8 případů, kdy miminku vyskočí vyrážka. Je třeba letět k lékaři?

Objevila se u vašeho čerstvě narozeného miminka vyrážka v obličeji nebo po tělíčku? Nepanikařte, s největší pravděpodobností se nejedná o nic vážného. Kůže novorozence je velmi tenká, jemná a citlivá. Miminka trpí na určité typy vyrážek velmi často.

Novorozená holčička s vyrážkou na obličeji. Kdy novorozeneckou vyrážku řešit a kdy čekat, než odezní? Zdroj: Canva
+10

Vyrážka u novorozence není nic neobvyklého. Pokožka miminka je v prvních týdnech jeho života velmi citlivá a snadno reaguje na různé podněty – ať už se jedná o složení stravy maminky (pokud kojí) nebo o výběr pracího prášku. Mnohdy ani nelze přesnou příčinu zjistit a velmi často jak se objeví, tak zase po čase odezní.

Pojďme si připomenout nejčastější kožní choroby, které se krátce po porodu nebo v prvních měsících života děťátka projevují výskytem vyrážky.

1. Olupování kůže

Každá maminka si přeje, aby její děťátko mělo hezky jemnou sametovou kůžičku. Mnohdy ale přijde nepříjemné překvapení, když se miminko krátce po porodu začne olupovat nebo se objeví červené skvrnky či pupínky. Většinou se není třeba obávat, je to normální a přirozený proces. Vzhled vašeho miminka se může během prvních týdnů života hodně měnit. A to i barva vlasů a kůže.

Olupování pokožky se objevuje proto, že miminko strávilo devět měsíců svého prenatálního života v plodové vodě. Po porodu tak dochází k přirozené obměně vrchní vrstvy pokožky. U každého miminka je tento proces zcela individuální. Obvykle stačí jen pokožku pravidelně promazávat dětským olejíčkem a zkrátit dobu koupání.

Příliš dlouhé namáčení může pokožku miminka ještě více vysušovat.

Novorozené miminko s vyrážkou na obličeji.Novorozenecké akné se může objevit kdykoli během šestinedělí. Zdroj: Canva

2. Novorozenecké akné

Patrně nejčastěji se u novorozenců setkáte s takzvaným novorozeneckým akné. Jedná se o drobné bílé pupínky. Kůže kolem nich může, ale nemusí být zarudlá. Novorozenecké akné se může objevit hned po narození, ale prakticky kdykoliv během šestinedělí. Akné většinou po čase samo zmizí a není potřeba žádné léčby.

Důležité je pupínky nemačkat a také příliš nemastit. Vyzkoušet můžete tekutý pudr, odvar z černého čaje nebo řepíku. Novorozenecké akné lze také potírat mateřským mlékem.

Je to akné, nebo ne. Zjistěte to v článku Jak poznáte novorozenecké akné a jak ho léčit?

REKLAMA

Stačí jeden správný krém a máte klid

sebamed Baby, dětský krém extra jemný

Ten od sebamed Baby funguje jako spolehlivý univerzál.

Péče o dětskou pokožku je někdy stejný opruz jako opruzeniny, kterých se chceme zbavit. Jeden krém na obličej, jiný na vyrážku, tělíčko, jo ještě ty opruzeniny… Mít jeden krémík, který funguje na všechno, je pro maminky úleva a pro prcky taky. Navíc je vhodný i pro atopiky.

Který je ten pravý?

3. Šupinky ve vlasech

Nažloutlé šupinky se objevují nejčastěji ve vlasové části, někdy také na obočí a čele miminka. Opět se jedná o kosmetickou záležitost, která miminku nijak nevadí. Krustičky se nazývají seboreická dermatitida a u novorozence to není nic neobvyklého.

Olupující kůžičku je vhodné pravidelně mazat dětským olejíčkem a vlásky vyčesávat dětským kartáčkem. Kůži se nesnažte strhnout násilím, protože dětská pokožka je velice citlivá a mohli byste svému děťátku ublížit. Vhodné je také postižená místa odmočit a poté vyčesat. Pomoci mohou i různé speciální masti a šampóny, které zakoupíte v lékárně bez předpisu.

