Proč je lepší, když máte připravený porodní plán

Porodní plán je seznam vašich přání, jak by měl probíhat váš porod, co očekáváte od zdravotníků nebo jaké postupy odmítáte. Každá žena má právo a možnost si tento plán sestavit. Porod je jedinečný zážitek, a pokud je to možné, měl by probíhat podle našich představ.

Těhotná žena sedí na posteli a drží v ruce porodní plán. Sepište si porodní plán, tedy jak by měl váš porod ideálně vypadat. Zdroj: Canva
+16

Co napsat do porodního plánu

Toužíte po příjemné hudbě, éterických olejíčcích, chcete rodit do vody a třeba bez medikamentů, pokud to půjde? Zkuste si všechna tato přání sepsat. Nikdo vám samozřejmě nezaručí, že porodní plán bude splněn na 100 %, protože každý porod je jiný a nikdo neví, co se může v jeho průběhu stát.

Porodní přání

Porodní přání mohou být jakákoliv. Je ale třeba myslet na to, aby byla reálná. Vybrali jsme pro vás některé představy maminek, které je možné splnit, pokud to situace dovolí:

  • Nepřeji si dostat žádné utišující léky proti bolesti.
  • Ihned po porodu si přeji přiložit miminko na břicho.
  • Nepřeji si nastřižení hráze, pouze v krajním případě.
  • Pupečník přestřihne tatínek.
  • V průběhu porodu bych ráda poslouchala svou oblíbenou hudbu.
  • Přeji si, aby tatínek byl přítomen u porodu i v případě císařského řezu.

Zdraví maminky i miminka je vždy na prvním místě. Pokud to ale bude jen trochu možné, jistě vám personál alespoň v něčem rád vyhoví. Porodní plán není náhradou za informovaný souhlas rodičky (například pokud se objeví komplikace a bude potřeba císařský řez).

Nemáte stejně tušení, jak by měl takový plán vypadat? Pak si jednoduše vyplňte porodní plán online.

Porodní plán k vyplnění online, pro tisk či export do PDF

Těhotná žena s kamarádkou sedí na gauči a mluví o porodu.Poraďte se s kamarádkou, která má porod těsně z sebou. Zdroj: Canva

3 tipy, než začnete plánovat

  1. Osobní zkušenost je nepřenositelná. Zeptejte se proto kamarádky, známé nebo kolegyně, která má porod těsně za sebou. Ideálně si najděte alespoň dvě maminky, které rodily na jiném místě a jiným způsobem – v nemocnici, s porodní asistentkou nebo doma. Pokud nikoho takového nemáte, zeptejte se v jedné z diskuzí k Porodnímu plánu.
  1. Promluvte si s partnerem nebo blízkou osobou, která vás bude u porodu doprovázet. Popovídejte si s nimi, jakou máte o porodu představu a jak vnímají oni svou roli.
  1. I když máte plánovaný císařský řez, můžete sepsat svůj porodní plán. Stejně tak, pokud budete rodit přirozenou cestou, je dobré se zamyslet, jak by měl váš porod vypadat, kdyby bylo pro bezpečí miminka nutno přistoupit k císaři. Připravte si raději obě varianty.

Porodní plán se vám bude lépe sestavovat, pokud chodíte na předporodní kurzy. Poradit vám může i dula nebo porodní asistentka. Představu si uděláte také při prohlídce porodnice, pokud ji ta vaše nabízí. Vždy se můžete rovnou zeptat, zda daná porodnice bere v potaz porodní plán a kdy je dobré jej odevzdat. Protože jak se říká, štěstí přeje připraveným.

Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou. Přečtěte si článek Proč mít dulu u porodu a s čím vám pomůže?

Těhotná žena má kontrakce ve vodě.Do porodního plánu uveďte, jestli chcete rodit do vody. Zdroj: Canva

Jak si rozdělit porodní plán

Porodní přání si můžete sepsat v několika bodech. Je lepší napsat vše stručně a jednoduše. Stejně jako porod samotný, tak i plán – tedy svá přání – si můžete rozdělit do několika odstavců.

