Co je porodní plán a jak ho sestavit?

Porodní plán je seznam vašich přání, jak by měl probíhat váš porod, co očekáváte od zdravotníků nebo jaké postupy odmítáte.

Co je porodní plán?

Hlavní myšlenkou porodního plánu je předat porodníkům seznam přání těhotné ženy ohledně průběhu porodu a zákroků u něj prováděných. Porodní plán není náhradou za informovaný souhlas rodičky (například pokud se objeví komplikace a bude potřeba císařský řez).

Mít porodní plán není povinné, ale máte na něj právo. Říká to Úmluva o lidských právech a biomedicíně (součást právního systému ČR). V té se uvádí, že zdravotníci jsou povinni dbát předem vyslovených přání pacienta, který v době zákroku není schopen dát souhlas s lékařským postupem.

Na dodržování porodního plánu poté může dohlížet v průběhu porodu porodní asistentka, dula nebo váš doprovod.

Jak se lékaři drží porodního plánu? Podívejte se na hodnocení porodnic na eMimino.cz.

porodnice Hořovice

Co napsat do porodního plánu?

  • Plánujete takzvaně alternativní porod, například porod do vody (zde záleží na možnostech a vybavenosti porodnice, zda dokáže tyto přání splnit)
  • Kdo vás doprovází? Bude otec u porodu a na které porodní fáze? Bude za vás vyřizovat formality?
  • Jak chcete trávit kontrakce? Požadujete skákací míč? Sprchu? Ztlumená světla? Hudbu?
  • Chcete epidural? Oxytocin? Nebo naopak odmítáte klystýr či léky proti bolesti?
  • V jaké poloze chcete rodit? Klasicky na koze, vleže, nebo v sedě?
  • Přejete si po porodu bonding či neodnášet dítě na měření? Nechat dotepat pupečník?
  • Jak má vypadat péče na oddělení šestinedělí?

Jak začít? Inspirujte se v deníčku, jak může vypadat porodní plán.

Porodní plán se vám bude lépe sestavovat, pokud chodíte na předporodní kurzy nebo vám poradí dula nebo porodní asistentka. Představu si uděláte také při prohlídce porodnice, pokud ji ta vaše nabízí.

Zeptejte se také v Poradně duly na všechno, co vás okolo porodu za její asistence zajímá.

Kdy napsat a odevzdat porodní plán?

Na sestavení porodního plánu je ideální třetí trimestr. Záleží na vás, zda ho sepíšete v ruce, nebo na počítači a vytisknete. Porodní plán může být v jednotlivých bodech (což je pro zdravotníky přehlednější), nebo ve formě souvislého textu.

Sepsaný porodní plán pak odevzdejte ideálně při kontrole v porodnici, tedy okolo 36. týdne těhotenství. Zdravotníci s vámi mohou ještě prodiskutovat, zda je v porodnici reálné splnit váš plán, případně proberete jiné varianty a možný kompromis. Pokud porodní plán nepřinesete předem, doneste ho přímo při příjmu k porodu.

Zkušenosti z diskuze Psaly jste si porodní plán?

Žirafátko píše: "Využila jsem ho hlavně k tomu, že jsem si v hlavě srovnala, co vlastně chci. Nakonec mi porod vyvolali, takže mi bylo jasné, že to nepůjde tak přirozeně, jak chci. Byly u toho komplikace, takže jsem se na celej porodní plán vykašlala a prostě je nechala dělat svou práci, přesto jsem si prosadila takové pro mě důležité věci jako zkusit to bez nástřihu atd., naštěstí to byli profíci.

Kdybych měla porodní plán u prvního porodu, tak bych byla moc šťastná, škoda, že jsem ho tenkrát neměla. A hlavně! Manžel tam byl se mnou a věděl, co chci, a tak byl schopen bojovat, a to byla ta nejlepší věc."

Blogerka Tereza popisuje, co napsala do porodního plánu

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak sestavit porodní plán??