Maminka dává miminko do postýlky a balí ho do deky. Vyrážka z tepla.Co jsou potničky a jak je ošetřovat? Zdroj: Canva

4. Potničky neboli vyrážka z tepla

Podobně jako u dospělých, tak i u miminek se mohou objevit potničky. Rodiče mají většinou tendenci novorozence více oblékat nebo balit do zavinovaček a dek. Někdy ale tuto situaci „neodhadnou“ a miminko se začne potit. Následkem toho se může objevit drobná vyrážka, která ovšem není infekční ani nijak nebezpečná a obvykle za pár dní sama odezní.

Potničky se projevují nejprve výsevem zarudlých skvrn, ze kterých se později stávají puchýřky naplněné tekutinou. Mohou se objevit prakticky kdekoliv po těle. Puchýřky po několika dnech prasknou a začnou zasychat. Hojení potniček je možné uspíšit například potíráním mastí Sudocrem nebo Bepanthen, které jsou určené na ošetření zadečku. Na hojení pomáhají také studené obklady, do koupele můžete přidat heřmánek.

5. Opruzeniny

Opruzeniny trápí miminka poměrně často, nejvíce pak v oblasti plenky. Citlivá dětská pokožka snadno reaguje na různé podněty. Prdelka miminka tak bývá opruzená velmi často. Dráždit ji mohou buď samotné plenky (někdy je třeba vyzkoušet více značek), nebo také některé čisticí ubrousky (pozor na ty parfemované).

Lékaři dnes často maminkám doporučují v prvních týdnech života ubrousky používat jen na cestách a doma miminku otírat zadeček čistou vodou. Pokud se už opruzeniny objeví, je třeba dbát na zvýšenou hygienu, nechat postižené místo více větrat a potírat vhodnými přípravky z lékárny.

Maminka natírá krém na suchou kůži miminka na tvářích.Atopický ekzém se projevuje suchou kůži. Zdroj: Canva

6. Atopický ekzém

Patrně největším strašákem je atopický ekzém, který se bohužel nevyhýbá ani nejmenším dětem. První projevy atopického ekzému neboli atopické dermatitidy se mohou objevit u kojence už mezi druhým a šestým měsícem života. Poznat atopický ekzém od jiného typu vyrážky není úplně jednoduché a je vždy lepší poradit se s lékařem.

Obecně lze říct, že atopický ekzém se vyskytuje ve formě drsné suché kůže, která může být červená. Ložiska se objevují nejčastěji v oblasti čela, tváří, vlasů, uší a krku, dále pak kolem loketních a zákolenních jamek. Miminko bývá neklidné, špatně spinká a je plačtivé.

O atopickém ekzému se můžete více dočíst Atopický ekzém u dětí: Co podle dermatologů opravdu zabere?

Miminko trpící kopřivkou. Vyrážka na ruce.Kopřivka většinou po krátké době sama ustoupí. Zdroj: Canva

7. Kopřivka

Velmi nepříjemná je také kopřivka, která především úporně svědí. Obvykle signalizuje reakci organismu na alergen, například příkrmy. Pro kopřivku je typický výsev rudých drobných pupínků, které se mnohdy objeví po celém těle. Vyrážka většinou po krátké době sama ustoupí po podání antihistaminik (záleží na věku dítěte).

8. Novorozenecký toxický erytém

Novopečené maminky také může znepokojovat, když si všimnou pár dní po porodu u svého miminka mnohočetných skvrn, které se mohou objevit kdekoliv po těle, nejčastěji na trupu. Většinou se jedná o červené skvrny o velikosti kolem jednoho centimetru, v jejichž středu je bíložlutý pupínek.

Na první pohled tento druh vyrážky může připomínat štípnutí. Přestože se esteticky nepůsobí toxický erytém nikterak hezky, opět se jedná o neškodnou vyrážku, která se vyskytuje až u 70 % novorozenců a obvykle do dvou týdnů sama zmizí. Lékaři doporučují postižená místa omývat převařenou vodou a potírat mateřským mlékem.

