Jídelníček kojence - jak přikrmovat?

Ať už své děťátko krmíte mateřským nebo umělým mlékem, zhruba po půl roce věku je načase začít s prvními příkrmy. Jaké potraviny by měl obsahovat jídelníček kojence?

Mateřské mléko – nejvhodnější strava pro miminko

Odborníci doporučují jako hlavní výživu miminka mateřské mléko, které mu dodává veškeré potřebné živiny. Přirozené kojení nejen podporuje správný vývoj dítěte, ale také zlepšuje jeho imunitní systém a posiluje vazbu mezi ním a maminkou. V kojení pokračujte v ideálním případě až do dvou let věku dítěte.

Jak zahájit kojení?


Důležitou podmínkou zahájení úspěšného kojení je přiložení novorozeného miminka k prsu maminky, a to do půlhodiny po porodu. Novorozenec by měl mít možnost sát mateřské mlíčko v jakoukoliv denní dobu. V prvních dnech kojte z obou prsou. V následujících týdnech kojte z jednoho prsu a následně druhého. Kojené dítě nenechávejte přisáté k prsu zbytečně dlouho. Většinu mléka dítě stejně zkonzumuje během prvních deseti minut. Věnujte také pozornost správné technice kojení.

Výživa umělým mlékem

Nemůžete z jakýchkoliv důvodů kojit? Nezoufejte, i tak vaše děťátko nebude strádat. Kojenecká mléka mu také dodají látky potřebné pro správný vývoj.

Do jednoho roku dítěti podávejte tzv. mléko počáteční a od 4. do 36. měsíce věku krmte tzv. pokračovacím mlékem. Mléka počáteční a pokračovací se liší ve svém složení a jsou specificky upravená tak, aby co nejlépe napodobovala přirozené mateřské mléko.

Alergie na bílkovinu kravského mléka


Některá miminka na umělé výživě (přibližně 3 % kojenců) trápí alergie na kravské mléko, která se projevuje trávicími obtížemi. Pokud lékař potvrdí, že za průjem, zvracení nebo nadýmání a další bolesti bříška může právě tato alergie, podávejte miminku hypoalergenní mléka. Pokud dítě trápí reflux, sáhněte po antirefluxovém mléku.

3 etapy výživy dítěte

Výživu kojence dělíme na 3 období, která v sebe plynule přecházejí po cca 5 měsících:

  1. období mléčné – Pro kojené miminko představuje výhradní zdroj výživy mateřské mléko do 6 měsíců věku. Dítě na umělé výživě konzumuje pouze umělé mléko do 4 měsíců věku. V tomto období nemusí přijímat další stravu. Ve zvlášť horkých dnech však zvyšte příjem tekutin. Kojenec spotřebuje v tomto období 150 – 180 ml/kg/den, maximálně však 1 l mléka/den.
  2. období přechodné – v tomto období dostává dítě k mateřskému mléku nebo k mléku uměle připravenému nejrůznější příkrmy.
  3. období přidávání upravené stravy pro dospělé – optimálním zdrojem živin kojenců ale stále zůstává mléko mateřské.

Sháníte tipy na polévky pro nejmenší, domácí kašičky, masozeleninové bašty a další recepty pro děti, přidejte se do soukromé skupiny Vaříme pro kojence a batolata.

První příkrmy


Příkrm začněte podávat tehdy, když kojení nebo umělé mléko nestačí pokrýt energetické nároky kojence. Každé dítě je jiné, ale většinou to bývá v období, kdy přesáhne hranici šesti kilogramů, je častěji hladové, budí se v noci nebo jeví zájem o jídlo dospělých. Přečtěte si, kdy začít s příkrmy u kojených a nekojených dětí.

Zavádění příkrmů


Při zavádění příkrmů buďte trpěliví. Pro dítě se jedná o něco úplně nového – zkoumá nové chutě i strukturu jídla a jeho vůni. Příkrm podávejte lžičkou, vhodná je plastová lžička. Počítejte s tím, že jídlo bude všude, a tak využijete bryndáček. Děťátko by se při krmení mělo cítit pohodlně, a tak mu pořiďte i jídelní židličku. V článku jak začít s příkrmy se dozvíte více. Dodržujte také 5 základních pravidel pro příkrmy.

Projděte si také inspiraci na recepty na příkrmy na každý den.

Zeleninové příkrmy


Složení prvního příkrmu by mělo být jednosložkové. Nejprve stačí jen pár lžiček – hlavní složkou potravy je stále mléko. Nejdříve vyzkoušejte zeleninová pyré. Zelenina má totiž neutrálnější chuť, a tak si na ni dítě lehce zvykne. Rozmixujte třeba tuto zeleninu: mrkev, brokolice, dýně, brambory, hrášek, fazolky, špenát nebo celer.

Masozeleninové příkrmy


V průběhu následujícího měsíce podávejte příkrmy vícesložkové. Zkuste přidat i první maso a potraviny kombinujte. Nejmenším chutná např. zelenina s kuřecím masem, čerstvé telecí maso se zeleninou a bramborem, maso s rýží. Na jednu porci připadá 20 g masa. Od půl roku věku dávku zvyšujeme na cca 40 g. Dítěti podávejte masový příkrm 6× týdně.

Ovocné příkrmy


Po masovo-zeleninovém příkrmu zavádějte do jídelníčku kojence ovocné pyré. Ovocné pyré klidně smíchejte také s neslazeným jogurtem. Pozor ale na tvaroh – v prvním roce miminka se nedoporučuje vzhledem k vysokému obsahu bílkovin.

Přírodní ovocné šťávy podávejte nejdříve v pátém měsíci života. Děti kojené a i ty, které jsou krmeny umělým mlékem, mají dostatečný příjem vitamínu C, není proto potřeba ho dále doplňovat.

V průběhu šestého měsíce do jídelníčku zařaďte také mléčné obilné kaše. Do jednoho roku dítěte mu příkrmy nijak nedochucujte – nepoužívejte žádná sladidla, sůl či koření.

Přidejte také vy recept na příkrm pro kojence nebo se jen inspirujte ostatními maminkami.

Potraviny s lepkem pro kojence


Potraviny, které obsahují lepek, by jídelníček kojence měl obsahovat až od ukončeného šestého měsíce věku. V tomto období je riziko rozvoje celiakie (nesnášenlivosti lepku) už daleko menší.

Podívejte se na video s inspirací na jídelníček kojence:

Mohlo by vás zajímat: