Obsah článku
Skrýt ZobrazitU většiny dětí se začínají prořezávat mléčné zoubky mezi 4. a 7. měsícem života. Růst zoubků může být doprovázen bolestí dásní a nespavostí. Na bolest pomůže nejen masáž dásní, obklady a tišící bylinky, ale i kousátko. Co přesně dělat, aby nebyl růst prvních zoubků vašeho miminka noční můrou?
Kdy dětem rostou zoubky
Základy mléčných zoubků jsou u dětí založeny již v prenatálním období. U většiny dětí se začínají prořezávat mezi 4. a 7. měsícem života. Zoubkům kojenců se říká dočasné, mléčné nebo taky jednoduše dětské. Po jisté době tyto zoubky vypadnou, aby uvolnily prostor zubům trvalým, tzv. permanentnímu chrupu.
Kolem již zmiňovaného šestého měsíce se začnou klubat přední dolní řezáky. Pak následují dva přední horní řezáky a dolní dvojky řezáky. Horní dvojky řezáky se začnou klubat kolem desátého měsíce věku. Do dvanáctého měsíce se začnou protlačovat také první stoličky. Špičáky pak začínají růst v šestnáctém měsíci a do třicátého měsíce i druhé stoličky.
Mléčný chrup tvoří celkem 20 zoubků (deset v horní a deset v dolní čelisti):
- 8 řezáků
- 4 špičáky
- 8 stoliček
Jak lezou zoubky
- Začátek prořezávání – mezi 6. a 16. měsícem věku dítěte.
- Každému zubu trvá přibližně 8 dní, než vyroste.
- Všech 20 mléčných zubů má dítě zhruba kolem 3. narozenin.
Přečtěte si také článek Dětské zuby bez kazů aneb Jak se o ně starat od kojence po školáka?

Jak poznat růst zubů u miminek
Asi v půl roce života si maminky všimnou jakési neklidnosti a nespokojenosti miminka. Zub se při růstu musí dostat skrz dáseň, a to je velmi nepříjemné. Dítě zažívá neznámé pocity a bolest, a proto je podrážděné a plačtivé. Zejména v období, kdy se prořezávají veliké stoličky, může být miminko „extra protivné“.
Jaké jsou příznaky růstu zubů?
- Dítě častěji a intenzivně pláče,
- vyžaduje pozornost,
- dásničky mohou být nateklé, červené,
- miminko slintá,
- cucá si ručičky, strká vše do pusinky,
- má červené tvářičky,
- mění se mu spánkový režim,
- má menší chuť k jídlu,
- může se objevit zvýšená teplota.

7 způsobů, jak ulevit od bolesti
1) Masáž nic nestojí
Začněte masáží. Jemně masírujte tvářičku, ale klidně i dásničku samotnou. Použijte kokosový olej (ideálně v bio kvalitě), protože ten pomůže ulevit od bolesti. Do oleje můžete přidat také vůni, aromaterapie funguje. Pomoci může levandule nebo heřmánek. MDDr. Karolina Kalantyrskaja, vedoucí lékařka dentálního centra Karolinum upozorňuje: „Při první masáži naneste jen menší množství oleje nebo aroma a sledujte, jak dáseň a pokožka miminka reaguje. Pokud je extrakt příliš silný nebo má dítě alergickou reakci, dojde k výraznému podráždění místa. Kýžený efektu úlevy se nedostaví…“
A jak přesně na masáž?
Na tvářičce v oblasti dásní prsty jemně promasírujte směrem od
bradičky k zoubkům. Některým dětem se může líbit i jemné
pochodování prsty po tvářičce v oblasti dásní. A promasírovat můžete
i ouška, je prokázáno, že tím také ulevíte od bolesti při
prořezávání zoubků. Jak? Chyťte ouško děťátka dvěma prsty, zespodu a
seshora. Krouživými pohyby jemně masírujte ouško zdola směrem nahoru.
2) Obklad pomůže při bolesti
Na opuchlé dásně a tváře přiložte obklad. Namočte kapesník do studené vody, případně do vychladlého heřmánkového čaje.
3) Pomoc hledejte i v lékárně
Existují léčivé přípravky, díky kterým bude růst zoubků snesitelnější nejen pro vás, ale hlavně pro miminko. Čtěte vždy velmi pozorně příbalový leták. V lékárně vám určitě rádi a ochotně poradí, co by mohlo vašemu miminku pomoci proti bolesti i neklidnosti.
Je-li bolest opravdu velká, což určitě podle chování miminka poznáte, neváhejte a sáhněte po analgetickém léku. Čípky proti bolesti pomohou. I zde se poraďte s lékárníkem.