Maminka drží v náručí miminko s neštovicemi.Neštovice jsou vysoce infekční. Zdroj: Canva

Další typy vyrážky

U dětí do jednoho roku se mohou objevit také neštovice nebo molusky. Tyto typy vyrážky se však častěji vyskytují i větších dětí. Molusky často postihují děti s oslabenou imunitou nebo atopickým ekzémem. Jedná se o malé bělavé hladké pupínky s obsahem bílé hmoty. Jsou vysoce infekční a léčbu musí vždy stanovit lékař. Někdy stačí jen potírat mastí, jindy je třeba absolvovat drobný zákrok – takzvaný výškrab.

I neštovice patří mezi vysoce infekční onemocnění, kterým se mohou nakazit i děti do jednoho roku. Charakteristickým projevem neštovic jsou puchýřky s čirým obsahem, které brzy zasychají ve stroupek a v průběhu hojení mohou svědit. Kromě výsevu puchýřků může mít dítě také teplotu, bolesti hlavy, rýmu a kašel. Puchýřky po několika dnech zasychají a přestávají svědit.

Poraďte se s lékařem

Vyrážka je u miminek velmi častý jev. Dobrou zprávou je, že většina vyrážek, které se vyskytují v prvních týdnech života, miminku nijak nevadí a obvykle brzy zmizí. Pokud si ale nejste čímkoliv jisti, vždy je lepší poradit se s pediatrem.

Péče o dětskou pokožku vyžaduje maximální opatrnost a minimální používání různých kosmetických přípravků:

  • Obvykle si vystačíte s dětským olejíčkem a mastí na zadeček.
  • Lékaři dokonce často doporučují v prvních týdnech života omezit i časté koupání.
  • Bohatě stačí miminko otřít například žínkou a koupat dvakrát až třikrát týdně.
  • Pokud se děťátko pokaká, je ideální zadeček omýt pod sprchou nebo kohoutkem.

V péči o pokožku miminka buďte důslední, ale nic nepřehánějte. Vybírejte kosmetiku speciálně určenou pro miminko.

Maminka natírá olejem suché tvářičky miminka.Jaká jezkušenost redaktorkyz eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenost redaktorky

Moje dcera měla od narození už několik typů vyrážky. Nejprve se její kůže hodně olupovala, později nás trápilo novorozenecké akné a ve dvou měsících se objevily šupinky na hlavičce a na obočí. Novorozenecké akné odeznělo samo, na šupinky nám pediatr doporučil speciální šampón a krém, kterým potíráme třikrát denně. Po umytí šupinky z hlavičky opatrně vyčesávám a po dvou týdnech téměř žádné nejsou. Chce to opravdu trpělivost a za mě rozhodně lepší se vždy poradit s pediatrem.

Zkušenosti čtenářek z eMimino.cz

Ahojky, naše malá měla od narození také vyrážku, teda jen na pusince..červené flíčky s bílou špičkou, vždy to přešlo do stroupku, no asi novorozenecké akné. Potírala jsem jen Bepanthenem a asi do týdne to zmizelo :dance:
Ahoj, Míša to měl taky. Dětská řekla, že je to akné, že maximálně potírat heřmánkovým odvarem a čekat na konec šestinedělí. Povídá, slibuju, že to zmizí :lol: a kdyby ne, umíme to léčit, zatím ho nechte, ať se mu vyplaví ty vaše hormony z tělíčka. No a měla pravdu, zmizelo to samo.
Vypadá to na „novorozenecké akné“. malá na to dost trpěla. Pediatr nás vystrašil tím, že to prý může být atopický ekzém…tak jsem šla ke specialistce a nakonec to bylo jen to „akné“, dost typické. Doporučila to čistit kapkama ophthalmo septonex a na noc pak mastičkou namazat. S ničím dalším to nemíchat, neexperimentovat. A do týdne to bylo pryč.

Zeptejte se odborníka on-line

Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších

Prozkoumejte seznam odborníků

Máte zkušenosti s nějakým druhem vyrážky u dětí?

Hlasovalo: 52

Heslo odborně zaštiťuje:

Dermatolog

MUDr. Gréta Wohlová
Dermatologické centrum Anděl

Absolvovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 1992. V následujících letech získala praxi v oboru dermatovenerologie během pobytu na kožní klinice Fakultní nemocnice Bulovka a kožní klinice Fakultní nemocnice Motol.

Atestaci v oboru dermatovenerologie složila v roce 1999. V rámci vzdělávání se pravidelně zúčastňuje kongresů a seminářů včetně přednáškové činnosti. Je členkou Dermatovenerologické společnosti ČLS JEP.

MUDr. Gréta Wohlová pracovala v soukromých centrech estetické dermatologie – Ars Cosmetica a Pražském dermatologickém centru. V současné době se korektivní dermatologii věnuje v LC Anděl.

MUDr. Grétu Wohlovou najdete také na stránkách

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Co je to za vyrážku a jak léčit?

27.3.22 20:56
7

16denní miminko a vyrážka

9.7.21 11:53
4

Vyrážka u miminka.

Anonymní
5.4.21 07:40
21

Vyrážka na hrudníku u miminka

4.4.21 15:27
27

Suchá vyrážka u 10m miminka

24.3.21 07:22
8

Vyrážka u 2 měsíčního miminka

8.2.21 08:51
11

Vyrážka v obličeji a na hlavě miminka, může se jednat o ABKM?

26.1.21 13:22
15

Červený suchý flek na kůži miminka

13.6.20 10:11
34

Vyrážka, ekzém, podrážděná kůže u miminka

1.6.20 20:19
19

Červené bolavé krvavé fleky na zadečku

11.5.20 17:42
10

Akné, seborea, nebo exém

10.5.20 18:42
27

Fleky na nohou u miminka

30.4.20 21:16
16

Vyrážka miminko 5 měsíců

14.4.20 08:19
6

Vyrážka na noze na vnitřní straně stehna

10.2.20 13:41
2

Vyrážka u miminka - co to je?

8.2.20 19:17
13

Suchá červená vyrážka na tváři

24.9.19 14:20
6

Vyrážka na hlavičce miminka

30.8.19 17:02
15

Miminko 1 měsíc - vyrážka

2.8.19 16:41
2

Vyrážka miminko 6 měsíců

24.2.19 12:39
3

Miminko - vyrážka

16.1.19 22:24
14

Jak rychle se projeví alergická vyrážka u miminka?

9.1.19 19:18
17

Miminko vyrážka kolem pusy

20.12.18 06:57
13

Vyrážka a pupínky kolem obličeje

8.12.18 17:19
1

Vyrážka na nohou batolete

23.11.18 15:04
1

Červené suché mapky s vyrážkou

18.11.18 06:48
8

Co to prosím má okolo pusinky?

3.10.18 18:40
15

Zkušenosti s pupínky, co nemizí

22.9.18 03:43
41

Pupínky na krku miminka

14.9.18 16:24
1

Červené pupínky a loupající se kůže

7.9.18 18:05
5

Ahoj maminky, co to může být za vyrážku?

7.9.18 14:02
7

Co na vyrážku?

28.8.18 13:35
20

Vyrážka na chodidlech a rukách u novorozence

26.8.18 15:16
7

Červené pupínky u 4 měsíční dcery

24.8.18 11:27
6

Červené pupínky u měsíčního miminka

20.7.18 17:14
7

Nevíte, co to je to za vyrážku?

22.6.18 20:26
6

Stěhující se vyrážka

8.6.18 10:30
1

Svědivá krupičková vyrážka

6.6.18 14:23
19

Vyrážka (kopřivka)

3.5.18 15:40
4

Vyrážka v obličeji u měsíční holčičky

16.4.18 13:32
29

Z čeho může být ekzémovitá vyrážka u čtyř a půl měsíčního miminka

13.4.18 09:12
70

Potnicky u měsíčního miminka

4.4.18 11:29
7

Vyrážka u 5. týdenního miminka - co to může prosím být?

25.2.18 13:43
17

Vyrážka po použití Bepanthenu

12.11.17 19:41
5

Vyrážka u miminka bez příčiny

27.10.17 12:53
2

Nezbarvené, nesvědící pupínky

24.10.17 23:05
1

Kojenecká vyrážka

12.5.16 11:44
18

Novorozenecká vyrážka, nebo atopák?

13.11.15 15:09
13

Co je to za vyrážku? (Foto uvnitř)

27.3.15 18:49
51

Vyrážka u novorozence ve 3. týdnu

24.1.14 11:33
23

Potníčky na tváři nemizí

7.10.13 19:43
8

Pupínky na tváři kojence

7.10.13 19:37
18

Vyrážka - červené fleky

6.5.13 03:34
18

Potničky či vyrážka-PORAĎTE

25.5.11 15:11
21

Vyrážka u miminka

28.6.10 09:22
9

Vyrážka u novorozence – má vliv moje strava?

27.11.09 09:57
12

Vyrážka - reakce na sluníčko?

14.6.06 17:24
9

Potníčky na hlavičce

9.1.06 03:40
9

FAQ

Vadí miminku vyrážka?

Vyrážka u novorozence není nic neobvyklého. Pokožka miminka je v prvních týdnech jeho života velmi citlivá a snadno reaguje na různé podněty. Mnohdy ani nelze přesnou příčinu zjistit a velmi často jak se objeví, tak zase po čase odezní.

S jakými druhy vyrážky se můžeme setkat?

Nejčastěji se objevuje olupování kůže. Jde o přirozený projev pokožky, protože miminko strávilo dlouhou dobu v plodové vodě. Dále není nijak výjimečné ani novorozenecké akné, které většinou samo odezní. Nechybí ani potničky, které se objevují, když je miminko přehřáté.

Jak se zbavit šupinek ve vlasech?

Nažloutlé šupinky se objevují nejčastěji ve vlasové části, někdy také na obočí a čele miminka. Krustičky se nazývají seboreická dermatitida a u novorozence to není nic neobvyklého. Olupující kůžičku je vhodné pravidelně mazat dětským olejíčkem a vlásky vyčesávat dětským kartáčkem.

Jak poznám atopický ekzém?

První projevy atopického ekzému neboli atopické dermatitidy se mohou objevit u kojence už mezi druhým a šestým měsícem života. Poznat atopický ekzém od jiného typu vyrážky není úplně jednoduché a je vždy lepší poradit se s lékařem. Ložiska se objevují nejčastěji v oblasti čela, tváří, vlasů, uší a krku, dále pak kolem loketních a zákolenních jamek.

Jaké další typy můžeme u dětí pozorovat?

Objevuje se nepříjemně svědivá kopřivka, novorozenecký toxický ekzém, který je ale neškodný. Problematické a infekční jsou ale molusky a neštovice.

Zdroje

  1. Autor: Nick Nguyen, MD, FAAP , Sheilagh M. Maguiness, MD, FAAD, FAAP , Název: Baby birthmarks and rashes , Rok vydání: 2019 , Vydavatel: AAP , Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin-care/Pa...
  2. Autor: NINA R. O'CONNOR, MD , MAURA R. McLAUGHLIN, MD , PETER HAM, MD , Název: Newborn Skin: Part I. Common Rashes , Rok vydání: 2008 , Vydavatel: American Family Physician , Zdroj: https://www.aafp.org/afp/2008/0101/p47.html
  3. Autor: American Osteopathic College , Název: Erythema toxicum neonatorum , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: American Osteopathic College , Zdroj: https://www.aocd.org/page/ETN
  4. Autor: Mary L. Gavin, MD , Název: Erythema toxicum , Rok vydání: 2022 , Vydavatel: Nemours Foundation , Zdroj: https://kidshealth.org/en/parents/erythema-toxicum.html
  5. Autor: Flávia Pereira Reginatto M.D., Ph.D. , Fernanda Mello Muller M.D. , Juliano Peruzzo Sc.M., M.D. , Tania Ferreira Cestari M.D., Ph.D. , Název: Epidemiology and Predisposing Factors for Erythema Toxicum Neonatorum and Transient Neonatal Pustular: A Multicenter Study , Rok vydání: 2017 , Vydavatel: Pediatr Dermatol , Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/pde.13179