1. Všeobecná přání: Do této části napište svá přání a očekávání, po kterých toužíte v průběhu celého porodu. Můžete zmínit i obavy a pochybnosti, uvést, zda chcete rodit do vody, nebo si „přejete“ císařský řez. Podle lékařů by měla mít alespoň základní představy sepsané každá rodička.

2. První doba porodní: Jedná se o etapu, ve které se otevírají porodní cesty. Tato doba může trvat několik hodin, provází ji kontrakce a případně také odtok plodové vody. Zamyslete se nad tím, jak si budete chtít tuto dobu „zpříjemnit“. Určete si, kdo ji s vámi stráví, jestli preferujete horkou sprchu nebo vanu, masáž, houpání na míči, příjemnou hudbu či éterické vůně. Rozmyslete si, zda budete chtít absolvovat klystýr nebo jestli si necháte dát nějaké utišující léky.

3. Druhá doba porodní: Doba, která zahrnuje samotný příchod dítěte na svět. Je to ten nejkrásnější okamžik pro každou maminku, odměna po všech těch bolestech a obavách, aby vše dobře dopadlo. K této fázi si můžete do porodního plánu napsat, kdo přestřihne pupečník, zda chcete dítě ihned ještě neomyté přiložit na břicho, že si nepřejete nástřih hráze ani císařský řez (lékaři vám ovšem nemusí vyhovět v případě, že to bude vyžadovat situace). Také definujete polohu, kterou chcete během tlačení zaujmout.

Těhotná žena má kontrakci a muž ji drží za ruku.Kdo s Vámi bude u porodu? Zdroj: Canva

Co si můžete přát

Je pouze na vás, kolik toho do porodního plánu zanesete. Můžete se zaměřit jen na podstatná přání nebo detailně zmapovat, jak by měl váš porod v ideálním případě vypadat. Doporučená délka plánu je zhruba na jednu až dvě strany, ale nedělejte si starosti, pokud se váš výčet protáhne. Na co byste rozhodně neměly zapomenout?

1. Kde chcete rodit

Nejdůležitější je rozmyslet si, kde chcete rodit – v nemocnici, v porodním domě nebo doma? Podle toho pak bude vypadat i porodní plán a příprava.

2. Podpora u porodu

Kdo vás doprovodí k porodu? Bude to váš partner, rodiče nebo kamarádka? Chcete, aby s vámi blízká osoba zůstala po celou dobu porodu, nebo vás má v nějaké chvíli nechat o samotě? Chcete mít možnost s doprovodem o samotě probrat možnosti, kdyby během porodu nešlo cokoliv podle plánu? Pokud by mělo dojít k císařskému řezu nebo asistovanému porodu, má s vámi blízká osoba zůstat?

3. Tlumení bolesti

Jaké léky chcete na utišení bolestí? Bylo by pro vás příjemnější zkusit nejdříve oxytocin a až pak epidural? Stejně jako o klasické léky, můžete požádat také o alternativní techniky na tišení bolesti: prodýchávání kontrakcí či masáže zad. Pokud plánujete tzv. alternativní porod, například porod do vody, záleží na možnostech a vybavenosti porodnice a centra, zda dokáže tato přání splnit. Je samozřejmě možné uvést, že si žádné léky proti bolesti během porodu nepřejete nebo vypsat ty, kterým se chcete vyhnout.

Těhotná žena leží v porodnici a má kontrakce.Vyberte si jaká pozice při porodu Vám bude nejvíc vyhovovat. Zdroj: Canva

4. Pozice během kontrakcí a porodu

Někdo zvládá kontrakce lépe v pohybu, například na skákacím míči, jiné maminky se přejí zůstat v klidu na posteli, dalším zabírá sprcha a teplý proud vody. Jak chcete trávit kontrakce vy? Přemýšlela jste, v jaké pozici chcete rodit? Klasicky na koze, vleže nebo v sedě?

