malé o život. Kdybyste některá z vás někdy měla podezření na nějakou psychickou poruchu maminky ve vašem okolí, volejte odborníky ihned. I když stav vypadá relativně „stabilně“, může se to velmi rychle změnit a tragédie je na světě..

 • Citovat
 • Nahlásit
Inesiskaisičková
19.3.13 13:51

laktační psychoza

Ahoj, ráda bych se zde podělila o svojí zkušenost…Porodila jsem krásné miminko a měla z něho opravdovou radost. V porodnici jsem si ale brala až příliš k srdci podle mě nezdravé zásahy zdravotních sester.Ty se nakonec shodli, že to je laktační psychoza. Šestinedělí jsem strávila na psychiatrii. Horší věc se mi snad nemohla stát, když jsem se vrátila k dítěti, připadalo mi jako cizí, pocity, které jsem měla po porodu, pocity štěstí, naprosto vymizeli a přišla jen otupělost. Dnes si složitě hledám vztah ke své roční holčice. Radím zde proto všem budoucím maminkám_jestli vás po porodu potkají v porodnici pocity štěstí nebo pocity spojení s Bohem, skryjte je a s nikým! o nich nemluvte, chovejte se, jako by vám na dítěti ani nezáleželo, to je nejlepší způsob jak se vyhnout podobnému označení!!!Chci další dítě a do porodnice už mě nikdo nedostane. Ostatní totiž nechápou, jaké štěstí a spřízněnost zrovna prožíváte ne každá je dobrá matka. Budou Vám závidět a nakonec vás to zničí, tak jako mě. Bacha na ioznačení laktační psychoza. Maminky, co cítíte spřízněnost s vyšší mocí, ono to tak je a funguje to.

 • Citovat
 • Nahlásit
anonym - motýlek
23.6.13 07:49

Pozor, to, co tady radí Inesiskaisičkov (skrývat příznaky nemoci) je nebezpečné a nikomu bych to neradila! Může to špatně dopadnout!
Já měla taky enormní pocity štěstí před laktační psychózou, ovšem pozor! to není žádné štěstí, to jsou příznaky nemoci! Zdravý člověk je šťastný tak nějak normálním způsobem, ale pokud máte pocit, že jste nejšťastnější člověk pod sluncem, nebo že vám dávají smysl věci, které dřív smysl nedávaly, že vidíte nějaké souvislosti, které jste dřív neviděli, že vidíte víc než ostatní, okamžitě se poraďte s nějakým psychiatrem, proto6e to není normální, to se u Vás zřejmě rozjíždí nemoc!

Jinak hospitalizace laktační psychózy trvá měsíce (já byla v léčebně 2 měsíce) a i po návratu z léčebny není maminka schopná se o dítě plně postarat (já jsem ještě několik měsíců nebyla schopná chodit do obchodů, pak mi na LP nasedla deprese, ze které jsem se dostávala asi 2 roky, a nebýt pomoci mojí rodiny, ke které jsem se dočasně přestěhovala, nevím, jestli bych to zvládla).
Velmi bych se přimlouvala, aby v případě LP zasáhla celá široká rodina minimálně na několik měsíců. V případě, kdy to opravdu není možné, existuje možnost dát dítě dočasně do péče pěstounské rodiny a jakmile je maminka schopná se o dítě postarat, může si je vzít zase k sobě. O možnostech řešení Vaší situace si lze promluvit na nejbližší sociálce.

Milé maminky, ráda bych se seznámila s někým, kdo prodělal laktační psychózu (a nebojí se o tom mluvit) a má to již nějakou dobu za sebou, jelikož sama mám tuto zkušenost již 5 let za sebou a neměla jsem nikdy možnost si o tom popovídat s někým, kdo to zná. A hlavně o tom, jak zvládat následky nemoci a péči o dítě.
Kdo by se se mnou chtěl podělit o to, jak to zvládá/zvládal po hospitalizaci, napište mi mail na ***@seznam.cz .
Díky

 • Citovat
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat