Kdy mužů žádat rodičovský příspěvek?

16.12.19 12:35

Kdy mužů žádat rodičovský příspěvek

Ahoj, chtěla bych se zeptat kdy mužů žádat rodičovský příspěvek, dítě se mi má narodit 29.2.2020, je možné žadat dřív než se narodí? Slyšela jsem od známe, že mužů pořádat v 8 měsíci těhotenství. Moje první a vůbec nevím jak to chodí, děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2888
16.12.19 12:47

Jestli si to ta tvoje známá nespletla s Peněžitou pomocí v mateřství (PPM). Ta se bere šest až osm týdnů před porodem. Jinak o rodičovský příspěvek se žádá až po narození dítěte a k žádosti potřebuješ rodný list dítěte a pokud budeš brát tu PPM, tak až ke konci pobírání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
298
16.12.19 12:48

@KristýnKumar Ne, na rodičovský příspěvek je nárok až po narození. Můžeš tak akorát zažádat o mateřskou, na níž se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. Podmínka pro získání je být účastna 270 dní v posledních dvou letech na nemocenském pojištění, takže pokud jsi pracovala máš nárok, gynekolog ti dá žádanku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.12.19 12:50

@PapeJ Mohla by ste mi rozepsat co znamená tak PPM, děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8412
16.12.19 12:55

Penezita pomoc v mateřství. Seš zamestnana, nebo si byla v poslední době?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.12.19 12:59

Ne, nemuzete zadat pred tim, nez se dite narodi.
Zavolejte si na prislusny urad ve vasem bydlisti a zeptejte se jich, kdy mate prijit. Zpravidla vas pozvou kdykoliv po narozeni ditete, az mate rodny list.
Predpokladam ze nemate narok na materskou, jinak byste toto asi neresila.
Jinak rodicak se vyplaci mesic zpetne, takze se nemusite bat, ze byste o neco prisla nebo to promeskala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.12.19 13:01

Jinak, se vsi uctou k nezkusenym maminkam, me prekvapuje, ze je tak tezke najit si informace na webu, a radeji se ptat nekolika lidi a zakladat diskuze. :)
Ja jsem behem tehotenstvi mela jiz vsechno precteno a nastudovano, a i dnes me prekvapuje, ze nektere zeny nevi ani jak si vypocitat rodicak.

doporucuji precist: https://www.maminka.cz/…ska-dovolena

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13116
16.12.19 13:05

@Ghanaian Princess chtěla jsem napsat něco podobného…a evidentně některé ženy ani neví, co to ten rodičák je. Natož rozdíl mezi rodičákem a mateřskou :roll: v dnešní době, kdy strýček Gůgl ví všechno ;) :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.12.19 13:12

@JancaS84 a je možné o něco takového žádat jako student?

• Citovat
  • Nahlásit
21086
16.12.19 13:22

Jestli nemáš nárok na mateřskou, tak o rodicak se žádá až po porodu, potřebuješ k tomu rodný list dítěte a ten dostaneš až se dítě narodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8412
16.12.19 13:25
@Anonymní píše:
@JancaS84 a je možné o něco takového žádat jako student?

Ne, jedině na otce dítěte ale musí mít odpracovano (nemocensky pojištěný) urcity pocet dní aby měl nárok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16525
16.12.19 13:26
@Ghanaian Princess píše:
Jinak, se vsi uctou k nezkusenym maminkam, me prekvapuje, ze je tak tezke najit si informace na webu, a radeji se ptat nekolika lidi a zakladat diskuze. :)
Ja jsem behem tehotenstvi mela jiz vsechno precteno a nastudovano, a i dnes me prekvapuje, ze nektere zeny nevi ani jak si vypocitat rodicak.doporucuji precist: https://www.maminka.cz/…ska-dovolena

Mě osobně strašně vadí zaměňování „jsem na mateřské“ za „jsem na rodičovské“ to bych škrábala oči, ty ženský v mých očích dost klesnout. A taky nechápu, ale v tomto mě dost vyškolil FB, tam jsou skupiny přímo na to, aby si ženský dávaly echo, kdy jim která dávka přišla, vždy kolem výplatních termínů brečí, že ještě nic. :poblion:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16.12.19 13:29
@debra.morgan píše:
Mě osobně strašně vadí zaměňování „jsem na mateřské“ za „jsem na rodičovské“ to bych škrábala oči, ty ženský v mých očích dost klesnout. A taky nechápu, ale v tomto mě dost vyškolil FB, tam jsou skupiny přímo na to, aby si ženský dávaly echo, kdy jim která dávka přišla, vždy kolem výplatních termínů brečí, že ještě nic. :poblion:

Souhlasim s vami. Me je 31 let a kdyz za mnou prijde moje 36 leta znama a nevi co je rodicak a materska, tak je mi uz dopredu spatne z toho vysvetlovani.
Jsem schopna to pochopit u sve mamky, ktera nas mela v dobe kdy byla proste jedna MATERSKA. :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat