Jména pro miminko

Vybrat jméno pro miminko není snadné. Inspirujte se proto v našem seznamu, kde zjistíte i datum svátku, domácí varianty a význam. Ať už hledáte křestní jméno pro holčičku, nebo pro chlapečka, eMimino vás v tom nenechá samotné.

Související články

Související encyklopedie

Související diskuze

Jména pro miminko na eMimino.czJména pro miminko na eMimino.cz

Výběr jména pro miminko

patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné. Abychom vám hledání jména usnadnili, připravili jsme praktickou databázi jmen. Najdete v něm klučičí jména a holčičí jména, a to typicky česká jména, i méně obvyklá.

Filtr jmen

Pro snadnou orientaci můžete použít filtr, ve kterém si najdete pouze jména pro holky nebo jména pro kluky. Stejně lehce dohledáte, jaká jsou nejčastější jména v Česku, nebo naopak netradiční jména . Která dívčí jména a chlapecká jména patří mezi vaše favority? Jednoduše si je vyfiltrujte a zjistěte o nich více informací.

Pořadí oblíbenosti jmen

Pořadí oblíbenosti určuje obliba jména v letech od roku 2016 do roku 2019. Z této doby pochází zatím poslední veřejně dostupná data o jménech novorozenců v ČR. Bohužel, nejedná se o přesné číslo. ČSÚ v těchto letech zveřejnil pouze pořadí a jména dětí narozených v jediném měsíci každého roku, tj. v měsíci lednu.

Podle pořadí četnosti rozlišujeme jména na:

  • Nejoblíbenější (pořadí v top 25)
  • Velmi oblíbená (pořadí mezi 26. a 175. místem)
  • Častá (pořadí mezi 176. a 200. místem)
  • Neobvyklá (pořadí od 200. místa)
  • Unisex (tato jména nejsou řazena dle oblíbenosti)

Porovnávač jmen

Vybraná jména pak můžete mezi sebou porovnávat . Zvlášť můžete porovnávat dívčí jménaporovnávat chlapecká jména .

Vybrat jméno pro holčičku nebo jméno pro chlapečka a shodnout se ještě se svým protějškem, to může být hodně tvrdý oříšek. Mnozí rodiče vybírají jméno také podle toho, aby dítě mělo svátek v jiné roční období než narozeniny. Pro jiné je důležitý význam a původ jména. Dalším kritériem bývá, zda lze vybraná ženská jména a mužská jména zdrobnět, zkomolit nebo mají i jiné alternativy, jako například Jan – Honza, Josef – Pepa. I na tom při výběru jména pro miminko záleží.

Univerzální jména, tzv. unisex

Existují také klučičí jména a holčičí jména, která mohou vyznívat v určitém tvaru stejně jako například Michal a Michala – Míša, nebo Karolína a Karel – Kája. Ty v našem seznamu označujeme jako unisex .

Schválená jména v České republice

Náš seznam jmen čítá všechna dosud schválená mužská jména i ženská jména, dohromady téměř 5 500 jmen. Ať už si ze seznamu vyberete kterékoliv jméno, nemusíte řešit, zda ho bude nutné nechat schválit.

Nezapomínejte, že křestní jméno si vaše dítě ponese po celý život. V tomto směru proto nejsou vhodná vtipná jména připomínající aktuální událost nebo módní výstřelek. Jméno je navíc vhodné zvolit i tak, aby sedělo k příjmení vašeho děťátka.

Význam jmen

Připravili jsme pro vás seznam jmen, ve kterém najdete všechna schválená jména v ČR. Víme, že při hledání vhodného jména pro děti je potřeba zjistit si o daném jménu co nejvíce informací. Jaký je význam jmen, která se vám líbí? Na toto kritérium jsme si posvítili. Jména pro miminko obsahují podrobné informace, které vás budou zajímat.