4) Homeopatika při růstu zoubků mohou také zabrat
Homeopaté nejčastěji sahají po přípravcích Belladonna 9 C a Chamomilla 15 C. Belladonna obecně uleví od bolesti a horečky, Chamomilla – heřmánek – uklidní tělo i mysl, zjemní bolest a pomáhá hojit rány. Kuličky se rozpustí ve vodě nebo přímo v mléce (ve studené tekutině to jde hůř, proto použijte spíše vlažnou). Homeopatika se podávají do úlevy od problému. MDDr. Karolina Kalantyrskaja k tomu říká: „Pozor na kuličky! Aby nevznikla obstrukce dýchacích cest. Nevíte, co je schopná nevyspalá matka přehlédnout… Doporučila bych spíše perorální roztok Camilia, se kterým mám dobrou zkušenost. Případně homeopatikum ve formě čípků Viburcol.“
Protože homeopatie ale na problém kouká komplexně, je rozhodně lepší navštívit odborníka homeopata.
5) Bylinky: Zázrak z přírody
Při většině potíží vám dokáže pomoci i příroda. Nebojte se sáhnout po bylinkách. Výborný je heřmánek, ten lze použít i k masážím a obkladům. Dásně můžete také masírovat měsíčkovým olejem (nejlépe v bio kvalitě). Odvar k pití připravte z proskurníku, heřmánku a fenyklu.
6) Chladivé gely proti bolesti při růstu zubů
V lékárně lze volně zakoupit také různé chladivé gely, které
pomáhají. Některé obsahují i složku analgetik, dokážou být proto velmi
účinné. Používají se k přímé masáži dásní, které se gelem mažou
a miminku během chvilky uleví.
I v tomto případě se neváhejte obrátit na lékárníka s prosbou o radu
a doporučení. Jedno pro vás má i paní doktorka Kalantyrskaja:
„Skvělý je například Herbadent gel. Děti ho milují. Navíc je to
český výrobek.“
7) Trpělivost. Každý zoubek jednou vyroste
Snažte se miminko chlácholit, noste jej, mazlete se s ním. Kojíte-li, dopřejte mu to co nejčastěji. Nosíte-li v šátku nebo nosítku, stanou se nyní vašim největším pomocníkem. Blízkost maminky miminku velmi ulevuje.
Pokud se u dítěte neobjeví první zoubek do 1. roku, kontaktujte dětského zubaře.

Kdy dát miminku kousátko
Staré známé doporučení je používání tzv. kousátek. Jakmile děťátku začnou růst zoubky, začne si automaticky strkat do pusinky nejen ručičky, ale vše, co najde. Okusování nejrůznějších kousátek přináší dětem úlevu a pomáhá lépe snášet nepříjemné prořezávání zoubků. Dobré je proto nabídnout mu kousátko. Odborníci na zmírnění potíží při růstu zoubků doporučují zejména kousátka naplněná gelem, která lze vychladit.
REKLAMAMAM kousátka: Skvělé pro rozvoj a smysly dítěte
Kousátka od MAM jsou skvělí pomocníci při prořezávání zoubků a zároveň i oblíbené hračky. Vše v jednom. Byly vyvinuty společně s lékařskými odborníky. A tak jsou skvělými bezpečnými hračkami, se kterými miminka objevují smysl pro dobrodružství a motorické dovednosti. A zároveň je chladí a masírují jim dásně a první zoubky.

