Miminko 7. týden po porodu: Už zvedá hlavičku

Šestinedělí je konečně za vámi… a zvládla jste to skvěle! Nejspíš jste už zjistila, že mít miminko je ta nejkrásnější a zároveň nejnáročnější věc na světě. Teď, sedmý týden po porodu, přichází na řadu vaše zdraví – čeká vás nejspíš gynekologická kontrola.

portrait-3-month-newborn-trying-crawl-hold-head-up.jpg portrait-3-month-newborn-trying-crawl-hold-head-up.jpg
+5

Prohlídka a sex po šestinedělí

V diskusi Kontrola po šestinedělí maminky píšou, jak probíhalo jejich první vyšetření. Gynekolog vás zkontroluje pohmatem, případně i ultrazvukem, a vezme stěr z pochvy. Také zkontroluje poporodní poranění – sešití po nástřihu nebo jizvu, pokud jste rodila císařským řezem.

Jestli se na první milování ještě necítíte, na rychlejší zhojení poranění pomáhá gel z dubové kůry nebo řepíkové sedací koupele (doporučují maminky v diskusi Sex po šestinedělí). A pro hladší průběh prvního milování vezměte k ruce lubrikační gel.

Maminky si nejčastěji pokládají otázku, zda první poporodní styk bude bolet. Podívejte se na zkušenosti jiných v diskusi První sex po porodu.

Jak manipulovat s miminkem

Víme, že se miminku věnujete s láskou a zacházíte s ním opatrně. Můžete to ale dělat ještě lépe a podpořit tak jeho svaly a správný vývoj celého tělíčka.

  • Doporučujeme proto video pořadu MamaLifeStyle Správná manipulace s miminkem. Odbornice na dětský vývoj Eva Kiedroňová v něm ukazuje, jak manipulovat s dítětem co nejlépe.
  • A pokud si nejste jistá ohledně nošení šátku a podpírání hlavičky, odpověď vám dá pořad Maminy s rozumem.

Tipy pro maminku a miminko na 7. týden po porodu

Tipy pro maminku a miminko na 7. týden po porodu

  • Pro inspiraci a srovnání si přečtěte diskusi Jak probíhá den 7týdenního miminka.
  • Váš drobeček je čím dál šikovnější. Už zvedá hlavičku a reaguje na podněty okolo sebe.
  • Podle stolice kojence poznáte, jestli dobře tráví a zda má dostatek mléka. U kojeného miminka také zjistíte, jak reaguje na vaši stravu. Po některých potravinách, které sníte, mu může být hůř (nejčastěji to bývá mléko, vejce, sója nebo ořechy). Zkuste jednu potravinu na pár dní vysadit a sledujte, jak vašemu drobečkovi je.
  • Zelená stolice se běžně vyskytuje u dětí krmených umělým mlékem. Konzistencí připomíná řidší míchaná vajíčka – hrudkovitá stolice je normální i u kojených miminek.
  • Trápí vaše zlatíčko kolika nebo prdíky? Pomáhají kapičky Espumisan nebo Bio gaia, masírování a cvičení s nožičkami. Někomu také zabere bezplenková metoda. A když si nevíte rady, napište si o radu v diskusi SOS, jak na prdíky?
  • Na zácpu zabírá fenyklový čaj nebo odvar z ovesných vloček, píšou maminky v diskusi Zácpa u kojeného miminka.
  • Aby se miminku dobře trávilo, nechte ho odkrknout. Jedna z maminek se už před vámi zeptala v laktační poradně, jak nechat dítě správně odříhnout.

Vývoj kojence týden po týdnu

Mohlo by vás zajímat:

VIDEO: Správná manipulace s miminkem

Načítám video...