5. Urychlení porodu

Kdyby se porod prodloužil, kontrakce byly dlouhé a miminku se nechtělo ven, chcete porod urychlit? Nebo si radši přejete vydržet a porodit přirozenou cestou bez urychlení?

6. Bonding

Možná si přejete přiložit miminko hned po narození na břicho, takže s ním můžete ihned navázat kontakt. Pokud u porodu nejsou komplikace, přiložení miminka na vaši kůži je skvělý začátek bondingu, tedy navázání prvních emočních vazeb a mateřského pouta. Po přiložení můžete pomoc miminko utěšit, zkontrolovat jeho srdeční rytmus, dech a teplotu. Některé maminky preferují, aby porodní asistentka nebo lékař miminko zkontrolovali, očistili, zabalili do dečky a následně ho přiložili na tělo rodičky.

7. Kojení a krmení

Chcete miminko kojit, nebo předem víte, že budete muset sáhnout po umělé výživě? Možné je i kombinace obojího. Pokud plánujete kojit, dejte o tom vědět ve svém porodním plánu a požádejte na oddělení šestinedělí o pomoc v začátcích.

Jak začít? Inspirujte se v deníčku, jak může vypadat porodní plán »

Těhotná žena sestavuje porodní plán na počítači.Porodní plán si můžete vytvořit i online. Zdroj: Canva

Kdy ho napsat a odevzdat

Na sestavení porodního plánu je ideální třetí trimestr. Záleží na vás, zda ho sepíšete v ruce, nebo na počítači a vytisknete. Porodní plán může být v jednotlivých bodech (což je pro zdravotníky přehlednější), nebo ve formě souvislého textu.

Sepsaný porodní plán pak odevzdejte ideálně při kontrole v porodnici, tedy okolo 36. týdne těhotenství. Zdravotníci s vámi mohou ještě prodiskutovat, zda je v porodnici reálné splnit váš plán, případně proberete jiné varianty a možný kompromis. Pokud porodní plán nepřinesete předem, doneste ho přímo při příjmu k porodu.

Mít porodní plán není povinné, ale máte na něj právo. Říká to Úmluva o lidských právech a biomedicíně (součást právního systému ČR). V té se uvádí, že zdravotníci jsou povinni dbát předem vyslovených přání pacienta, který v době zákroku není schopen dát souhlas s lékařským postupem. Na dodržování porodního plánu poté může dohlížet v průběhu porodu porodní asistentka, dula nebo váš doprovod.

Přečtěte si v našem rozhovoru, jaký má názor na porodní plán gynekoložka Markéta Matoušková: Dříve nepředstavitelné požadavky rodiček jsou dnes naprostou rutinou, říká lékařka »

Žena drží v náručí své novorozené miminko.Někdo si přeje miminko hned po porodu přiložit na tělo. I to napište do svého porodního plánu. Zdroj: Canva

Proč si ženy začaly psát porodní plán?

Tento zvyk s velkou pravděpodobností vychází z předchozích negativních zkušeností rodiček. Mnoho žen si po porodu říká, že to vlastně chtěly jinak. Proto u dalšího porodu už si svá přání sepisují předem. Porodní přání je zkrátka taková „pojistka“.

Žijeme v době, kdy je porodnictví na špičkové úrovni a cílem lékařů i sester je, aby každá rodička měla z porodu ten nejlepší zážitek. Zdravotnická zařízení už zdaleka nejsou jen „studené nemocniční pokoje“. Snahou je, aby se tam rodičky cítily co nejlépe a nejpříjemněji. A právě porodní plán k tomu může ještě více pomoci.

Jak se lékaři drží porodního plánu? Podívejte se na hodnocení porodnic na eMimino.cz.