Jak vybrat kousátko
Kousátko vybírejte instinktivně, volte ten správný tvar, ale nezapomínejte ani na barvu. Ta bude hodně zajímat vaše dítko! Na trhu je mnoho různých tvarů a velká škála barev. Miminku se kousátko musí dobře držet, mělo by padnout do ručičky, nesmí být velké ani těžké. Nabídka na trhu je opravdu velká a není jednoduché si vybrat.
Podstatný je samozřejmě také materiál, který je použit k výrobě kousátka. Existují specializované prodejny, hračkářství, kde vám s výběrem poradí. Dbejte na kvalitní ověřenou značku výrobce kousátka. Nechcete přece ohrozit zdraví svého miminka. Jak ke kousátkům s úsměvem poznamenává paní doktorka z dentálního centra Karolinum: „Kousátka jsou klasika, ale řekněme si na rovinu, že děti milují si dásně dřít čímkoliv.“
Druhy kousátek
- Kousátka pro první zoubky. Některé mají kulaté hrbolky, které napomáhají prořezání prvních zoubků. Jiná jsou opatřena kuželovitými hrbolky, které usnadňují růst stoliček.
- Kousátka ve tvaru dudlíku jsou velmi praktická. Jsou určená pro děti, které ještě nemohou sami držet kousátko. Stejně jako kousátka pro růst prvních zoubků jsou zpravidla dvou typů: pro prořezávání řezáků a pro prořezávání prvních stoliček.
- Chladící kousátka jsou plněna vodou, nebo gelem. V obou případech kontakt dásně s vychlazeným povrchem kousátka působí na dítě velmi blahodárně a protibolestivě. Pro jeho vychlazení postupujte podle návodu na obalu. Nikdy nedávejte do mrazáku!
- Hrací kroužky podporující vývoj dítěte jsou velmi rozmanité, co se textury, tvaru a barvy týče. Jsou pro starší děti, které v pohodě kousátko udrží a trénují si s ním svou zručnost.
Proč se prvním zoubkům říká mléčné?
Zubaři sice mluví o dočasném chrupu, ale obecně se jim říká mléčné zoubky. Není zcela jisté, proč je takto nazýváme. Buď proto, že se děťátku prořežou v době, kdy je ještě plně kojeno a mateřské mléko je jeho oblíbená (a často i jediná jediná) potrava. Nebo se někteří přiklání k domněnce, že se jim tak říká prostě proto, že mají barvu mléka. Jsou bělejší než zuby trvalé. Proč jsou bělejší? Mají tenčí sklovinu.

Zkušenosti maminek z eMimino.cz
Tohle období se nazývá orální - právě proto, že vše zkoumají pusou, tvorba slin je větší…no kdybych to měla brát opravdu podle druhorozené, tak pediatrička říkala, že už se jí tlačí v pátým měsíci a prorazil ji první v osmémDo té doby a i potom - zuřivě ohryzávala a slintala…prostě to tak je
některým to vyroste aniž si toho někdo všimne, některé slintají i když nerostou,…
Ted jsem nedavno cetla ze se ma zmrazit kousek bananu a dat diteti na cucani. Sice bude jako prasatko, ale urcite mu to ulevi, jinak u nas na noc nurofen a dudlik - smejdi sitam s nim, je takovej velkej, kulatej a silikonovej.
Tento týden se nám prořezali dva zoubky. Zabral nám na noc paralenový čípek. Z těch gelů já osobně mám docela strach … po přečtení na netu kolem Calgelu … no asi bych to Honzíkovi nedala. Nám doktorka doporučila homeopatikum Chamimilla vulgraris 9ch. Mrkni se do nějkých diskuzí na netu. My máme relativně teď klid, tak to máme zatím schované ve skříni.

Zeptejte se odborníka on-line
Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších
Prozkoumejte seznam odborníků
Má více jak desetiletou praxi v oboru stomatologie. Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Palackého, absolvovala stáž ve Švýcarsku a následně působila ve své osobní praxi v Karviné. Nyní je majitelkou a vedoucí lékařkou dentálního centra Karolinum.
Jejím cílem je sanovat pacienta tak, aby bylo vše perfektně funkční a estetické. V dentálním centru Karolinum se jí daří sloučit špičkové vybavení a idividuální přístup k zákazníkovi.
MDDr. Karolinu Kalantyrskaju najdete také na stránkách