na přehled Encyklopedie

Pasení koníčků podporujte každý den

Pasení koníčků je pozice miminka na bříšku, která prospívá jeho vývoji. Dítě se opírá o lokty, později o dlaně, a zvedá hlavičku. Dávejte ho do této polohy několikrát denně, alespoň na pár sekund nebo minut. Pást koníčky totiž potřebuje už od narození, aby se mu zpevňovaly svaly. Ve 4. měsíci pak pevně drží hlavičku vzhůru. A poloha je mu příjemnější než na počátku.

Proč je pasení koníčků důležité?

  • nacvičuje držení hlavy
  • posiluje krční a zádové svaly
  • připravuje tělo na přetáčení a lezení
  • chrání před zdeformování hlavičky a proleženinami
  • snižuje riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence)
  • miminko má lepší rozhled, když zkoumá okolí

První a druhé vzpřímení

Miminko po narození má při spaní zadeček nad úrovní hlavičky. O zaťaté pěstičky se ještě neopírá. Maximálně natočí hlavičku na stranu. S přibývajícím věkem přenáší těžiště z hrudníku do pánve. Ve třech měsících věku se lépe zapírá o lokty a hlavičku udrží.

V půlroce ji zvládne i otáčet. Opírá se o celé lokty, dlaně zůstávají otevřené, pánev na podložce.

Okolo 6. měsíce přichází druhé vzpřímení - to označuje polohu, kdy se miminko na bříšku opírá o dlaně a napíná paže.

Každé miminko se ale vyvíjí svým tempem. Některé děti se opírají o dlaně už ve 4 měsících, jiné se to naučí až v 8. měsíci věku.

Pasení koníčků - jak na to?

Dítě nechte pást koníčky na tvrdé zemi, nikoliv na měkké matraci. Potřebuje se totiž pevně zapřít. Otáčení na bříško opakujte několikrát denně, alespoň s hodinovým odstupem po krmení.

Zpočátku může miminko plakat nebo se různě ozývat, protože mu poloha není příjemná. Postupně se mu bude líbit více. Hlavně až zjistí, jaký má najednou rozhled.

Jak dítě motivovat, aby páslo koníčky a vydrželo v této poloze?

Zabavte ho. Ukazujte mu hračku, povídejte si s ním a rozesmívejte ho. Hlaďte ho po zádech, případně mu lehce tlačte na zadeček.

Nelíbí se mu na bříšku? Otočte ho zas zpět na záda a po chvilce zkuste pást koníčky znovu.

Nepase koníčky, co s tím?

Romik píše: „Na tříměsíční kontrole nám doktorka ukázala jeden cvik (není to Vojtovka) a za týden Nikolka pásla jako divá. Nahatou jsem si jí položila na záda, vzala její kolínko (ohnuté do pravého úhle) a pomalu jsem jí tlakem na to kolínko přetočila na bříško. Tohle jsme cvičily 5× na každou stranu 3× denně tuhle sérii. Po pár dnech byly vidět výsledky.“ více v diskuzi (ne)pasení koníčků»

Máte dotaz na odborníka? Radu vám dá on-line poradna fyzioterapie dětí a dospělých.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Pasení koníčků podporujte každý den"?