Těhotná žena sedí na gauči a sepisuje porodní plán.Jak vypadal Váš porodní plán? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz

Já třeba porodní plán napsaný mám a i jsem ho konzultovala s primářem porodnice, jestli takto může vypadat a jestli s jeho jednotlivými body nemají nějaký problém. Potěšilo mě, když mi řekl, že tak nekonfliktní plán už dlouho neviděl :D
Pokud ti je ale všechno jedno, nezajímáš se o to co je dobré nebo naopak tolik ne pro tebe a dítě a chceš se nechat natlačit do kolikrát rutinních ale zbytečných úkonů a zásahů tak si ho samozřejmě nepiš. Není to povinnost.
Porodní plán jsem si nepsala. A zpětně mám pocit, že by mi byl k ničemu, protože při prvním porodu jsem strávila na sále skoro 2 dny a bylo mi úplně jedno, co se mnou dělají, jen jsem se modlila, aby už byl konec…
A u druhého porodu by mi to také bylo k ničemu, protože jsem odrodila zhruba minutu poté, co jsem se vyšplhala na lehátko :lol:
A s poporodní péčí jsem byla naprosto spokojená, tudíž si myslím, že lékaři i sestry vědí, co mají dělat a já se jim do toho nechtěla montovat :lol:
Ano, plán jsem měla, zabývala se jím jak porodní asistentka, tak lékařka a vše, co jsem si přála a bylo možné, bylo dodrženo. Myslím, že na místě bych všechno tak rychle nevymyslela, a tak bych si ho napsala znova.
Ano měla jsem porodní plán a v něm takové ty základní věci jako že nechci nástřih, klystýr ani oxytocin, pokud to bude jen trošku možné, tak si vybrat kdy chci chodit, kdy do sprchy, polohu u porodu, mimčo po porodu na břicho, do půl hodiny první pokus o kojení, jednoduše aby mě nechali v klidu rodit a jen přihlíželi, aby nebyl nějaký malér, v případě komplikaci bych asi držela hubu a krok a nechala je dělat svou práci :think:

Seznam porodnic a jejich recenze

Kde přivedete na svět své miminko? Přečtěte si hodnocení všech českých porodnic a vyberte tu, kde mají skvělou lékařskou péči a příjemné sestřičky.

Mapa a hodnocení

Jste pro sepsání porodního plánu?

Hlasovalo: 82

Heslo odborně zaštiťuje:

Porodní dula

Mgr. Viola Jedličková
DulaViola

Od roku 2011 je průvodkyní pro ženy v procesu těhotenství, porodu a šestinedělí. Poskytuji informace a zkušenosti, které usnadní připravit se na průběh porodu, uvědomit si své priority, udělat informovaná rozhodnutí a zformulovat si svá porodní přání.

Cestu od početí k porodu vnímá jako nádherné období v životě každé budoucí maminky. Je to výjimečná příležitost, která otevírá ženě cestu k propojení se svým tělem, svou ženskou silou a energií. Sama má vlastní zkušenost se dvěma porody – je maminkou dvou dětí.

Mgr. Violu Jedličkovou najdete také na stránkách

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Kdy je nejlepší doba sepsat porodní plán?

Porodní plán sepište nejlépe mezi 34.–36. týdnem těhotenství. Svá přání a obavy ale můžete zaznamenávat v průběhu celého těhotenství. Pokud nevíte, jak porodní plán koncipovat, použijte vzor porodního plánu, který si jednoduše stáhnete například na webu některých porodnic.

K čemu je vlastně porodní plán dobrý?

Porodní plán je soupis vašich představ, přání a obav. Můžete si do něj zaznamenat, jak chcete, aby váš porod probíhal. Co si přejete a co naopak ne. Nezapomínejte však, že ne všechna přání vám mohou lékaři splnit. Zdraví matky a dítěte je totiž priorita.

Co když porodní plán mít nebudu?

Nebojte se, porodní plán není povinnost. Porodíte i bez něj. Můžete si třeba jen sepsat pár základních bodů, které byste ráda u porodu dodržela, například, že nechcete nástřih hráze, že si přejete otce u porodu i v případě císaře a že chcete dítě přiložit na břicho ihned po porodu (pokud bude vše v pořádku).