Nejoblíbenější klučičí a holčičí křestní jména

Zajímá vás, jaká jsou v posledních letech nejčastější jména v ČR? Mezi klučičími jmény jednoznačně vítězí Jakub. V závěsu se drží Jan, Tomáš, Matyáš a Adam. A jaká jména pro holčičku vedou? Na prvním místě se drží už několik let Eliška, dále pak Anna, Adéla a Tereza. V tomto výběru jmen najdete výpis těch nejoblíbenějších, která se v období 2016 - 2019 zařadila mezi top 25 chlapeckých a top 25 dívčích jmen novorozenců*. Jsou to v posledních letech ta nejpoužívanější jména a snadno se vám může stát, že až zavoláte na své dítě, otočí se i pár dalších. ​Ale přesto jsou tato nejoblíbenější jména krásná, co říkáte?

*

Pořadí oblíbenosti jmen
Pořadí oblíbenosti určuje obliba jména v letech od roku 2016 do roku 2019. Z této doby pochází zatím poslední veřejně dostupná data o jménech novorozenců v ČR. Bohužel, nejedná se o přesné číslo. ČSÚ v těchto letech zveřejnil pouze pořadí a jména dětí narozených v jediném měsíci každého roku, tj. v měsíci lednu.
Podle pořadí četnosti rozlišujeme jména na:

  • Nejoblíbenější (pořadí v top 25)
  • Velmi oblíbená (pořadí mezi 26. a 175. místem)
  • Častá (pořadí mezi 176. a 200. místem)
  • Neobvyklá (pořadí od 200. místa)
  • Unisex (tato jména nejsou řazena dle oblíbenosti)

Filtr jmen


Pro snadnou orientaci můžete použít filtr, ve kterém si najdete pouze jména pro holky nebo jména pro kluky. Stejně lehce dohledáte, jaká jsou nejčastější jména v Česku, nebo naopak netradiční jména . Která dívčí jména a chlapecká jména patří mezi vaše favority? Jednoduše si je vyfiltrujte a zjistěte o nich více informací.

Porovnávač jmen


Vybraná jména pak můžete mezi sebou porovnávat . Zvlášť můžete porovnávat dívčí jménaporovnávat chlapecká jména .

Vybrat jméno pro holčičku nebo jméno pro chlapečka a shodnout se ještě se svým protějškem, to může být hodně tvrdý oříšek. Mnozí rodiče vybírají jméno také podle toho, aby dítě mělo svátek v jiné roční období než narozeniny. Pro jiné je důležitý význam a původ jména. Dalším kritériem bývá, zda lze vybraná ženská jména a mužská jména zdrobnět, zkomolit nebo mají i jiné alternativy, jako například Jan – Honza, Josef – Pepa. I na tom při výběru jména pro miminko záleží.

Univerzální jména, tzv. unisex


Existují také klučičí jména a holčičí jména, která mohou vyznívat v určitém tvaru stejně jako například Michal a Michala – Míša, nebo Karolína a Karel – Kája. Ty v našem seznamu označujeme jako unisex .

Schválená jména v České republice


Náš seznam jmen čítá všechna dosud schválená mužská jména i ženská jména, dohromady téměř 5 500 jmen. Ať už si ze seznamu vyberete kterékoliv jméno, nemusíte řešit, zda ho bude nutné nechat schválit.

Nezapomínejte, že křestní jméno si vaše dítě ponese po celý život. V tomto směru proto nejsou vhodná vtipná jména připomínající aktuální událost nebo módní výstřelek. Jméno je navíc vhodné zvolit i tak, aby sedělo k příjmení vašeho děťátka.

Význam jmen


Připravili jsme pro vás seznam jmen, ve kterém najdete všechna schválená jména v ČR. Víme, že při hledání vhodného jména pro děti je potřeba zjistit si o daném jménu co nejvíce informací. Jaký je význam jmen, která se vám líbí? Na toto kritérium jsme si posvítili. Jména pro miminko obsahují podrobné informace, které vás budou zajímat.