na přehled Encyklopedie

Rodičovský příspěvek 2019: Aktuální informace

AKTUALIZUJEME - Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc od 1. ledna 2020. Níže najdete současné platné podmínky pro čerpání rodičovského příspěvku.

Rodičovská dovolená je doba, po kterou zůstáváte s s nejmladším dítětem doma, maximálně do jeho 4 let věku. Během této dostáváte od státu rodičovský příspěvek. Čerpat ho může i tatínek, pokud zůstává na rodičovské dovolené on. O příspěvek se žádá na Úřadě práce, vyplácí se zpětně. Tzn. například v březnu 2019 dostanete částku za únor 2019.

Jak funguje rodičák - výše rodičovského příspěvku

Každá maminka má od státu k dispozici 220 tisíc korun. Ty však nemůže čerpat najednou, ale Úřad práce postupně posílá každý měsíc částku na účet. To znamená: čím kratší rodičovská dovolená, tím vyšší částka vám chodí na účet (a tím rychleji ji vyčerpáte). Od 1. ledna 2018 už neexistuje omezení doby a výše příspěvku. Můžete si tedy rozložit čerpání, do kolika měsíců chcete. Dolním stropem je 6 měsíců čerpání příspěvku, čerpat můžete maximálně do čtvrtých narozenin dítěte. Výši rodičovského a délku čerpání si mohou zvolit nejen pracující maminky, ale také OSVČ (i tedy ty bez placeného nemocenského pojištění), dále studentky, maminky na rodičovské dovolené nebo maminky dlouhodobě na úřadu práce.

Dobu čerpání a výši příspěvku můžete měnit i v průběhu rodičovské dovolené - stačí vyplnit a odeslat formulář na stránkách MPSV. Výpočet vám usnadní kalkulačka rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek není to samé jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Na rodičovský příspěvek máte nárok automaticky, ale pro získání PPM potřebujete placené nemocenské pojištění.

Výše rodičovského příspěvku měsíčně

Může být maximálně ve výši vaší mateřské (PPM), nejkratší doba čerpání je nově 6 měsíců (nikoliv 19 měsíců). Horní limit jsou stále 4 roky vašeho dítěte, tehdy vyplácení končí. Maminky, které dostávaly dříve 3800 Kč (studentky, OSVČ bez nemocenského, atd). mohou nyní čerpat 7600 Kč po celou dobu rodičovské, nejen prvních 9 měsíců.

Rodiče dvojčat a vícerčat mají nárok na rodičovský příspěvek ve výši 330 000 Kč (dosud měli stejnou částku jako ostatní). Měsíčně mohou dostat 1,5násobek toho, co dostávají rodiče jednoho dítěte.

Pozor, změna! Navýšení rodičovského příspěvku od roku 2020

Od 1. 1. 2020 se rodičovský příspěvek zvýší ze současných 220 tisíc korun na 300 tisíc korun. Navýšení se týká rodičů, kteří budou mít nárok na rodičovský příspěvek kdykoliv od ledna 2020, ale i těch, kteří jej již budou pobírat v době jeho zvýšení. V takovém případě se částka rodičovské zvedne automaticky. Dokonce i rodiny s již vyčerpaným příspěvkem, jež budou mít 1. 1. 2020 dítě mladší 4 let, dostanou od státu ještě 80 tisíc navíc.

Kde a jak žádat o rodičovský příspěvek

Gábííí píše: „O ro­dičovskou dovolenou žádáš písemně svého zaměstnavatele po ukončenímateřské dovolené a třeba vybrání staré dovolené. O ro­dičovský příspěvek žádáš pracovní úřad ve tvém bydlišti, nejlépe před ukončením mateřské. Tam se také rozhodneš, na jak dlouho chceš být doma a pobírat RP.“ více v diskuzi Kdy nahlásit délku rodičovské dovolené»

Co potřebuju k rodičovskému příspěvku?


  • vyplnit formulář Volba výše rodičovského příspěvku
  • přidat kopii rodného listu dítěte
  • vyplnit Potvrzení o denním vyměřovacím základu (vydává zaměstnavatel) NEBO Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) z Úřadu práce
  • odeslat dokumenty přes datovou schránku nebo je odnést na Úřad práce, kam místně patříte

Hledáte práci při rodičovství? Zeptejte se, jaké máte možnosti, v Poradně na téma, jak najít přivýdělek na mateřské a rodičovské.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace"?