na přehled Encyklopedie

Šestinedělí po porodu. Na co se připravit?

Šestinedělí (puerperium) je prvních 42 dnů po porodu. Během nich se u ženy hojí porodní poranění, ustaluje se hladina hormonů a tělo se vrací funkčně a anatomicky do původního stavu. Maminka se také v těchto týdnech postupně sžívá s miminkem.

Co se děje v šestinedělí?

Během období šestinedělí probíhá hojení porodních poranění Drobná poranění porodních cest se hojí bez následků, větší tržná poranění se musejí pečlivě ošetřit a nesmí se do nich dostat infekce.

Časné šestinedělí trvá prvních sedm dní. Od osmého dne začíná šestinedělí pozdní. Tělo se postupně dostává do stavu jako před porodem a těhotenstvím. Přibližně jak dlouho trvá hojení?

 • Oběhový a dýchací systém začíná během dvou týdnů fungovat jako předtím.
 • Pochva se po porodu hojí asi 3 týdny.
 • Děloha se zmenšuje na velikost jen o něco málo větší než před otěhotněním, trvá to asi 6 týdnů.
 • Břišní stěna se stahuje cca 7 týdnů.
 • Děložní hrdlo se vrací do původního stavu asi 3 měsíce.
 • Funkční poměry v těle se také upravují v řádu týdnů.
 • Hormonální cykly se upravují 10 i více týdnů. Záleží částečně na tom, zda žena kojí či ne.

Začíná kojení

Během prvních dnů šestinedělí se spouští laktace a žena začíná kojit. Mateřské mléko je nejvhodnější stravou pro miminko, kojení ale také ovlivňuje zavinování dělohy a ustálení hormonální hladiny.

Než se hladina hormonů vrátí do původního stavu, nespustí se menstruace po porodu - teoreticky tedy žena nemůže otěhotnět. Tento stav se někdy označuje jako laktační sterilita. Otěhotnění v šestinedělí je sice málo pravděpodobné, ale rozhodně je možné.

Po porodu proto používejte ochranu - jednak předejte možné infekci, jednak si tělo dostatečně odpočine, než přijde případně další těhotenství. Ideální ochranou je kondom, lehce lubrikovaný. Po šestinedělí se můžete s gynekologem domluvit, aby vám předepsal hormonální antikoncepce pro kojící maminky.

Sex v šestinedělí

Lékaři doporučují kvůli poporodním poraněním vydržet 6 týdnů sexuální abstinence a teprve poté vyzkoušet postupně, zda už je pohlavní styk možný. Z počátku může být bolestivý, proto vezměte na pomoc lubrikační gel. Některé maminky na eMimino.cz nepociťovaly žádné potíže už 5 týdnů po porodu, jiné se necítily příjemně ani několik měsíců poté.

Více se dočtete v hesle Sex v šestinedělí.

Zpátky do kondice

Nikam nespěchejte. První týdny odpočívejte a užívejte si, že jste maminkou. Poporodní kila shodíte postupně například kojením. Vyhněte se jakémukoli přísnému hubnutí po porodu, projevilo by se to na kvalitě mateřského mléka.

Postupně můžete zapojit cviky na pánevní dno a jiná cvičení v šestinedělí. Aby vaše tělo dostávalo, co potřebuje, doporučujeme si přečíst heslo co jíst v šestinedělí.

Maminkám, které tráví šestinedělí po císařském řezu, se hojí jizva déle. Se cvičením ještě počkejte.

Komplikace v šestinedělí

Po šestinedělí maminka absolvuje kontrolní lékařské vyšetření. Pokud se vyskytnou jakékoliv komplikace, vyhledejte lékaře dříve. Může se objevit

 • krvácení - takzvané očistky běžně doprovázejí šestinedělí
 • bolestivost jizvy po nástřihu nebo po císařské řezu
 • špatné a bolestivé zavinování dělohy
 • infekce - těžká infekce může vést k sepsi (puerperální sepse neboli horečka omladnic) a lékaři mohou nasadit antibiotika.
 • zástava laktace
 • laktační psychóza

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Šestinedělí po porodu. Na co se připravit?"?